25 Ocak 2017

2017 Sonbahar/Kış Paris Erkek Moda Haftası Notları

YAZI: CAN REMZİ ERGEN

"Herkes için moda" Mali, politik ve sosyal krizlerle geçen 2016 moda dünyası üzerinde etkisini bırakmakta gecikmedi. Moda evleri hikaye anlatıcılığı yerine gerçeğe yöneldi. Çoklu referanslar ve büyük ölçekte sanatsal ifadenin yerini toplumsal mesajlar ve normallik aldı. Bir yandan da yıl boyunca bütün yaşananlardan herkes sıkılmış olacak ki koleksiyonlar renk kullanımını üst noktada yaşadı. 2017-18 Sonabahr/Kış Paris Erkek Moda Haftası her sezon sunduğu şiirselliği belki sunamadı ama bu sayede herkes için giyilebilirliği daha yüksek parçalar verdi. Moda dünyasının içinde bulunduğu ekonomik krizi göze alırsak belki de bu durum satın alma anlamında da bir takım çözümleri beraberinde getirebilir.

BOF - McKinsey&Company raporunun 2016 yılı için endüstriden her kesimden aktörle gerçekleştirdiği araştırmada katılımcıların %67'si 2016'da moda endüstrisinin şartlarının 2015'e göre kötüleştiğini söylüyor. Katılımcılar 2016'yı ''belirsiz, değişken ve de çetrefilli'' kelimeleri ile tanımlıyor. Karşımızda herkese konuşmaya çalışan umut dolu bir sezon var.

 

 

ETİKETLER: 2017 PARİS ERKEK MODA HAFTASI , LOUİS VUİTTON , BERLUTİ , GİVENCHY , DRİES VAN NOTEN , VALENTİNO , BALENCİAGA , BALMAİN , KENZO