03 Kasım 2021

COP26’dan Ne Beklemeliyiz?

 

cop26

2021 Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı yaygın olarak kullanılan adıyla COP26, İskoçya'nın Glasgow şehrinde 31 Ekim - 12 Kasım 2021 tarihleri arasında gerçekleşiyor. İklim krizi kırmızı alarmdayken COP26’dan neler beklemeliyiz sorusunun peşine düştük.

Önce COP26’nın ne olduğunu anlatmakla başlayalım.

COP26, 26. Conference of Parties yani 'Taraflar Konferansı' anlamına geliyor. Zirve, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Taraflar Konferansı'nın 26.'sı olacak ve 31 Ekim - 12 Kasım 2021 tarihleri arasında İskoçya'nın Glasgow şehrinde gerçekleşecek. COP26'ya, 1994'te üzerinde anlaşmaya varılan Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi'ni (UNFCCC) imzalayan ülkeler katılacak. Bu vesileyle, etkinliğe 120'den fazla dünya liderinin gelmesi ve dünya genelinde 197 ülkeden 25 bin kişinin katılması bekleniyor.

Peki COP26 neden önemli?

COP26, Paris İklim Anlaşması'nın imzalandığı 2015'ten bu yana kaydedilen gelişmenin değerlendirileceği ilk zirve olacak. Bir anlamda geçmişin muhasebesi yapılacak diyebiliriz. Ülkelerin yakın geçmişte iklim krizini önlemek için hangi adımları attığı ve neleri başarıp başaramadığının muhasebesi yapılacak.

Paris Anlaşması'nın yapıldığı COP21'de herkesin uymakla yükümlü olduğu, sera gazlarını azaltmak, küresel ısınmayı 2°C'nin oldukça altına indirmek ve mümkünse 1,5°C ile sınırlamak ve iklim değişikliğinin etkileriyle mücadele etmeleri için yoksul ülkelere maddi yardım yapmak gibi kurallar belirlenmişti. Buna ek olarak beş yılda bir yolun neresinde olduğumuzu görmek için değerlendirme yapılmasına da karar verilmişti. 2020’de yapılması planlanan bu etkinlik pandamı nedeniyle 2021'e ertelenmişti.

cop26

COP26’dan Ne Beklemeliyiz?

COP26’da liderlerin detaylıca konuşacağı 4 başlık bulunuyor: Kömür, arabalar, finansman ve ağaçlar. Konferansın öncelikli amacı 2050 yılına kadar net sıfır karbon salınımı hedefine ulaşılması için ülkelerin 2030 hedeflerini belirlemesini teşvik etmek.

Öncelik, ülkelerin 2030'a kadar karbon salınımını azaltmak için daha etkin ve hızlı adımlar atması ve bu yüzyılın ortasına kadar sıfır karbon salınımı hedefine uymalarını sağlamak olacak.

COP26 zirvesi görmezden gelemeyeceğimiz en büyük tehlike iklim krizine karşı nasıl bir durumda olduğumuzu anlamak ve daha etkili adımlar atmak için aksiyona geçmemizi hatırlatması yönüyle oldukça önemli.

Tüm bunlar, gözümüz, kulağımız ve tüm dikkatimizle COP26’yı takip etmenin neden bu kadar önemli olduğunu da hatırlatıyor.

 

ETİKETLER: COP26 , İKLİM KRİZİ