09 Şubat 2021

2021 İlkbahar/Yaz Defilelerinde Öne Çıkan 12 Trend

YAZI: DENİZ MİRAY PETRİNİ

2021 İlkbahar / Yaz Trend
Alberta Ferretti 2021 İlkbahar / Yaz 

Yüzümüzü bahara çevirmeye yavaş yavaş yaklaşığımız son aylara girerken yeni yılın İlkbahar/Yaz trendleri de modumuzu yükseltiyor. Ertelenen defileler, defalarca güncellenen takvimler derken oldukça farklı geçirdiğimiz moda haftaları, hızını biraz düşürse de emin adımlarla yoluna devam ediyor. Kısa filmlerin, dijital defilelerin, farklı atmosferde yapılan çekimlerin yeni dünyaya adaptasyonumuzu pratik haline dönüştüren vizyonu moda dünyasına da farklı bir akıcıdan bakmamızı sağladı.

2021 İlkbahar/Yaz trendleri arasında gözümüze çarpan gösterişli siluetler ilk etapta ne zaman giyebileceğimizi sorgulatsa da bu sürecin geçeceğine dair inancımız en iddialı kıyafetlerin bile zamanının yeniden geleceğine bizi inandırıyor. Bu yüzden şimdiden zihinsel olarak hazırlık yapmanın ve markaların gelecek hikayelerinin içinde kaybolmanın hiçbir sakıncası yok.

Peki yeni sezonda bizi nasıl bir yolculuk bekliyor

Monokrom Geçişler

Siyah ve beyaz birlikteliğinin ağırlıkta olduğu, keskin ayrımları ya da satranç tahtasını anımsatan monokrom görünümler Chanel'den Dolce & Gabbana'ya pek çok defilele de yeni bir oyun alanı yarattı. Gabriela Hearst ve Dsquared2 daha net çizgilerle ilerlerken Giambattista Valli ve Ports 1961 gibi markalar bu trendi romatik bir tondan yorumlamayı tercih etti.

2021 İlkbahar / Yaz Trend
Dolce & Gabbana 2021 İlkbahar / Yaz

2021 İlkbahar / Yaz Trend
Chanel 2021 İlkbahar / Yaz

2021 İlkbahar / Yaz Trend
Dsquared2 2021 İlkbahar / Yaz

2021 İlkbahar / Yaz Trend
Gabriela Hearst 2021 İlkbahar / Yaz

2021 İlkbahar / Yaz Trend
Giambattista Valli 2021 İlkbahar / Yaz

Sonsuz Disko Ateşi

Geçirdiğimiz dönem ne olursa olsun moda dünyasının biraz peri tozuna her zaman ayıracak yeri vardır. 2021'e girdikten hemen sonra Harry Styles'in "Treat People With Kindness" videosunda karşımıza çıkan Gucci dokunuşlu disko ruhu bizi pozitif bir başlangıca doğru yöneltirken defilelerin ışıltılı yanı evde geçirdiğimiz sürece rağmen ışıklı yanımızı unutmamamız gerektiğini bize hatırlattı. Elie Saab'ın zarif pırıltıları, Burberry'nin şövalye ruhunu anımsatan parlak zırhları, Louis Vuitton'un takım elbiseye verdiği göz alıcı tavır derken İlkbahar/Yaz sezonunda da parlamaya devam ediyoruz.

2021 İlkbahar / Yaz Trend
Elie Saab 2021 İlkbahar / Yaz

2021 İlkbahar / Yaz Trend
Burberry 2021 İlkbahar / Yaz

2021 İlkbahar / Yaz Trend
Louis Vuitton 2021 İlkbahar / Yaz

2021 İlkbahar / Yaz Trend
Saint Laurent 2021 İlkbahar / Yaz 

Modern Pelerinler

Geçmiş zamanların gizlilik sembollerinden pelerin, akıcı duruşuna rağmen hissettirdiği korunma hissiyle trend dünyasına farklı bir açıdan giriş yapıyor. Daima uzun ve formsuz yapısıyla hatırladığımız bu özel parça modern yorumların vizyonuyla günümüze de adapte olmayı başardı. Valentino ve Halpern pelerinin esas kodlarını bozmadan üzerinden canlı bir bahar dokunuşu ile geçerken, Lanvin, Emilia Wickstead ve Paco Rabanne daha güncel görünümler yaratmayı tercih etti.

