11 Mayıs 2021

2021-22 Sonbahar/Kış Koleksiyonlarında Öne Çıkan Tema: Hayatı Kutlamak

YAZI: DENİZ MİRAY PETRİNİ

paco rabanne

Paco Rabanne, 2021-22 Sonbahar/Kış

 

Sonbahar/Kış defileleri her zaman daha koyu bir renk geçişine ev sahipliği yapmıştır. Siyahın gücü ve grinin dengeleyici tavrından başlayan yolculuk koyu tonlarla harmanlanarak hikayeleri oluştururdu. Fakat yaşadığımız süreç ortak bilincin farklı bir uyanışıyla tasarımcıları çok daha farklı bir rotaya yöneltti. Ertelenen defileler, seyircisiz sunumlar modanın ihtişamlı yanını bir süreliğine dondurarak yeni giriş kapıları yaratılmasına da vesile oldu. Bakış açısında yaşanan bu değişiklik bireyselde kreatif direktörlerin vizyonuna başka bir şekilde dokunarak ortak alanda daha pozitif bir yaratım sürecine aracılık etti.

paco rabanne

Saint Laurent, 2021-22 Sonbahar/Kış

“Modanın iyi yanlarından biri sunulan koleksiyonların altı aylık bir süreyi kapsaması. Bu yüzden umuyorum ki gelecek 6 ay içinde insanlar gündüzden geceye dışarıda kalarak büyük bir kutlama yapar.” diyen Paco Rabanne’nın kreatif direktörü Julien Dossena bu açıklamasına yakışan bir koleksiyonla karşımıza çıkarak neredeyse her parçayı ayrı bir parti için tasarlamıştı.

 

paco rabanne

Paco Rabanne, 2021-22 Sonbahar/Kış

Miuccia Prada ise dünya ne kadar değişirse değişsin umuda dair yeni bir kolektif hissin oluştuğunu söyleyerek optimizmin arttığını düşünen isimlerden biri. Koleksiyonların geneline baktığımız zaman ise teknolojiyle bütünleşen yaklaşımlar, fütürizmle buluşarak başka bir dünyanın hayalini çağırır nitelikte olsa da, renkler ve desenlerin bu kadar geniş yer bulması kabul edilen yeni normalin içinde hayatı ne olursa olsun kutlayan bir düşünceyi de güçlü bir biçimde yansıtıyor. Dolce&Gabbana’nın 2021-22 Sonbahar/Kış koleksiyonu ise bu kaotik yeni algının en iyi örneklerinden biri olabilir. Sokak modasını geleceğin kodlarıyla yorumlarken aynı zamanda fırça darbeleriyle renkleri kutlayarak kumaşa döken marka, kabullenişin pozitif algısını gelecek sezona başarılı bir şekilde yansıtıyor.

 

paco rabanne

Prada, 2021-22 Sonbahar/Kış

 

paco rabanne

 Dolce&Gabbana, 2021-22 Sonbahar/Kış

 

Çiçekler, işlemeler, abartılı volümler belki yaz sezonunda, belki couture defilelerinde olması gereken her şey tek bir yerde toplanarak Sonbahar/Kış koleksiyonlarına ilham kaynağı oldu. Özellikle Louis Vuitton’un defilesindeki deneysel kombinasyonlar süreç bittiğinde giymek istediğimiz ne varsa hepsini aynı anda giyip çıkma istediğimizi yansıtır nitelikteydi. Moda dünyasının gelecek planları seyircili defileleri kapsamaya başlamışken bir sonraki sezonun özgürlüğe yakın duruşuna inanan her marka ise bütünün beklediği şifalanmayı modanın o ihtişamlı diliyle anlatmayı seçerek hayatı her zamankinden daha içten kutluyor.

 

paco rabanne

Louis Vuitton, 2021-22 Sonbahar/Kış

 

ETİKETLER: MODA , DEFİLE , TREND , 2021-22 SONABAR/KIŞ