EN VOGUE
EN VOGUE

02 Ağustos 2022

Belki de BeReal'a Taşınma Vakti Gelmiştir

YAZI: ILGAZ GÖKIRMAKLI

BeReal

Belki siz zaten yeterince sosyal medya uygulamasına sahip olduğumuzu düşünüyor ve "Bana bu kadarı bile fazla." diyor olabilirsiniz. Ancak baş döndüren hız ve sürekli yenilenme isteği bizi rahat bırakmıyor. Hele ki şu günlerde Instagram'a olan öfkemizi düşündükçe, "Keşke yeni, sessiz ve bizi heyecanlandıracak bir platforma gitsek" fikri aklımıza geliyor.

Öncelikle Instagram'a neden öfkeli olduğumuzu açıklayalım: Instagram, gün geçtikçe TikTok'a dönüşüyor ve inanın bundan hiç hoşlanmıyoruz. Üstelik yalnız da değiliz. Kris Jenner, Kim Kardashian gibi ünlü isimler de Instagram'ın değişen algoritmasından ve son güncellemelerinden en az bizim kadar rahatsız. Hatta her ikisi de bu şikayetlerini dile getiren paylaşımlar yaparak, 150 bin kişinin imzaladığı "Make Instagram, Instagram again" kampanyasına destek verdiler.

Instagram'da işler nasıl devam edecek, her şey TikTok'un dev bir kopyasına mı dönüşecek bekleyip göreceğiz. Ancak bu sırada farklı bir kaçış adresi arayanları BeReal uygulamasıyla tanıştıralım.

Uygulama, kullanıcılardan günde bir kez filtrelenmemiş fotoğraflarını göndermelerine izin veren çalışma prensibini merkeze alıyor. Özellikle Z kuşağının son takıntısı haline gelen uygulama 2020 yılında ortaya çıktı ancak haber sitesi Social Media Today'e göre, uygulama indirmeleri yılın başından bu yana %315 arttı. Şu anda en çok indirilen sosyal medya uygulamaları listesinde Instagram, Snapchat ve Pinterest'in ardından dördüncü sırada yer alıyor.

BeReal

Uygulama, kullanıcılara gün boyunca rastgele bir zamanda "Gerçek Olma Zamanı" konusunda bildirimler gönderiyor. Kullanıcılar,  uygulamayı açtığında iki dakikalık bir zamanlayıcı başlar ve onlara o anda yaptıklarının bir resmini çekmeleri için sınırlı bir süre verilir. Bir "BeReal" gönderirken, uygulama hem ön hem de arka kameranızı kullanarak bir fotoğraf çekiyor, böylece diğer insanlar nasıl göründüğünüzü ve nerede olduğunuzu görebiliyor. 

Ayrıca BeReal'ın yaratıcıları, kullanıcılarına uygulamanın TikTok ve Instagram'dan ne kadar farklı olduğunu tam olarak açıklayan bazı hatırlatmalar yapıyor: “BeReal size zaman kaybettirmez. Bu uygulama, gerçek hayattır ve bu hayat filtresizdir. BeReal yaratıcılığınıza meydan okuyacak. BeReal, arkadaşlarınıza bir kez olsun gerçekte kim olduğunuzu gösterme şansını verecek."

Instagram'dan sıkılıp TikTok'un baş döndürücü hızından bunaldıysanız belki sizin de "gerçek olma" zamanınız gelmiştir. Filtresiz, çabasız ve pratik BeReal'a bir şans vermek için çok da geç değil.

 

 

 

ETİKETLER: BEREAL

İlgili Başlıklar