 

2021 İlkbahar / Yaz Trend
Valentino 2021 İlkbahar / Yaz

2021 İlkbahar / Yaz Trend
Emilia Wickstead 2021 İlkbahar / Yaz

2021 İlkbahar / Yaz Trend
Halpern 2021 İlkbahar / Yaz

2021 İlkbahar / Yaz Trend
Paco Rabanne 2021 İlkbahar / Yaz

2021 İlkbahar / Yaz Trend
Lanvin 2021 İlkbahar / Yaz

İpler Labirenti

Biraz karışık biraz retro duruşuyla ip detayları yeniden hayatımıza giriyor. Bella Hadid'in üzerinde gördüğümüz Nensi Dojaka tasarımı bunun en güzel örneklerinden birini oluşturuken, bu trendin birbirinden farklı yorumları da zarif olduğu kadar iddialı bir yaklaşım sergiliyor. Elbiselerin açık alanlarından değişik formlarla geçen ipler Stella Jean, Altuzarra, Christopher Esber gibi markaları da sararak önümüzdeki sezon oldukça ön plana çıkacak gibi duruyor. 

2021 İlkbahar / Yaz Trend

Nensi Dojaka 2021 İlkbahar / Yaz

2021 İlkbahar / Yaz Trend
Vejas 2021 İlkbahar / Yaz

2021 İlkbahar / Yaz Trend
Christopher Esber 2021 İlkbahar / Yaz

2021 İlkbahar / Yaz Trend
Altuzarra 2021 İlkbahar / Yaz

2021 İlkbahar / Yaz Trend
Stella Jean 2021 İlkbahar / Yaz

Yeni Nesil Bralette

Sütyenin gün yüzüne çıkan modern hali bralette'ler femineninliğe güçlü bir vurgu yaparak yeni sezonu da ısıtıyor. Uzun etekler veya yüksel bel şortlarla kombinlendiğinde bizi sahil kenarına ışınlayan duruşu blazer ceketler ve takımların arasına sızdığında ise mesafeli bir iddia ortaya koyuyor. Isabel Marant ve Etro'nun yorumu tatil zamanlarının gelişini hızlandırırken Roland Mouret ve Boss gibi markalar bralette'nin resmi yanını ortaya çıkartıyor.

 

Etro
Etro 2021 İlkbahar / Yaz

Etro
Chriatian Dior 2021 İlkbahar / Yaz

Etro
Isabel Marant 2021 İlkbahar / Yaz

Etro
Boss 2021 İlkbahar / Yaz

Etro
Roland Mouret 2021 İlkbahar / Yaz

Etro
Emporio Armani 2021 İlkbahar / Yaz

Zemin Dokunuşu

Konu sıcak mevsimler olduğu zaman uçuşan elbiselerin aklımıza gelmemesi imkansız. Hafif hissetiren duruşuyla modern bir masalın kapılarını aralayan elbiseler yere temastan kaçınmayan uzunluklarıyla bizi tek parçanın rahatlığıyla buluşturuyor. Valentino ve Albertta Ferretti'nin transparan siluetleri, Erdem'in çiçek bahçeleri ve Chanel'in monogram yansımaları bu zarif parçayla bütünleşerek kendini rüzgara bırakan bir romantizim vaat ediyor.

 

Etro
Valentino 2021 İlkbahar / Yaz

Etro
Alberta Ferretti 2021 İlkbahar / Yaz

Etro
Erdem 2021 İlkbahar / Yaz

Etro
Etro 2021 İlkbahar / Yaz

Etro
Chanel 2021 İlkbahar / Yaz 

Geniş Açı

Pantolonların bizi saran duruşu 2021 İlkbahar/Yaz sezonunda kendini serbest bırakıyor. Genişliğin akıcı formuyla buluşan tasarımlar formal stillere aykırı bir bakış açısıyla yaklaşırken, bedenler rahat kesimlerin içinde dengeli bir kayboluşa giriyor. Louis Vuitton'un kalıplardan bağımsız pantolonları ferah bir görünüm yaratırken Tom Ford, Max Mara ve Fendi takımların klasik çizgisini oldukça esnetiyor.

 

Etro
Louis Vuitton 2021 İlkbahar / Yaz

Etro
Tom Ford 2021 İlkbahar / Yaz

Etro
Max Mara 2021 İlkbahar / Yaz

Etro
Fendi 2021 İlkbahar / Yaz 

Serbest Bölge

Geçmişin geri gelen trendlerinden bir olan ve bedenin belirli kısımlarını açıkta bırakan tasarımlar yeniden gündemimizde. Bütüne baktığınız zaman mutlaka bir yerden açık veren elbiseler ölçülü bir iddia ile yeni sezonu belirliyor. Givenchy ve Maximilian detayı arka planda parlatmayı tercih ederken Fendi, Zimmerman, Carolina Herrera ve Gabriela Hearst bu trendin daha bilinen kesimlerinden biri olarak yan kısımları açıkta bırakmayı tercih ediyor. 

