METROPOL
METROPOL

05 Şubat 2021

Hayaletler Kazablanka'dan 2 Ödülle Döndü

YAZI: HAZAL BAYAT

hayaletler-film

Elektrik kesintisinin tüm ülkeye sardığı bir günde kesişen 4 hikaye... Başrollerinde Nalan Kuruçim, Dilayda Güneş, Beril Kayar ve Emrah Özdemir'in yer aldığı Azra Deniz Okyay yapımı Hayaletler orijinal hikayesiyle Kazablanka Bağımsız Filmler Festivali'nde En İyi Yönetmen ve En İyi Kadın Oyuncu kategorilerinde iki ödül kazandı. Geçtiğimiz hafta Çevrimiçi Film Eleştirmenleri Birliği tarafından Amerika'da Henüz Gösterime Girmeyen En İyi 10 Film arasında da yer alan yapım, Venedik'ten Selanik'e uzanan ödüllerinin sayısını 9'a yükseltmiş oldu.

Tüm Türkiye'de elektriklerin kesildiği bir gün, İstanbul Sucular mahallesinde karşılaşan 4 karakterin öyküsü anlatan Hayaletler, Antalya Film Festivali'nde En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Kurgu, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ve En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödüllerini alarak rüşdünü kanıtlamıştı. Londra merkezli sinema dergisi Middle East Eye'ın “Türkiye sinemasında İstanbul, bu kadar canlı, özenli ve doğru bir şekilde çok ender resmedildi." sözleriyle bahsettiği filmin vizyon tarihi ise henüz netleşmiş değil.

ETİKETLER: HAYALETLER , KAZABLANKA BAĞIMSIZ FİLMLER FESTİVALİ , AZRA DENİZ OKYAY , ANTALYA ALTIN PORTAKAL FİLM FESTİVALİ , ALTIN PORTAKAL