METROPOL
METROPOL

07 Ekim 2021

Filmekimi'nde Ne İzlesem Diyenlere 5 Öneri

YAZI: ILGAZ GÖKIRMAKLI

Sonbaharı sevme nedenlerimizin başında gelen, bir nevi şehre dönüşün simgesi Filmekimi nihayet geldi çattı. 2002’den bu yana sonbaharın habercisi kabul edilen etkinlik, bu yıl 8-17 Ekim arasında "Ne İzlediğim Önemli" sloganıyla karşımızda. Festival bir kere daha şaşırtmıyor ve zengin bir seçki ile sinemaseverlere ulaşıyor.

Geleneksel hale gelen bu filmleri kaçırmayın listemize buyrun.

annette

Anette

2021 Cannes Film Festivali'nin açılış filminden gelen yorumlardan Anette’nin izleyenleri ikiye böldüğünü biliyoruz. Adam Driver ve Marion Cotillard’ı buluşturan filmin her izleyeni aynı şekilde etkilemeyeceği kesin; ancak hangi tarafta olduğunuza karar vermek ve elbette Sparks kardeşler, Leos Carax ve Adam Driver ile Marion Cotillard’ı bir araya getiren bu rock müzikalini görmek için izleme listenize eklemenizi öneriyoruz.

 

annette

İnek/ The Cow

Andrea Arnold'un kurmaca olmayan ilk filminin kahramanı Luma isimli bir inek. Filmde, İngiltere'deki bir süt ürünleri çiftliğinde, Luma'nın gününü, hayatını, nelerden geçtiğini izleyeceğiz. Yönetmen Arnold’un “İneğimiz Luma'ya baktığımda onda bütün dünyayı görüyorum.” sözleri Luma ile tanışma isteğimizi artıyor.

 

annette
Searchlight Pictures

The French Dispatch/ Fransız Postası

Wes Anderson'ın 2018 tarihli Isle of Dogs / Köpek Adası filminden beri merakla beklenen son filmi, gerçek bir yıldızlar geçidi. Benicio del Toro, Adrien Brody, Tilda Swinton, Léa Seydoux, Frances McDormand, Timothée Chalamet, Lyna Khoudri, Jeffrey Wright, Mathieu Amalric, Stephen Park, Bill Murray, Owen Wilson’ı kadrosunda buluşturan film, dünya prömiyerini 2021 Cannes Film Festivali'nde yapmıştı. Yönetmenin tabiriyle “yurtdışındaki bürolarda çalışan muhabirlere yazılmış bir aşk mektubu” olarak nitelendirilen film, The New Yorker dergisinde yayımlanmış gerçek makalelerden esinlenen üç hikâyeyi Wes Anderson tarzında anlatıyor. Bu senenin merakla beklenen filmlerinin başında gelen The French Dispatch’i listeye eklemekten başka şansımız yoktu.

annette

Chiara

Dünya prömiyerini Cannes'da yapan Chiara, filme adını veren 15 yaşındaki Chiara aracılığıyla mafyayı ve katı ataerkil bağları ele alıyor. Babasının birdenbire ortadan kaybolmasıyla Chiara'nın değişen hayatını konu alan filmin yönetmen koltuğunda Jonas Carpignano oturuyor. Yönetmen bu sosyal gerçekçi dram ile Carpignano 'küreselleşme' dediğimiz toplumsal ve ekonomik olguyu işlediği Mediterranea ve A Ciambra ile başladığı üçlemeyi tamamlıyor.

annette

Dünyanın En Kötü İnsanı /The Worst Person In The World

Norveç’li Joachim Trier’in Oslo Üçlemesi'nin son halkası Dünyanın En Kötü İnsanı, 30 yaşına basan Julie’nin varoluşsal kaygılarını ve hayattaki yönünü arayışını anlatıyor. Başrol Renate Reinsve, hayat verdiği Julie performansıyla Cannes Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazandı. Reinsve’nin merak uyandıran performansı, kafası karışık Julie ve hayatını izlemek için yeterince iyi bir neden.

 

 

 

 

ETİKETLER: FİLMEKİMİ 2021