09 Haziran 2016

Bouchra Jarrar'ın İlk Lanvin İmzası

YAZI: İNAN KIRDEMİR

Lanvin’ın 14 yıllık Alber Elbaz devri, Bouchra Jarrar’ın kreatif direktörlük koltuğuna oturmasıyla resmi olarak sona erdi. Hedi Slimane’nin Yves Saint Laurent’i reform gücüyle sadece 4 yılda baştan yarattığını hesaba katarsak, 14 yıl bir markanın hikayesini tamamıyla değiştirmek için uzun bir süre.

Elbaz, düşlerin peşinden koşan bir tasarımcı. Gerçekten ziyade hayallerle ilgilenen, kendi dünyasının masallarını yaratan ve yarattıklarını son derece zarif ve kibar bir dille anlatan bir vizyoner. Geçtiğimiz Mart ayında Bouchra Jarrar’ın Lanvin’a atandığını öğrendikten sonra, yüksek modanın merak ettiği tek bir soru vardı: "Bouchra Jarrar, Lanvin’ın Alber Elbaz sözlüğündeki temel kelimeleri nasıl değiştirecek?"

Bouchra Jarar, kreatif direktörlük koltuğuna oturduğundan beri sadece 2 ay geçti. Kısa sürede Resort 2017 koleksiyonunun hazırlıklarını tamamlayan kreatif direktör, Lanvin bünyesindeki ilk tasarımlarını New York’ta tanıtmaya başladı. Resort 2017 koleksiyonunu tanıtırken, Lanvin için yeni bir sözlük kullandığını sıkça tekrarlayan Jarrar’ın, Elbaz’dan duymaya alışkın olduğumuz zarafet hikayelerini temize çekeceği hatta baştan yazacağı aşikar. 

Koleksiyonu oluştururken, Lanvin yetkililerinin kendisine sınırsız bir özgürlük sunduğunu belirten Jarrar, kendi alanında hiçbir müdaheleye maruz kalmadan üretebilmekten dolayı son derece memnun. Jarrar, Resort 2017 tasarımlarında 1930’ların saf, katıksız ve temiz çizgilerine yoğunlaşmış. Koleksiyonun ana fikri akışkan bir zarafet ve umursamaz bir cool'luk üzerine kurulu. Daha önce rüştünü kendi adını taşıyan markasıyla haute couture alanında ıspatlayan Jarrar, Lanvin'da daha çok hazır giyime ağırlık vermesi gerekiyor. Aslına bakarsanız, onunki tam bir denge işi. Bakalım, Bouchra Jarrar Resort 2017 koleksiyonuyla o kusursuz dengeyi sağlayabilecek mi?

ETİKETLER: BOUCHRA JARRAR , LANVİN , ALBER ELBAZ , RESORT 2017