17 Ağustos 2021

Dopamine Dressing Nedir?

YAZI: DENİZ MİRAY PETRİNİ

dopamine dressing

@marianne_theodorsen

Dopamin, motivasyonumuzu artıran aynı zamanda da beyindeki ödül duygumuzla bağlantılı olan, sinyal taşıyıcı bir kimyasal. Mutlulukla bağlantısı sayesinde de moda dünyası, giyildiği zaman kişinin modunu yükselten yeni bir trendin kapılarını araladı: Dopamine Dressing

Özellikle giyinmeyi en çok özlediğimiz bu dönemlerde bizi eşofmanlardan, sade yaklaşımlardan biraz ayrı düşürebilecek hamlelere ihtiyacımız oluyor. Moda dünyasının bu hamleye elinden geldiği kadar destek veren bütün yaklaşımları ise yeni bir rüzgarın esmesini sağladı. Özellikle Leonie Hanne, Elsa Hosk gibi it-girllerin içeriklerinde sıklıkla rastladığımız Dopamine Dressing canlı renklerden, keyifli desenlere cesur bir stil yaratırken aynı zamanda daha optimist bir ruh halini de beraberinde getiriyor.

dopamine dressing

@hoskelsa

Sadece görsellere baktığınız an bile içinizin açılmasına sebep olan kombinasyonlar, renk ustası olarak sayabileceğimiz Nina Sandbech ve Karoline Dall gibi influencerlar sayesinde kişisel stilimize de sızmayı başarıyor. Natürel tonların dengelenmesine bile izin vermeden bir gökkuşağının içine dalmak gibi hissettiren Dopamine Dressing, yaşadığımız giyinme özlemiyle birlikte sıcak mevsimleri de arkasına alarak oldukça hızlı bir çıkış yaptı.

dopamine dressing

Fotoğraf: Style Du Monde

Üstelik bu çıkışın en büyük yansıması daha çok minimalist çizgileri ve keskin renk paletiyle bilinen İskandinav stilinde oldu. 2022 İlkbahar/Yaz Kopenhag Moda Haftası oldukça canlı ve hareketli görünümlere ev sahipliği yaparak sokak modasını özlediğimiz eğlenceli zamanlarına döndürdü.

Şeker pembesinden canlı turuncuya, fırça darbelerinden fütüristik baskılara olabilecek her hareketi kucaklayan Dopamine Dressing 2021-22 Sonbahar/Kış koleksiyonlarında da kendini göstererek bu trendin sadece belirli bir döneme ait olmadığını kanıtladı. Belki her zaman bu trendi uygulayamayabilirsiniz ancak renklerin ve desenlerin yarattığı güçlü etkiyi düşünürsek stilimizi mutluluk kaynağı olarak kullanmayı denemek mümkün.

dopamine dressing

2021-22 Sonbahar/Kış Prada

ETİKETLER: DOPAMİNE DRESSİNG , STİL , TREND , MODA , 2022 İLKBAHAR/YAZ , KOPENHAG MODA HAFTASI