EN VOGUE
EN VOGUE

28 Nisan 2021

Cher Horowitz’in Clueless’taki Sanal Gardırobu Nihayet Gerçek Oluyor

YAZI: EMİLY CHAN

DERLEYEN: DİDEM DİNÇSOY

Jamie Spence (Condé Nast)Fotoğraf: Jamie Spence (Condé Nast)

Cher Horowitz’in Clueless’taki sanal gardırobu 25 yılı aşkın bir süredir, dünyanın dört bir yanındaki genç kızların hayaliydi; 1990’ların alametifarikası hantal bilgisayarı aracılığıyla tek bir düğmeye basarak o gün ne giyeceğine karar verebiliyordu (hatta seçilen kombinasyonun “uyumsuz” olduğunu bile bilgisayar söylüyordu). Nihayet, yeni dijital gadırop uygulaması Whering ile bu hayal gerçek oluyor. Artısı mı? Giysilerinizi daha sürdürülebilir kullanmanıza da yardımcı oluyor.

Eşofman stili bir rutine takılıp kaldığımız pandemi günlerinde gardırobunuzu uygulamaya yüklemek geçtiğimiz yıl ihmal ettiğiniz giysileri hatırlamanıza yardımcı olacak ve hiç ihtiyacınız olmayan yeni şeylere para harcamanızı engelleyecek. “Giysilerimizle etkileşime girme biçimimizi kökten değiştirmek ve sahip olduğumuz şeyi göremeyip bir dürtüyle alışveriş yapma ve tam da oturtamama kısır döngüsünü kırmak istiyorum.” diyor kurucu ve CEO Bianca Rangecroft; kendisi Vogue ile Londra’nın doğusundaki evinde, Zoom aracılığı ile görüşüyor.

Clueless’taki sanal gardırop gibi Whering de kişisel stil danışmanınız işlevini görüyor; ileri seviye makine öğrenimi teknolojisinden faydalanarak yeni giysi kombinasyonlarının yanı sıra (Ganni ve Mother of Pearl gibi markaların yanı sıra ikinci el ve kiralık seçeneklerle birlikte) mevcut kıyafetlerinizi tamamlayacak çevre dostu parçalar öneriyor. “Geçmişte derlediğiniz kıyafetleriniz aracılığıyla öğrenip yeni kombinasyonlar öneriyoruz” diye açıklıyor Rangecroft. “Ayrıca çok sık kullanacağınızı düşündüğümüz belirli parçaları seçerek daha az ve akıllıca alışveriş yapmanıza yardımcı oluyoruz; bunlar kaliteli ve dayanıklı yatırım parçaları. Bu bozuk, israf kültürünü değiştirmek istiyoruz.”

Sürdürülebilirlik temasından devam edersek, uygulama gardırobunuzun çevre üzerindeki etkisini de gösteriyor; elinizdeki kıyafetlerin ömrünü uzatarak tasarruf ettiğiniz karbondioksit salınımını miktarı da buna dâhil (WRAP’in yürüttüğü bir çalışmaya göre, bir kıyafeti yalnızca dokuz ay daha uzun giymek, o parçanın karbon ayak izini yüzde 20’ye kadar azaltabiliyor). Buna ek olarak, gardırobunuzdaki her bir parçayı gerçekte ne kadar giydiğinizi görebileceğinizden gelecekte daha bilinçli kararlar verebileceksiniz (bu konudaki verilerin azlığını düşünecek olursak bu, endüstriyi kökten değiştirecek bir unsur olabilir).

Uygulama sizi kıyafetlerinizi bağışlayabileceğiniz kurumların yanı sıra biraz itinaya ihtiyaç duyan giysileriniz için kuru temizleme ve onarım hizmetleriyle irtibata geçirerek, artık giymediğiniz giysilere yeni yuva da bulmanıza yardımcı oluyor. Şirket, insanların platform aracılığıyla giysilerini tekrar satabileceği bir pazar oluşturmayı planlıyor ve bu konuda oldukça heyecanlı. “Kullanıcı için kesintisiz bir deneyim sağlayarak söz konusu giysilerin yaşam döngüsünü uzatmayı amaçlıyoruz” diye ekliyor Rangecroft.

Tabii Clueless hayranları Cher’in sanal gardırobunun her bir kombinasyonun üzerinde nasıl duracağını da gösterdiğini biliyordur; Whering de bu konu üzerinde çalışılıyor. “Ekranı kaydırarak kıyafetleri üzerinizde görebileceksiniz; gelecek için düşündüğümüz işlerden biri bu” diyor. “Whering’in tüm moda ihtiyaçlarınız için tek adresiniz olmasını istiyoruz.”

ETİKETLER: SANAL GARDIROP , CLUELESS