12 Mart 2015

5 Adımda Sokak Trendleri

YAZI: ZEYNEP SEREN İLKAN

New York, Londra, Milano ve Paris Moda Haftaları sona erdi. Bu süreçte sanıldığı gibi merak ettiğimiz tek şey Sonbahar / Kış 2015 şovları mıydı, ya da bir dahaki kış neler giyeceğimiz? Yoksa defile makyajları veya yeni saç modelleri miydi, en çok ilgimizi çeken? Peki ya şimdi? Şimdi ne giyiyoruz, dışarı nasıl çıkıyoruz? Tabi ki ilhamı sokak stillerinden alıyor ve 5 maddede açıklıyoruz…
 
Mesajın Var
 
Fotoğraf: Nabile Quenum
 
Fotoğraf: Nabile Quenum
 
Mevsim gereği yazılı tişörtlerden yazılı ceketlere transfer oluyoruz. Deri, güderi, ve bomber ceketlerİn arkasında gördüğümüz bu yazılar, söyleyecekleri olanlar için birebir. Her türlü ruh haline uygun versiyonları bulunduğu gibi, kola ve nutelladan sonra isim yazan ceketler de mevcut.
 
Fotoğraf: Nabile Quenum
 
Ceketlerde bir başka trend ise pop-art baskılar. Deri ceketlerin genellikle sırt bölgelerini süsleyen bu desenler, sırtını bir tabloya çevirmek isteyenler için birebir.
 
Paçaları Sıva
 
Fotoğraf: Nabile Quenum
 
Bu sezon pantolon alırken dikkat etmeniz gereken ilk şey paçalarının yeterince kısa olup olmadığı. Bileğin altında biten pantolonları unutun ve yatırımınızı kısa-bol paçalı "culotte" denilen etek görünümlü pantolonlara yapın. Geçen sezon birçok markanın koleksiyonunda karşımıza çıkan bu culotte pantolonlar, şimdi şehre indi. Üstelik defilelerin ön sıra kadrosunda ve New York, Londra, Milano ve Paris sokaklarında her iki kişiden birinde gördüğümüz bu pantolonlar, şık olduğu kadar da rahat.
 
Fotoğraf: Nabile Quenum
 
Pantolon da bir başka trend ise ispanyol paça.Geri dönen bu trendin son uygulama tarihi bazılarımıza göre çoktan geçmişken, Paris sokakları çoktan adapte olmuş görünüyor.
 
 
Örgü
 
Fotoğraf: Nabile Quenum
 
Geçen kış podyumlarda kendini göstermeye başlayan örgü, moda haftalarıyla beraber sahalara indi. Örgü elbiseler, kazaklar, pantolonlar derken bu kış dozajı artıyor ve alt üst takımlar olarak karşımıza çıkıyor. Rahatlığı ve yumuşaklığıyla cezbeden bu takımlar konforlu bir gün vadediyor.
 
Fotoğraf: Nabile Quenum
 
Bir başka örgü trendi ise saçlarda. Bildiğimiz örgünün masum ve romantik havasının aksine daha asi ve daha vahşi yorumlarıyla defilelerden sokaklara sıçrayan, Sonbahar / Kış 2015 örgüsünün en büyük özelliği ise dağınık olması.
 
Renklerin İçinde
 
Fotoğraf: Nabile Quenum
 
Sokaklar hiç olmadığı kadar renkli, renkler hiç olmadığı kadar canlı. Neredeyse her köşede başka bir renk kartelası karşılıyor bizi. Fıstık yeşilinden çingene pembesine her rengi görmek mümkün. Üstelik sadece aksesuarlarda da değil; paltolar, elbiseler, pantolonlar, takımlar hep en canlı renklerin hakimiyetinde.
 
Fotoğraf: Nabile Quenum
 
Renk demişken son bir yıldır revaçta olan bir başka trend ise renkli saçlar. Tıpkı kıyafetlerde olduğu gibi saçlarda da her rengi görmek mümkün. Sarı ya da kızıl artık renkten sayılmıyor. New York, Londra, Milano, Paris farketmeksizin sokaklar rengarenk saçlı kadınlarla dolu.
 
Büyüklere Oyuncak
 
Fotoğraf: Nabile Quenum
 
Moda haftaları boyunca sokaklar oyuncağını yanına alıp çıkmış gibi görünen birçok kadınla doluydu. Peki ellerindeki oyuncak değil de neydi? Kimi zaman bir çikolata paketini andıran, kimi zamansa patlamış mısır kutusunu. Evet çantalardan bahsediyoruz. Ve iki ihtimaliniz var ya nefret edeceksiniz ya da elinizden düşüremeyecek.
 
Fotoğraf: Nabile Quenum
 
Çantaya bir başka alternatif ise teknolojiyle birlikte doğan telefon kapları. Telefon kaplarını sadece bir koruma olarak görmeyen ve bununla da eğlenmesini bilen moda tutkunları defileleri izlemeye oyuncak ayılarıyla gelirken, defile aralarında da aynalarına bakmayı ihmal etmedi.

ETİKETLER: SOKAK STİLİ , 2015 SONBAHAR KIŞ , NELER , NELER ÖĞRENDİK , SOKAK MODASI