Etro
Carolina Herrera 2021 İlkbahar / Yaz

Etro
Givenchy 2021 İlkbahar / Yaz

Etro
Maximilian 2021 İlkbahar / Yaz

Etro
Zimmermann 2021 İlkbahar / Yaz

Etro
Gabriela Hearst 2021 İlkbahar / Yaz

Etro
Fendi 2021 İlkbahar / Yaz 

Sosyal Ağ

2021 İlkbahar/Yaz trendleri arasında biraz cesareti beraberinde getiren ağlar vücudumuzu olduğu kadar kıyafetlerin üstünü de sarıyor. Oldukça değişik yorumlarla defilelerde yer edinen bu çarpıcı detay stilimize de yeni bir yorum getiriyor. Hermes geometrik yaklaşımıyla futurizme bir saygı duruşunda bulunurken, Longchamp, Bottega Veneta ve Fendi günlük hayata daha yakın bir duruş sergiliyor. Balenciaga ve Acne Studios ise gümüş ağların ışıltılı geçişiyle dokunduğu her kombinasyonu bir üst seviyeye çıkartmayı başarıyor.

Etro
Hermes 2021 İlkbahar / Yaz

Etro
Fendi 2021 İlkbahar / Yaz

Etro
Longchamp 2021 İlkbahar / Yaz

Etro
Bottega Veneta 2021 İlkbahar / Yaz

Etro
Balenciaga 2021 İlkbahar / Yaz

Etro
Acne Studios 2021 İlkbahar / Yaz

Korselerin Dönüşü

Estetik açıdan güzel sağlık açısından epey riskli bir parça olan korseler geçmişteki hatalarını unutturarak yeni ve rahat yorumlarıyla yeni bir hikaye yazmaya hevesli duruyor. Bedeni daha ince gösteren hatta dönüştüren işleviyle tarihte uzun bir süre kadınların tehlikeli kurtarıcılarından biri olan korse Jean Paul Gaultier'in dokunuşuyla birlikte bir arzu nesnesine dönüşmüştü. Şimdi tasarımcıların yeni yorumlarıyla günümüze yeniden giriş yapan bu güçlü parça Balmain ve David Koma defilelerinde olduğu gibi geleceği kucaklarken, Alexander McQueen ve Ermanno Screvino  tasarımlarında içinde barındırdığı feminen tavrını koruyor.

 

Etro
David Koma 2021 İlkbahar / Yaz

Etro
Balmain 2021 İlkbahar / Yaz

Etro
Alexander McQueen 2021 İlkbahar / Yaz

Etro
Ermanno Scervino 2021 İlkbahar / Yaz 

Yeni Sürüm Feminen

Givenchy'nin sweatshirtlerle birlikte kullanılan şeffaf etekleri, Rodarte ve Celine'de floral desenlerin yumuşattığı spor kıyafetler, Miu Miu ve Max Mara'nın cool montları derken feminenlik yeni dünyanın daha özgür stil kodlarıyla harmanlanıyor. Her görünümün içinde yer eden maskülen parçalara rağmen kadınsılığın güçlü etkisini bırakmadığı yorumlar rahat olduğu kadar alışıldık çizgilerin ötesine geçen bir moda anlayışını beraberinde getiriyor. 

 

Etro
Givenchy 2021 İlkbahar / Yaz

Etro
Celine 2021 İlkbahar / Yaz

Etro
Rodarte 2021 İlkbahar / Yaz

Etro
Max Mara 2021 İlkbahar / Yaz

Etro
Miu Miu 2021 İlkbahar / Yaz 

Vazgeçilmez Çizgiler

Çizgiler İlkbahar/Yaz sezonunun ayrılmaz parçası olarak yerini korumaya devam ediyor. Canlı renklerin birbirine karıştığı ya da marine havasını yansıtan tasarımlar sıcak mevsimin en keyifli habercisi olma özelliğini de taşıyor. Alice Temperley fırfırlı elbisenin arasından geçen parlak çizgilere yer verirken, Dior ve Duro Olowu konuya canlı renklerle yaklaşmayı tercih ediyor. Missoni ise zig-zag desenini ayrı bir yere koyarsak geçmişten bugüne çizgiler üzerine de uzmanlaşan tavrıyla bizi yeni sezonda da şaşırtmıyor. 

Alice temperley
Alice Temperley 2021 İlkbahar / Yaz

Alice temperley
Christian Dior 2021 İlkbahar / Yaz

Alice temperley
Duro Olowu 2021 İlkbahar / Yaz

Alice temperley
Missoni 2021 İlkbahar / Yaz

Alice temperley
Coperni 2021 İlkbahar / Yaz

 

 

ETİKETLER: 2021 İLKBAHAR/YAZ , TREND , MODA , STİL