METROPOL
METROPOL

23 Mart 2022

Kariyeri Boyunca Oscar Kazanamamış 13 İsim

DERLEYEN: ILGAZ GÖKIRMAKLI

glenn close

Getty Images

Ödül sezonu ve merakla beklenen o büyük gece her zaman düşündüğümüz gibi gitmeyebiliyor. Hatta bazen Oscar gecesi sürprizlere de ev sahipliği yapabiliyor. (2017’deki törene damgasını vuran Moonlight/La La Land hatasını hatırlatalım.)

Peki en az bir Oscar heykeli olduğuna emin olduğunuz ancak Akademi Ödülleri tarihinde bir kez bile ödül kazanamamış aktör ve aktrisler? Her ne kadar biz performanslarına hayran kalmış olsak da akademi üyelerinin bizimle aynı fikirde olmadığı pek çok isim var. Aşağıda, şaşırtıcı bir şekilde kariyeri boyunca hiç Oscar ödülü kazanamayan 13 aktörü göreceksiniz. Her isimde şaşırmaya devam edeceğinize eminiz.

Will Smith

Smith En İyi Erkek Oyuncu dalında King Richard, Ali ve son olarak 2006'da The Pursuit of Happyness için üç kez aday olmuş olsa da henüz heykeli evine götürebilmiş değil.

Glenn Close

Glenn Close, The Big Chill (1983), Fatal Attraction (1987) ve Dangerous Liaisons (1988) gibi filmlerdeki rolleriyle sekiz kez aday gösterildi, ancak hiçbir zaman Oscar'ı eve götürmedi.

Michelle Williams

Michelle Williams, 2005’te Brokeback Mountain, 2010'da Blue Valentine, 2011'de My Week with Marilyn ve o sene kazanacağına neredeyse hepimizin emin olduğu Manchester by the Sea (2016) olmak üzere dört kez aday gösterildi ancak henüz eve bir Oscar getirmedi. (Bir sonraki projesi, Steven Spielberg'in yarı otobiyografik draması The Fabelmans ile bu döngüyü kırabilir mi göreceğiz)

Isabelle Huppert

Huppert, son 50 yılda Jean-Luc Godard, Maurice Pialat, Michael Haneke, Claire Denis ve Hong Sang-soo gibi isimlerle yaptığı şaşırtıcı işlerle yalnızca bir kez Akademi Ödülü'ne aday gösterildi. Paul Verhoeven'ın erotik gerilim filmi Elle (2016). 

glenn close

Getty Images

Ethan Hawke

Hawke'nin efsanevi filmografisi bağımsız ve arthouse favorilerinden (Reality Bites; The Before üçlemesi) ana akım hitlere (Dead Poets Society, Gattaca) kadar çeşitlilik gösteriyor. Yine de, 2002'de Training Day ve 2015'te Boyhood için sadece iki kez oyunculuk adaylığı elde edebildi ve asla kazanamadı.

Annette Bening

Annette Bening dört kez Oscar'a aday gösterilse de eli boş dönenlerden. Bening en son 2011'deki The Kids Are All Right'taki rolüyle En İyi Kadın Oyuncu kategorisinde adaydı ancak o yıl Black Swan'daki rolüyle Natalie Portman'a yenildi.

Stanley Tucci

Julie & Julia ve Big Night (Campbell Scott ile birlikte yönettiği) gibi filmlerdeki unutulmaz rollere rağmen Tucci, 2010 Oscar'larından eli boş döndü. The Lovely Bones için yalnızca bir kez aday gösterildi ve bir kere daha ödülü eve götüremedi. Aynı rol Tucci'ye BAFTA ve Altın Küre adaylığı da kazandırmıştı.

glenn close

Getty Images

Ian McKellen

Oyunculuk efsanesi Ian McKellen, 1998'deki Gods and Monsters ve 2001'deki The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring'deki rolleriyle iki kez aday gösterildi, ancak henüz Oscar'ı kazanamadı. Yine de yedi Olivier Ödülü, bir Tony ve bir Altın Küre sahibi olmanın gururunu yaşıyor.

Samuel L.Jackson

Jackson, Hollywood'un en tanınmış seslerinden birine sahip olmasına rağmen, 1994'te Ucuz Roman'daki performansıyla aday gösterildiği En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu kategorisinde ödül alamadı.

Liam Neeson

Neeson 1994 yılında, kariyerini tamılayan bir rol olarak bilinen Schindler's List'teki rolüyle En İyi Erkek Oyuncu dalında aday oldu. Kazanamadığı zaman (Tom Hanks'in Philadelphia ve ardından Forrest Gump için iki ardışık En İyi Erkek Oyuncu ödülünün ilkini kazandığı yıl) çoğu kişi bunu büyük bir üzüntü olarak değerlendirdi.

Ralph Fiennes

Schindler's List'teki başrol oyuncusu Liam Neeson gibi, Fiennes de 1994'te Oscar'a aday gösterildi ve sonunda Tommy Lee Jones'a yenildi. 1996'daki The English Patient'daki başrolüyle ikinci kez aday gösterildiğinde bu sefer de ödülü Geoffrey Rush’a kaptırdı.

Angela Bassett

30 yıldır Hollywood'un demirbaşlarından biri olan Bassett, 1993 Tina Turner biyografik filmi What's Got To Do With It ile ilk ve şimdiye kadarki tek Oscar adaylığını aldı. (Öte yandan, bir SAG Ödülü, bir Altın Küre ve her biri yedi NAACP Image Ödülü ve Emmy Ödülü var.)

Sigourney Weaver

Weaver'ın Aliens, Working Girl ve Gorillas in the Mist'teki rolleriyle üç Oscar adaylığı var. 1989'da aynı yıl iki oyunculuk adaylığı alan Akademi tarihindeki beş oyuncudan biri olmasına rağmen şu ana kadar bir galibiyeti bulunmuyor.

ETİKETLER: AKADEMİ ÖDÜLLERİ