17 Aralık 2020

2020’nin Öne Çıkan Trendleri Nelerdi?

YAZI: DENİZ MİRAY PETRİNİ

Konforun ön planda olduğu, evde giydiklerimizin sokak modasına yansıdığı bir yılı geri de bırakıyoruz. Ancak her ne kadar evde geçirdiğimiz süreler uzasa da modadaki değişikliklere ve yenilen trendlere de yakın durmayı başardık. Sırf iyi hissetmek adına evde olsa bile belki çok uzun zamandır kıyafet dolabımızda bekleyen elbiseleri giydik, makyaj yaptık hatta en sevdiğimiz parfümü kullanmayı bile ihmal etmedik. Yine de “Rahatlık” Google'da bu yıl en çok aratılan trendlerin de kilit noktasını oluşturdu.

Jennifer Lopez
@jlo

Eşofmanlar

Rahatlık trendinin belki de en üst sıralarında yer alan eşofmanlar, neredeyse günün her anında bize eşlik ederken, beklenmedik yükselişi de onu şimdinin modasına daha uygun hale getirdi. Canlı renkler, yumuşak dokulu kumaşlar derken farklı aksesuarlarla kombinlenen eşofmanlar bu yılı zirvede kapatıyor.

Geçmişin Yeni Botları

Ayakkabı tercihlerinde de spor ayakkabıların yerini soğuyan havalarla beraber plastik botlar aldı. Bir zamanların kalın tabanlı, plastik Dr.Martens botları, Bottega’nın Tyre botlarıyla yeni versiyonuna kavuştu.

Jennifer Lopez
@annabelrosendahl

Desenler

Tie Dye yani bir başka değişle batik desenler 2020’nin en çok aranan trendlerinden biriydi. 60'lar ve 70’lerin tamamen yaratıcılığınla şekillenen ev yapımı deseni bu yıl hiç olmadığı kadar popüler oldu. Jennifer Lopez’den Gigi Hadid’e kadar pek çok ünlü ismin üzerinde gördüğümüz bu desen belki de geçmişin umut dolu yanını yansıttığı için bu kadar çok sevildi.

Jennifer Lopez
@gigihadid

 

Pandemi Trendleri

Elbette geçirdiğimiz süreci düşünürsek, en çok aratılan trendler arasında pandeminin şekillendirdiği modayı merak etmemek neredeyse imkansızdı.

Takım Elbise

Artık pek çok toplantı dijital platformlar üzerinden ilerlese de takım elbise sarılmaz yerini korumaya devam etti. Evden çalışsak bile motive olmak adına takım elbiselerin aratıldığını düşünebilirsiniz. Bu alternatiflerden biri olsa da, 2021 yılında daha özgür olacağımız düşüncesi ile bir yatırım araştırması olduğu fikri daha çok ön plana çıkıyor.

Jennifer Lopez
@sofiarichie

Zaman Kapsülü

Özellikle The Crown dizisi dahil olmak üzere karşımıza çıkan pek çok dönem dizisi bizi 80’ler 90’lar ve 2000’ler modası hakkında da bir arayışa yöneltti. Ünlü isimlerinde geçmişten ilham alan görüntüleri sosyal medyada gündem olurken, 2020 yılı belki de stil araştırmaları konusunda en çok geçmişe döndüğümüz yıllardan biriydi. 80’lerin moda yolculuğundan, 90’ların saç ve makyaj trendlerine, 2000’lerin düşük bel pantolonları gibi uzun süre geri gelmeyeceğini düşündüğümüz detaylarına kadar bu sene retronun etkisi altındaydık.

Jennifer Lopez
The Crown

Örgü tutkusu

Hırkalardan, elbiselere örgü en çok karşımıza çıkan detaylardan biri oldu. Oversize örme hırkalar ise, uzun etekler ve militer botlarla bir araya gelerek 2020’nin de en çok tercih edilen pratik stillerinden biri oldu.

Okul Günlükleri

Beyaz çoraplarla kullanılan makosenler, armalı montlar derken bu yıl okul çağlarımıza hızlı bir dönüş yaşadık. Özellikle makosenler influencer’lardan, sanatçılara pek çok popüler isim tarafından tercih edilirken, Bella Hadid yaptığı her kombinle adeta bu trendin öncülerinden biriydi.

Jennifer Lopez
@bellahadid

ETİKETLER: 2020 TRENDLERİ , MODA