22 Nisan 2022

2022 Dünya Günü Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

YAZI: EMİLY CHAN

DERLEYEN: DİLRUBA KARAKÖSE

22-04/21/screenshot-mediavoguecouk-20220421-11_14_54.png

Cerritos Koleji'ndeki öğrenciler, 22 Nisan 1970'teki ilk resmi Dünya Günü'nü kutlayan miting sırasında. Fotoğraf: Julian Wasser

İklim krizi her zamankinden daha ciddi hale geldikçe, Dünya Günü ekstra önem kazanmaya başlıyor. 1970 yılında ABD'de temelleri atılan etkinlik, dünyanın dört bir yanından milyonlarca insanı çevreyi desteklemek için bir araya getirerek gezegenimizi kurtarmak için yapmamız gereken acil eylemin altını çiziyor.

2022 Dünya Günü, Hükümetler Arası İklim Değişikliği Paneli'nin (IPCC) 2021 Ağustos’ta yayınlanan bir raporunun "insanlık için kırmızı kod" olarak tanımlanmasının ardından önem kazanırken, bilim adamları sıcaklıkların sanayi dönemi öncesine kıyasla 2 derecenin üzerine çıkacağı konusunda uyardı. Bu arada, Kasım 2021'de Cop26'da imzalanan ve karşılaştığımız zorluğun büyüklüğünü gösteren anlaşmayla ilgili büyük bir hayal kırıklığı yaşandı.

Earthday.org başkanı Kathleen Rogers, Vogue'a “Dünya Günü'nün kökenleri ve tarihi, insanları hükümetlerini harekete geçirmeye motive etmesiyle ilgiliydi.” dedi. “2022'de işini yapmayan bir iklim anlaşmamız var ve hükümetler iklim taahhütlerinde geri adım atıyor. Dünya Günü hükümetlere iklim konusunda bir şeyler yapmaları için bir kez daha baskı yapma fırsatımızdır.”

O halde bu Dünya Günü'nde üzerinize düşeni yaptığınızdan emin olmak ister misiniz? İşte bununla ilgili bilmeniz gereken her şey.

2022 Dünya Günü ne zaman?

Dünya Günü her yıl 22 Nisan'da gerçekleşiyor. Ancak Nisan ayının tamamı (bazen Dünya Ayı olarak da adlandırılır) - ve özellikle Dünya Günü'nün olduğu hafta çevre sorunlarının merkezde olduğu bir zamandır.

Dünya Günü ne hakkında?

Dünya çapında milyonlarca kişi tarafından kutlanan Dünya Günü, iklim krizinden hava kirliliğine ve ormansızlaşmaya kadar karşı karşıya olduğumuz ciddi çevre sorunlarına ışık tutmak için organize edilmiş yıllık bir etkinlik.

Dünya Günü'nün tarihi nedir?

İlk Dünya Günü, ABD'li senatör ve çevreci Gaylord Nelson'ın fikriydi ve 1970 yılında, Santa Barbara, California'daki 1969 petrol sızıntısının ardından temiz hava ve suyun önemini vurgulamak için gerçekleşti. Olay, ABD genelinde şaşırtıcı bir şekilde 20 milyon insanın sokaklara çıkmasını sağladı. O sırada ise bu, ülke nüfusunun yaklaşık yüzde 10'uydu.

Dünya Günü, daha sonra 1990'da çevre aktivistlerinin orijinal organizatörlerden biri olan Denis Hayes'ten gezegenimizin karşı karşıya olduğu ekolojik zorlukları aydınlatmak için başka bir etkinlik yaratmaya yardım etmesini istediğinde uluslararası bir kampanya haline geldi.

22-04/21/screenshot-mediavoguecouk-20220421-11_14_18.png

Aktivistler, 22 Nisan 1970'de New York'ta ilk Dünya Günü'nü kutlamak için Madison Avenue'de toplanıyor. Fotoğraf: Granger/Shutterstock

Bu yılın teması ne?

2022 Dünya Günü'nün teması, hükümetler, işletmeler ve bireylerin gezegen için daha iyi bir geleceğe yatırım yapma çağrısı olarak “Gezegenimize Yatırım Yap”; “Hükümetler düzenlemelere geçebilir ve yeşil ekonomiyi teşvik edebilirler. Yeniliğe açık kişilere ve yeniliğe yatırım şart, ancak bunu doğru şekilde yapmamız gerekiyor.” diyor Rogers. “Bireyler için ise bu, kişisel zamanınıza, siyasi oylarınıza, topluluğunuza yatırım yapmaya, paranızı yeşile yatırım yapmak için kullanmakla ilgili.”

Bu yıl, Earthday.org'un endüstride değişim çağrısında bulunan bir imza kampanyasının yanı sıra, gerçekleşmesi gereken eylemi hızlandırmak için mevzuat başlatmasıyla sürdürülebilir modaya özel bir odaklanma da söz konusu.

Dünya Günü'ne nasıl katılabilirsiniz?

Dünya Günü organizatörleri, kampanyaları desteklemek ve ormansızlaşmayı durdurmak da dahil olmak üzere, kullanışlı araç seti aracılığıyla Dünya Günü'nü kutlamak için bir dizi fikir önerdiler. Ayrıca dünya çapında binlerce etkinlik gerçekleşiyor. Bu harita aracılığıyla ağaç dikmekten temizlik faaliyetlerine kadar yakınınızda neler olduğunu öğrenebilirsiniz Bölgenizde şu anda hiçbir şey olmuyorsa, neden kendi etkinliğinizi düzenlemiyorsunuz?

Gezegene yardım etmek için başka ne yapabilirsiniz?

Tabii ki, Vogue'da her günün Dünya Günü olması gerektiğine inanıyoruz; bu nedenle tüm yıl boyunca harekete geçmeye devam etmemiz hayati önem taşıyor. Karşılaştığımız zorluklar hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, okumanız gereken kitapların, izlemeniz gereken belgesellerin ve takip etmeniz gereken aktivistlerin sayısı oldukça fazla.

Bunun ötesinde, daha sürdürülebilir moda seçimleri yapmak, yenilenebilir enerjiye geçmek, daha az uçmak ve daha az et, balık ve süt ürünleri tüketmek de dahil olmak üzere daha sürdürülebilir bir şekilde yaşamanın başka yolları da var. Ayrıca yerel bir kampanya grubuna katılabilir, politikacılarınıza yazabilir ve Greenpeace, 350.org ve Rainforest Alliance gibi çevre hayır kurumlarına bağışta bulunabilirsiniz.

ETİKETLER: DÜNYA GÜNÜ , 2022 DÜNYA GÜNÜ