30 Mayıs 2019

58. Venedik Bienali Özeti: 10 Görülmesi Gereken, 3 Akım, 5 Söyleşi

YAZI: CAN REMZİ ERGEN

Venedik'te tam 36 saatim var. Uçağın tekerleklerinin Marco Polo Havalimanı'na değmesiyle geri sayım başlıyor. Başlama çizgisinde yerini almış bir triatlon sporcusu gibiyim (Geçtiğimiz yıllarda Fondazione Prada'nın çöken köprüsünü ve Venedik'in tatlı sularıyla buluşan sanatseverleri hatırlarsak yüzmenin de bu maratonda yerini almaması için hiçbir sebep yok). Bienal için bu kadar kısıtlı bir zamanım varken hiç uyumamam gerekiyor, olabildiğince çok şey görmek istiyorum. Yol boyunca verdiğim kararla satın aldığım otel odasını aklımdan çoktan çıkardım, Venedik'in tam kalbindeki ofis ve üssümün neresi olduğunu içten içe biliyorum. Telefonu açmamla uçağa binmeden attığım maile AMAN Londra ofisinden cevap geliyor: ''Hazırlıklar tamam, gece gündüz istediğin gibi çalışabilmen için masan, otelin 2. katında hazır, Tiepolo'nun freskolarının tam karşısında, evinde gibi hisset''. Kabin görevlisi gülümsüyor ve smokinimi askıdan çıkarıp yanımdaki koltuğa koyuyor.

Bienalin davetleri, açılışının ilk akşamında Louis Vuitton Erkek Koleksiyonu'nun Kreatif Direktörü Virgil Abloh'nun akşamki DJ setiyle başlayacak, bu etkinlik 58. Sanat Bienali'ne dair önemli bir ipucu veriyor (anlatacağım), orada olmak lazım! Üzerimdeki her şeyi otele bırakmak için sürat motoruna atlıyorum. Otele geldiğimde kapıdan girmemle ikram edilen espressomu içiyorum ve derin bir nefes alıp başlıyorum.

Swatch sponsorluğunda ''Tuhaf Zamanlarda Yaşayasın!''  temasıyla açılan 58. Uluslararası Venedik Sanat Bienali'nden bildiriyoruz. Karşınızda 24 Kasım 2019'a kadar mutlaka görmeniz gereken 10 iş, bienali etkisi altına alan 3 akım, bienalin açılışında sergi hakkında Vogue Türkiye'ye konuşan 5 kişi var.

 

 

 

ETİKETLER: VENEDİK BİENALİ , VENEDİK , SWATCH