METROPOL
METROPOL

28 Eylül 2021

Spencer Hakkında Neler Biliyoruz?

YAZI: ILGAZ GÖKIRMAKLI

spencer

Neon

2021’in merakla beklenen filmler listesi bir hayli kalabalık ancak bir tanesi var ki, kalbimiz onun için bir başka çarpıyor. Elbette, Pablo Larraín'in Spencer’ından bahsediyoruz. Merakla beklediğimiz filmle, Kristen Stewart ile 1990’lı yıllara bir yolculuk yapacak ve Galler Prensesi Diana’nın hayatındaki üç önemli güne konuk olacağız.

İsmini Diana’nın evlenmeden önceki soyadından alan Spencer’ın dumanı üzerinde tüten ikinci fragmanı da yayındayken film hakkında neler biliyoruz, bakalım:

“Çok özel bir zamana” konuk olacağız

Spencer, Diana'nın hayatını tamamen değiştiren çok kısa ama çok önemli bir zamana odaklanacak. 90'ların başında, Diana'nın evliliğinin resmen sona erdiğine karar verdiği çok önemli bir Aralık hafta sonuna konuk olacağız. Variety’e konuşan yönetmen Larraín, Charles ve Diana'nın nihai boşanmasının ve prensesin trajik ölümünün hikâyenin bir parçası olmayacağını da belirterek “Hayatının sadece üç gününü ve bu çok kısa sürede, onun kim olduğunu daha geniş, daha büyük bir perspektifle ele alıyoruz. Hepimiz onun kaderinin neler getirdiğini biliyoruz, oraya gitmemize gerek yoktu.” diyor.

Resmi açıklamalara göre filmin kısa özeti ise şu şekilde:

“Tarih, 1991 yılı Aralık ayı, Galler Prensi ve Prensesi'nin evliliği en soğuk hâline bürünmüş durumda. Her ne kadar evlilik dışı ilişkilerle ilgili söylentiler havada uçuşuyor ve bir boşanmanın yaşanacağına kesin gözüyle bakılıyor olsa da Sandringham Sarayı’nda gerçekleşecek Christmas kutlamaları için huzur ortamı korunmaya çalışılıyor. Yemekler veriliyor, içkiler içiliyor, av etkinlikleri ve atışlar gerçekleştiriliyor fakat Diana olup biteni ve oynanan oyunları artık biliyor. Bu yıl, her şey çok daha farklı olacak.”

spencer

İkonik bir afiş

Merakla beklenen Spencer’dan gelen her gelişme çok heyecan verici olsa da afişin gerçekten bir başka olduğunu söylememiz gerekiyor. Filmden ilk görseller ve fragmanlar gün yüzüne çıkmaya devam ederken Spencer’ın ilk afişi de yapım şirketi Neon, tarafından yayınlandı. Görüntüde, işlemeli beyaz Chanel imzalı bir elbise içinde Diana gibi giyinmiş olan Stewart’ı görüyoruz. Yapım şirketi Twitter’dan yaptığı duyuruda da “Her peri masalı biter. Kristen Stewart, Diana Spencer'dır. Pablo Larraín'in SPENCER'ına bir bakış. 5 Kasım'da Sinemalarda” ifadelerine yer verdi.

spencer

Kadroda kimler var?

Pablo Larrain’in yönetmen koltuğuna oturduğu ve senaryosunu Peaky Blinders dizisinden tanıdığımız Steven Knight’ın kaleme aldığı Spencer’ın oyuncu kadrosu da bir hayli heyecanlandırıcı. Jackie filminde Natalie Portman ile çalışan Larraín, Spencer’da bu önemli rolü, Kristen Stewart’a emanet etti. Başarılı aktiristin fragmanlardaki performansı başarılı bir performans izleyeceğimizin ipuçlarını verse de İngiliz aksanı konusunda neler yapacağını sabırsızlıkla bekliyoruz. Stewart da verdiği bir demeçte, bu rolü oynamanın kendisini çok heyecanlandırdığını belirterek; “Aksan, neredeyse cehennem kadar korkutucu çünkü insanlar bu sesi tanıyor ve bu çok, çok farklı ve özel bir durum. Şu anda üzerinde çalışıyorum ve zaten beraber çalıştığım bir koçum var.” demişti.

Filmde Prens Charles’a ise Poldar dizisinden tanıdığımız Jack Farthing hayat verecek. Merakla beklenen Spencer’ın oyuncu kadrosunda Timothy Spall, Sally Hawkins ve Sean Harris de boy gösterecek.

Ne zaman izleyeceğiz?

3 Eylül’de Venedik Film Festivali'nde prömiyerini yapan Spencer, 5 Kasım 2021’de sinemalarda ekrana gelecek. Türkiye’deki vizyon tarihi hakkında henüz bir bilgi paylaşılmasa da çok fazla beklemeyeceğimizi umuyoruz.

ETİKETLER: SPENCER , KRİSTEN STEWART