27 Ocak 2022

Cartier Women’s Initiative 15. Yaşına Özel Etki Raporu

Cartier Women’s Initiative 15. Yaşına Özel Etki Raporu

Kadınların gerçek potansiyellerine ulaşmalarına yardımcı olmanın yanı sıra, başarılarına ışık tutarak işlerini büyütmeleri ve liderlik vasıflarını geliştirmeleri için gerekli finansal ve sosyal desteği sunan Cartier Women’s Initiative, kadın girişimcilere ve başarılarına ışık tutmaya devam ediyor.

Program, 2006’dan bu yana dünyanın her bölgesinden ve her sektörden, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nin belirlediği üzere, toplumda güçlü, sürdürülebilir ve pozitif bir etki yaratmayı amaçlayan tüm kadın girişimcilere ve şirket sahiplerine açık şekilde faaliyetlerini sürdürüyor. Program, 15’inci yaşını ‘etki' kavramını 2022 faaliyetlerinin merkezine yerleştirerek programın dönüşümünü ve etkisini mercek altına alarak kutluyor.

Başladığı günden bu yana 62 ülkeden etki yaratan 262 kadın girişimciyi destekledi ve işletmelerini desteklemek üzere toplam 6.440.000$ tutarında ödül sundu. 2007’de beş kişiyle başlayan burs programı, 2021’de 24 kişiyi kapsayacak şekilde genişledi. Ocak 2019’da ödül sahiplerini ilişkilere, bilgiye ve sermayeye erişim sağlayabilecek küresel bir ağ ile tanıştırarak desteklemeyi amaçlayan topluluk basamağının açılmasıyla birlikte, topluluğun 320’yi aşkın üyesi aktif biçimde birbirleriyle bağlantı kurdu ve 62 topluluk etkinliğine ev sahipliği yapıldı.  

2021’de ise programın uluslararası alandaki etkisini değerlendirmek amacıyla Cartier Women’s Initiative, 228 eski ödül sahibi için 40 soruluk online bir anket düzenledi. Bu anket, Cartier Women’s Initiative’in etki ölçümünde referans aldığı bir ölçüt haline geldi. 

Kadın girişimcilerin başlattığı olumlu etkilerin güçlü dalgalarına ışık tutan Etki Raporu’nun yayınlanmasıyla birlikte de Cartier Women’s Initiative programı iyileştirmeyi ve dünya çapında daha fazla etki yaratan kadın girişimciye fırsat sunmayı amaçlıyor. İlerleyen dönemlerde program, Cartier Women’s Initiative topluluğunun çeşitlilik arz eden dostlarından küresel bir ağ oluşturmayı ve benzersiz güçlerinden faydalanarak etkiyi artırabilmeyi amaçlıyor.

Programın etkisini daha da geniş halkalarla kutlamak için Cartier Women’s Initiative ilk kez 9 aday belirledi. Adayların tümü, işletmeleri önemli etki bırakmayı başarmış daha önceki ödül sahiplerinden oluşuyor. Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine dayanan ödüller, Yaşamları İyileştirmek, Gezegeni Korumak ve Fırsat Yaratmak başlıklı üç farklı kategoride verilecek.

Adayların tam listesi ise şu şekilde:

YAŞAMLARI İYİLEŞTİRMEK

Rasha Rady I Mısır, Chefaa

Chefaa, kronik hastaların düzenli aldıkları ilaçları bulundukları yerden veya gelirlerinden bağımsız olarak sipariş etmelerini, planlamalarını ve yeniden doldurmalarını sağlayan yapay zeka tabanlı, GPS destekli dijital bir platform. 

Nneka Mobisson I Nijerya, mDoc

mDoc, kronik hastalığı olanlar için 7/24 sanal sağlık çalışanlarına erişim imkanı sunan mobil platform.

Temie Giwa Tubosun I Nijerya, LifeBank

Zorunlu medikal ürünleri tespit edip Nijerya’daki hastanelere göndermek için veriden ve teknolojiden yararlanan medikal dağıtım şirketi.

GEZEGENİ KORUMAK

Joanne Howarth I Avustralya, Planet Protector Packaging

Planet Protector Packaging, sıcaklık hassasiyeti olan malların taşınması için atık koyun yünüyle yalıtılmış, çevreye duyarlı ambalajlar üretiyor.

Lorna Rutto I Kenya, EcoPost

EcoPost, keresteye çevre dostu bir alternatif olarak atık plastik kullanarak dayanıklı çit direkleri üretiyor.

Charlotte Wang I China, EQuota Energy

EQuota, enerji verimli çözümler sunmak için yapay zekayı ve büyük veriyi bir araya getiren bir enerji optimizasyon şirketi.

FIRSAT YARATMAK

Carmina Bayombong I Filipinler, InvestEd 

InvestEd, özel bir kredi derecelendirme algoritması kullanarak yetersiz hizmet gören gençlere eğitim kredisi sunan bir yatırım platformu. 

Carol Chyau I Çin, Shokay 

Shokay, doğrudan bölgenin çobanından satın alınan yak elyafları kullanarak çocuk kıyafetleri ve aksesuarları, ev mobilyaları ve tekstili üretiyor.  

Fariel Salahuddin I Pakistan, UpTrade 

UpTrade, şebekeye bağlı olmayan kırsal toplulukların, güneş enerjisiyle çalışan su pompaları ve ev sistemleri ile büyük baş değişimi yapmasına imkan tanıyan bir takas hizmeti. 

Cartier Women’s Initiative 15. Yaşına Özel Etki Raporu

Ödüller Mart 2022'de açıklanacak

Üç Etki Ödülü kategorilerinin birincileri, 6 Mart 2022’de Etki Ödülleri Töreni’nde duyurulacak. Dubai WorldExpo 2020, Dünya Buluşması kapsamında düzenlenecek olan törende Cartier Women’s Initiative’in 15’inci yılı kutlanacak ve programın geleceği kolektif olarak belirlenecek. 

Ayrıca 6-8 Mart tarihleri arasında Cartier Women’s Initiative topluluğu için vaka çalışmaları, atölyeler ve Buluşma & Öğrenme oturumları düzenlenecek; katılımcıların dünyanın dört bir yanından tutku dolu etki öncüleriyle tanışmalarını, yeni işbirlikleri kurmalarını ve ortak sınamaları ele almalarını sağlayacak. Kategori birincileri 100.000$ tutarında para ödülünün sahibi olacak, ikinci ve üçüncüler ise sırasıyla 60 bin ve 30 bin $ tutarında ödül alacaklar. Ayrıca 9 aday, 10 bin $ değerinde insan sermayesi desteğine de sahip olacak. 

Cartier International Başkanı ve CEO’su Cyrille Vigneron’un kadın girişimcileri destekleyen Cartier Women’s Initiative’i, “Cartier Women’s Initiative Dünya Buluşması, Maison’un etki yaratan kadın girişimciler topluluğumuza olan bağlılığını tekrar ortaya koymak, bu takdire değer kadınların başarılarını duyurmak ve daha iyi, daha eşit bir dünya için yeni zirvelere koşmalarına imkan tanımak için bir fırsat. Çünkü kadınlar kalkındığında, bütün insanlık kalkınır.” diyerek anlatıyor.

ETİKETLER: CARTİER WOMEN’S INİTİATİVE 15. YAŞINA ÖZEL ETKİ RAPORU , CARTİER