EN VOGUE
EN VOGUE

14 Mart 2022

Google'dan Doodle Tasarımlarıyla Çeşitliliğe ve Kapsayıcılığa Vurgu

doodle

Siz özel günleri unutup atlar mısınız bilemiyoruz ama özel günleri atlamayan ve her daim kutlayan birini biliyoruz: Google! 

Google, yılın bazı özel günlerinde şekil değiştiriyor ve Doodle oluyor. Böylece kendine has bir şekilde özel günleri kutluyor; bazı önemli kişilerin anısına saygı duruşunda bulunuyor. Doodle günlerinde, arama motorunuz Google’a girdiğinizde birbirinden özgün tasarımlarla bilim insanları, sanatçılar ve tarihten pek çok tanıdık simayla karşılaşabiliyorsunuz.

Bugüne kadar Türkiye’den Aysel Gürel, Türkan Saylan, Kemal Sunal, Adile Naşit, Zeki Müren, Aşık Veysel gibi isimlerin doğum günlerinin yanı sıra Cumhuriyet Bayramı ve Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramı da Doodle tasarımı olarak karşımıza çıktı.

Doodle’ın doğuşu 1998 yılına uzanıyor. Anonim şirket olmadan önce Google’ın kurucuları Larry ve Sergey, Nevada çölündeki Burning Man festivaline katılmış, ofiste olmadıklarını göstermek için de eğlenceli bir yol bulmuşlardı: Şirketin logosunu değiştirmek!

Böylece ilk Doodle örneği, Google kelimesindeki ikinci “o” harfinin arkasına bir çöpten adam çizimi olmuş oldu. Bu eğlenceli tasarım değişikliğinden 2 yıl sonra 2000 yılında Larry ve Sergey o zamanki web yöneticisi ve aynı zamanda stajyer olan Dennis Hwang’dan Bastille Günü için bir Doodle yapmasını istediklerinde artık yeni bir geleneği de başlatmış oldular. 

Takvimler 2016 yılını gösterdiğinde ise Google, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki öğrencilere geleceğe yönelik vizyonlarını gösteren bir Google Doodle oluşturmaları için bir çağrı yaptı. 15 yaşındaki öğrenci Sarah Harrison'ın farklı kimliklere sahip insanları birbirine sarılmış gülümseyerek tasvir ettiği özel tasarımı öylesine beğenildi ki Google, Doodle'ı Google'ın ana sayfasında görüntülemenin yanı sıra, Sarah'ya 30.000 ABD Doları tutarında bir üniversite bursu, Kaliforniya'daki Google Doodle ekibiyle çalışma şansı ve Connecticut'taki okuluna gidecek 50.000 ABD Doları tutarında bir Google for Education teknolojisi hibesi verdi. Bu örnek de Doodle’ın hayat değiştirme gücüne verilecek en büyük örneklerden biri.

doodle

Doodle tasarımları özgün görselliklerinin yanı sıra çeşitliliğe ve farklılıklara vurgu yapma yönüyle de dikkat çekiyor. Geçtiğimiz hafta 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için yapılan özel tasarımla ev ve iş hayatında farklı kimliklere sahip kadınların tamamına vurgu yapılmış, tüm dünya kadınlarını kapsayan bir şekilde gün kutlanmıştı.

Doodle tasarımları kullanıcılar tarafından öylesine seviliyor ki bugün görevleri sadece Doodle tasarlamak olan bir ekip var. Daha önce The Wall Street Journal'da Global Görsel Bölüm Başkanı olarak editörlük görevi yürüten Jessica Yu, şu an Google Doodle Ekibi’nin başındaki isim. Doodle ekibi, ABD'de ve yurtdışında "Çeşitlilik, Eşitlik ve Kapsayıcılık” konularına özel olarak odaklanarak, dünya çapında yılda 450'den fazla Doodle hazırlıyor. Görsel hikaye anlatıcıları, tasarımcılar, geliştiriciler, veri görselleştirme uzmanları ve fotoğraf editörlerinden oluşan ekip, baskı, masaüstü, mobil ve uygulamayı kapsayan çalışmalar üretti ve üretmeye devam ediyor.

Özel günleri ve tarihe farklı şekillerde yön vermiş isimleri kutlayan Doodle ekibinin çeşitliliğe ve kapsayıcılığa vurgu yapan yeni tasarımlarını biz de sabırsızlıkla bekliyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

ETİKETLER: GOOGLE , DOODLE