04 Şubat 2021

Bir Klasik Olma Yolunda: Athleisure

YAZI: DENİZ MİRAY PETRİNİ

Lady Diana

Uzun zaman önce Lady Diana bizi bu akımla zaten tanıştırmıştı. Oversize sweatshirtler, renkli taytlar görünümde zıtlık yaratacak şık aksesuarlarla birleşerek Diana’nın da favori görünümlerinden birini oluşturuyordu. Athleisure aslında sadece spor yaptığımız zamanda giydiğimiz kıyafetlerin gündelik hayatımıza da sızmasını ifade ediyor. Özellikle yaşadığımız süreci ve seçimlerimizin sokakla ev arasındaki bağlantıyı ne kadar birleştirdiğini düşünürsek bu stilin tekrar tekrar popüler olması hiç şaşırtıcı değil.

Moda dünyasının da bu rahatlığı radarına almasıyla birlikte bilinen spor markalarının arasına yenileri eklenirken daha yüksek moda markaları da beklenmedik işbirlikleriyle zamana ayak uydurdu. Elbette bunun en yakın örneği olarak Gucci x The Northface ikilisini verebiliriz.

Lady Diana
Gucci x The Northface

Eskiden sadece belirli bir alanı temsil eden spor kıyafetler modanın da dönüştürücü etkisiyle birleşerek ünlü isimleri de oyuna dahil etti. Genel olarak baktığımızda hepimizi ortak alanda buluşturan athleisure stili farklı desen ve renklere ev sahipliği yaparak defilelerde de kendini göstermeye başladı.

Lady Diana
AZ Factory 2021 İlkbahar / Yaz Couture

Lady Diana
No.21 2021 İlkbahar / Yaz

Eteklerle kullanılan sweatshirtler, blazerlarla şıklaşan eşofmanlar derken bu akımın ilk sinyallerini aldığımız parça ise yoga taytlarıydı. Öncesinde sadece amaca hizmet eden yoga taytları zamanla daha farklı tasarımlarla birlikte günlük hayatımızda da yer almaya başladı. Çevremize biraz daha dikkatli baktığımız zaman aslında bu “az önce spordan çıkmış ya da birazdan spora gidecekmiş” havası yaratan stil görünümleri oldukça fazla. Influencerlardan yıldız isimlere kadar herkesin kullanmayı çok sevdiği bu akım ilerleyen teknolojinin materyallere yansımasıyla da daha üst boyuta çıktı. Nefes alan kumaşlar, sürdürülebilir tasarımlar, bakımı hızlı ve kolay kullanılan parçalar derken Athleisure'ın aslında gelip geçici bir akım olmadığını da bize yansıtıyor.

Peki Athleisure’ın bilinen rahat görünümden ne farkı var ?

Bu giyim stili için melez kelimesini kullanmak bu aşamada doğru olacaktır. İlk başta sportif yanı daha kuvvetli olan görünümlerden sonra daha resmi sayılan gömlekler, ceketler hatta kalem etekler bile işin içine dahil olarak rahatlığı temel alan bir şıklık yaratıyor. Yaratılan bu şıklık ise birbirinden farklı aksesuarlar ve ayakkabı seçimleriyle de sizi belirli kurallar çemberine sokmuyor. Özetle stilettolarınızdan topuklu çizmelerinize Athleisure sizin yönlendirdiğiniz bir stil. Bu kolaylığı sayesinde de gün boyunca her duruma rahatlıkla adapte olabiliyorsunuz.

Lady Diana
@maryamou93

Aynı zamanda bu stil, içinde barındırdığı sportif enerji sayesinde de psikolojik olarak daha sağlıklı ya da aktif hissetmemize yardımcı oluyor. Bedensel kısıtlamaların da olmayışı ve her vücut tipine uyumlu tavrıyla da özellikle Z kuşağı arasında klasikleşme yolunda ilerleyen bir güce sahip.

Lady Diana
@jadasezer

 

 

ETİKETLER: ATHLEİSURE , STİL , MODA , TREND