13 Temmuz 2021

2021-22 Sonbahar/Kış Haute Couture Defilelerinde Öne Çıkan 5 Trend

YAZI: DENİZ MİRAY PETRİNİ

Fendi

Fendi, 2021-22 Haute Couture

5-10 Temmuz arası Paris’te gerçekleşen 2021-22 Sonbahar/Kış Haute Couture defileleri uzun bir aradan sonra romantik tavrını ve ihtişamlı stilini geleceğin yeni siluetlerine emanet etti.

Fütüristik formlar, hologramı anımsatan kumaşlar, yeni bir rotaya doğru ilerleyen kesimler derken köklü bir geçmişe sahip olan ve daima moda dünyasının daha masalsı yanını sembolize eden Haute Couture, belki de ilk defa dönüşen hikayeleriyle bilim kurgu vizyonuna bu kadar yakın geçiyor. Oldukça yenilikçi yaklaşımlar sunan yeni sezon Haute Couture defilelerinden öne çıkan 5 trendi bir araya getirdik.

Takım Oyunu

Genelde Giorgio Armani defilelerinde baskın olan takımlar bu kez kendine oldukça geniş bir yer edindi. Alexandre Vauthier’in The Godfather üçlemesini anımsatan stilinden Giambattista Valli’nin slim-fit kesimlerine, terziliğin en çok kendini gösterdiği takımlar resmi kodlarını biraz daha esnetirken şıklığını da bir üst seviyeye çıkarttı.

Fendi

Alexandre Vauthier, 2021-22 Sonbahar/Kış Haute Couture

 

Fendi

Giambattista Valli, 2021-22 Sonbahar/Kış Haute Couture

Geleceğin Formları

Yumuşak ve keskin formların aynı anda kullanıldığı tasarımlar bizi geleceğin yeni gösterişiyle buluşturmaya devam ediyor. Iris Van Herpen her zamanki gibi cesur yaklaşımıyla çok daha iddialı bir geleceğin hikayesini yazarken Ashi-Studio’nun işçiliği yüksek detayları mimari netliği yarının dünyasına taşıyor.

Fendi

Iris Van Herpen, 2021-22 Sonbahar/Kış Haute Couture

 

Fendi

Ashi Studio, 2021-22 Sonbahar/Kış Haute Couture

Akıcı Yaklaşım

Su gibi akıcı formlar özellikle gelecek sezonun favorisi olacağını şimdiden gösterdi. Armani Privé'nin hologramı anımsatan pastel tonlarındaki kumaşları elbiselerden pantolonlara yeni bir saten görünümü yaratırken görüntünün verdiği devamlılık, şıklığa farklı bir anlam katıyor. Benzer bir yoldan ilerleyen Azzaro feminenliğin güçlü tavrını da bu akıcılığa ekleyerek bize yeni sezonun yıldız materyalini de sunmuş oluyor.

Fendi

Armani Privé, 2021-22 Sonbahar/Kış Haute Couture

 

Fendi

Azzaro, 2021-22 Sonbahar/Kış Haute Couture

 

Mücevher Tutkusu 

Konu mücevherler ve gösterişli takılar olduğunda Schiaparelli'nin koleksiyonlarına oldukça aşinayız. 74. Cannes Film Festivali'inde Bella Hadid'in de üzerinde gördüğümüz tasarım, bir kez daha markanın ezberbozan aksesuar yaklaşımını gösterirken özellikle 2021-22 Sonbahar/Kış Haute Couture koleksiyonlarının çoğunda mücevherlere yer verilmişti. Schiaparelli dışında Zuhair Murad'ın hüçük bir hazine sandığını anımsatan tulumu gelecek sezonun kırmızı halı davetlerinde karşımıza çıkabilir.

Schiaparelli

Schiaparelli, 2021-22 Sonbahar/Kış Haute Couture

 

Schiaparelli

Zuhair Murad, 2021-22 Sonbahar/Kış Haute Couture

Fütüristik Balo

Haute Couture'ün volümlü, romantik ve abartıdan korkusuz elbiseleri bizi her zaman özlediğimiz masal diyarlarına ışınlamayı başarmıştır. Son dönemlerde değişen dünyayla birlikte Couture'de yazılan yeni hikayeler ise masallardan aldığı referansı yarına taşıyarak vizyoner formlarla uyumlanıyor. Kreatif direktör Kim Jones'un ilk Haute Couture defilesinde Fendi için yarattığı modern peri masalından Giambattista Valli'nin fütüristik prenseslerine bildiğimiz balo kıyafetleri artık zamanın ötesinde bir dokunuşa sahip.

 

Schiaparelli

Fendi, 2021-22 Sonbahar/Kış Haute Couture

 

Schiaparelli

Giambattista Valli, 2021-22 Sonbahar/Kış Haute Couture

 

ETİKETLER: 2021-22 SONBAHAR/KIŞ , HAUTE COUTURE , PARİS , DEFİLE , TREND