11 Şubat 2021

İklim Krizine Kulak Vermenin Tam Zamanı

YAZI: ILGAZ GÖKIRMAKLI

İklim krizi gün geçtikçe tüm dünyayı daha fazla etkilemeye ve doğal yaşama zarar vermeye devam ediyor. İklim krizinin aciliyeti göz önünde bulundurulduğunda atılacak her adım çok değerli. Bilinçlenmenize vesile olacak iklim krizi ve doğa temalı podcastlere kulak vermenin tam sırası (aslında geç bile kaldık!).

iklim kriziGetty Images

How to Save a Planet

Neden Dinleyelim: her bölüm sonundaki ilham verici mesajlar bile programa hayran kalmak için yeterli.

“İklim krizi sizi korkutmuyor mu? Bu konuda hep beraber ne yapabileceğimizi bilmek ister misiniz? Biz de…” diyerek yola çıkan bir podcast Bir Gezegen Nasıl Kurtarılır? Deniz biyoloğu ve kendi tanımıyla politika meraklısı olan Ayana Dr. Elizabeth Johnson ve  Alex Blumberg’ın ev sahipliği yaptığı program orman yangınlarından çevresel ırkçılığa kadar bir dizi sorunu masaya yatırıyor. Konunun uzmanlarını, aktivistleri ve YouTuber'lara ses veren programın her bölüm sonunda verdiği mesajlar da dinleyicileri iklim krizi konusunda harekete geçirmek için ilham veriyor.

Climate Cast

Neden Dinleyelim: Beş dakika gibi kısa bir sürede geleceğin en önemli krizi hakkında bir şeyler öğrenmeyi kim istemez ki?

MPR News meteoroloji uzmanı Paul Huttner iklim krizi hakkında yapılan araştırmaları mercek altına alıyor. Kısa ve bilgilendirici bölümleriyle dikkat çeken programdan devletlerin iklim politikaları için attıkları adımlardan, iklim kriziyle giderek yaygınlaşan kasırgalara kadar pek çok konuyu öğrenebilirsiniz. Kimi beş dakika kimi de bir saate yaklaşan bölümleri isterseniz sabah kahvenizi hazırlarken, isterseniz de uzun bir yürüyüş yolunda dinleyebilirsiniz.

Climate History Podcast

Neden Dinleyelim: İklim krizinin tarihini öğrenmek geleceğe yönelik adımlar için de bilinçlenmenize vesile olacak.

İklim tarihi hakkında daha fazla şey öğrenmek ister misiniz? Georgetown Üniversitesi üyesi Doçent Doktor Dagomar Degroot ve doktora öğrencisi Emma Moesswilde, bugünü ve geleceği anlamamız için bizleri geçmişe götürüyor. İklim değişikliğinin tarihi hakkında röportajlar ve tartışmalar içeren program bir saati aşmayan bölümleriyle konuları derinlemesine ele alıyor. Kuzey Kutbu arkeolojisinden, son 2000 yıldaki iklim tarihine kadar pek çok konu hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler için uygun bir seçenek.

Esmiyor Podcast

Neden Dinleyelim: İklim krizi uzmanı olmasalar da bu konuda hepimiz gibi kaygılı olan sunucularla yarım saati aşmayan bir bilinçlenme serisi. Çağrılarında olduğu gibi, “Gelin birlikte başlayalım.”

İklim krizi temalı podcastleri Türkçe takip etmek isteyenler için de önerilerimiz var. Esmiyor Podcast, her hafta ağırladığı alanında uzman konuklarla iklim krizini ele alıyor. Otuz dakikalık bölümlerin her birinde iklim krizi konusunu farklı açılardan ele alan yayın, iklim biliminden, iklim krizi konusundaki kitlesel hareketlere; su ve gıda kaynaklarının geleceğinden iklim komplolarına kadar çeşitli başlıkları ele alıyor. Derin Altan ve Utku Güven’in ev sahipliği yaptığı program iklim krizini her dinleye hitap edecek bir şekilde ele almasıyla da dikkat çekiyor. 

ETİKETLER: İKLİM KRİZİ , PODCAST