31 Ocak 2022

#VOGUESosyalEtki: Naylonun Yeni Hali "Re-Nylon" Moda Dünyası İçin Gerçekten Ne Anlama Geliyor?

YAZI: CAN REMZİ ERGEN

Prada'nın 2019 yılında Re-Nylon materyali ile çıktığı yolculuk moda dünyasında büyük yankı uyandırmıştı. Marka, ürünlerinde kullandığı ve dünyayı kirleten plastiği 2021 yılının sonuna kadar üretim süreçlerinden çıkarmak gibi bir plan yapmış ve bu hayalini National Geographic ile yaptığı bir kampanyayla da yinelemişti. National Geographic kaşifleri ve eko-farkındalığı yüksek ünlüler plastiksiz bir üretim sürecine doğru giden sürecin savunucuları olmuşlardı. Üzerimizde taşıdığımız çantada aslında gerçekten neler taşıdığımızı vurgulayan, sadece çantanın içindekileri değil çantanın kendisinin ve üretildiği materyallerin de konu olduğu What We Carry filmini de hatırlıyor olabilirsiniz.

Prada Grubu Pazarlama ve Kurumsal Sosyal Sorumluluk Direktörü Lorenzo Bertelli kampanyanın başında verdikleri sözü yineleyerek 2021 yılının sonunda yaptığı konuşmada, “Amacımız yıl sonunda Prada’nın tasarımlarında kullandığı bütün plastik ürünleri Re-Nylon’a çevirmek.” demişti. Marka 2019’dan beri ürünlerinde geri dönüştürdüğü plastikleri kullanmayı önceliklendirdi ve bu materyali Re-Nylon olarak adlandırdı. Prada yeni yıla girerken, 2021 yılı sonu için verdiği sözü tuttuğunu Adidas ile yaptığı bir kapsül koleksiyon işbirliği ile duyurdu.

prada

Son iki yıla baktığımızda sorumlu üretim ve tüketimden fazlaca bahsettik, sürdürülebilir markalar hayatımıza her zamankinden daha çok girdi, iklim krizine dair çalışmalar birçok farklı katmanda boyut kazandı. Peki bu yeterli mi ve değiştirmeye çalıştığımız davranışların sonuçlarını ne kadar ölçebiliyoruz? Prada tarafından çeşitli indikatörler kullanılarak yapılan araştırmalar Re-Nylon materyalinn normal plastiğe göre doğaya yüzde 90 daha az zarar verdiğini ortaya koyuyor. Her 10.000 ton geri dönüştürülmüş plastik aracılığıyla 70.000 petrol varili tekrar kullanılıyor ve karbondioksit salınımı 65.100 ton oranında azaltılmış oluyor. 

prada

Bertelli artık plastik kullanmamak üzerine verdikleri sözü yinelerken ekliyor, “Bu koleksiyon üretim süreçlerimizde yeni kaynaklar kullanmadan iklim krizine dair aldığımız önlemlere katkı yapabilmemiz için de önemli bir araç.” Adidas X Prada Re-Nylon koleksiyonu, çanta, aksesuar ve ayakkabı dahil geniş bir ürün gamına sahip. İşbirliği bu iki markanın takipçilerine Metaverse üzerinden ürünleri deneyimleyebilme ve yaratım sürecinin bir parçası olma şansını da verecek.

 

 

ETİKETLER: #VOGUESOSYALETKİ , PRADA , #PRADAFORADİDAS , ADİDAS , RE-NYLON