METROPOL
METROPOL

21 Nisan 2021

Cruella Geliyor! Peki Ama Nasıl?

YAZI: HAİLEY MAİTLAND

DERLEYEN: ILGAZ GÖKIRMAKLI

cruella

Disney

Uyuyan Güzel'in ikonik kötüsü Maleficent'in ardından başka bir “kötü” karakterin geri dönüşüne geri sayım başladı. 1996 yılında Glenn Close‘un canlandırdığı Cruella De Vil karakterine odaklanan film, izleyicileri 1970'lerin Londra'sına bir yolculuğa çıkaracak. Film, genç moda tasarımcısı Estella de Vil’in, Cruella olarak bilinen acımasız ve korkunç bir efsaneye dönüşme sürecine odaklanacak.

Craig Gillespie‘nin yönetmenliğini üstlendiği; Emma Stone, Emma Thompson, Mark Strong, Paul Walter Hauser, Emily Beecham, Jamie Demetriou, Joel Fry ve Kirby Howell-Baptiste gibi isimleri bir araya getiren Cruella hakkında neler biliyoruz, bakalım.

Disney, "101 Dalmaçyalı"ı filminin yeni bir uyarlamasını mı yapıyor?

Aslında tam olarak böyle değil. 'House of Mouse' son birkaç yıldır uyarlamalara odaklansa da Cruella daha çok Maleficent tadında, geriye dönük  bir başlangıç ​​hikâyesi. İzleyiciyi 1970'lerin Londra'sına bir yolculuğa çıkaracak film, genç moda tasarımcısı Estella de Vil’in, Cruella olarak bilinen acımasız ve korkunç bir efsaneye dönüşme sürecine odaklanacak. Kısacası çocukluk kahramanlarımızdan biraz dengesiz kötüyü, yavru köpeklere olan ilgisini merak ettiyseniz bu filmle birlikte her şey  netleşecek diyebiliriz. 

Cruella'nın konusu ne olacak?

Film, ilk olarak House of de Vil’in gelecekteki kreatif direktörünü, 70’lerde Londra’ya gelen ve modada adını duyurmaya kararlı genç bir dolandırıcı olan Estella’yı tanıtarak bir nevi hikâyeye giriş yapacak. Hırsızlar Jasper ve Horace (Joel Fry ve Paul Walter Hauser) ile arkadaş olan Estella, bir suçluya dönüşmeye başlar. Daha sonra sadece siyah beyaz kıyafetler giyen efsanevi moda patronu Barones von Hellman ile tanışır, ancak yüksek moda dünyası Estella'nın beklediğinden önemli ölçüde farklıdır ve onu cehennemi yükselten Cruella'ya dönüştürür. Yönetmen Craig Gillespie Vogue’a yaptığı açıklamada, "Cruella’nın tarihi hakkında çok az bilgi vardı, ancak filmle birlikte bu durum değişecek,” ifadelerine yer verdi. Ve tabii ki  Cruella'nın Dalmaçyalılara olan takıntısı da işlenecek ve merak edilen sorular cevaplanacak.

Yeni Cruella De Vil'i kim oynuyor? Filmin kadrosunda kimler var?

Emma Stone, Cruella De Vil' karakteriyle karşımıza çıkacak. Bunun yanı sıra Craig Gillespie‘nin yönetmenliğini üstlendiği filmin oyuncu kadrosunda, Emma Thompson, Mark Strong, Paul Walter Hauser, Emily Beecham, Jamie Demetriou, Joel Fry and Kirby Howell-Baptiste gibi isimler de yer alacak. Disney, Emma Thompson'ın canlandırdığı  Cruella'nın baş düşmanı Barones karakterini “yıkıcı derecede şık ve korkunç derecede şatafatlı” diyerek tanımladı. Yönetmen Gillespie, senaryonun sürekli olarak drama ile komedi, yerçekimi ve absürtlük arasında gidip geldiğini belirterek, “Tony McNamara en şaşırtıcı senaryoyu yazdı” diyor. mily Beecham, henüz açıklanmayan bir karakterle karşımıza çıkacakken,  Joel Fry ve Paul Walter Hauser, köpek hırsızları Jasper ve Horace olarak filmde yer alacak. Filmin kostümleri ise Mad Max: Fury Road’un arkasındaki Oscarlı Jenny Beavenve’a emanet. 

Cruella ne zaman çıkacak?

Meraklı kavuşmanın 26 Mayıs 2021'de olması bekleniyor.

Fragmanda en az görseller kadar müzikler de dikkat çekmişti. Bizi neler bekliyor?

İlk fragman Connie Francis'in aynı adlı 1958 albümünden çıkan “Who's Sorry Now” a çekilirken, Sneak Peek Nancy Sinatra'nın “These Boots Are Made For Walkin” (1966) klibini içeriyor. Yönetmen Gillespie'ye göre Cruella'da en az oyuncular kadar müziğin de etkin bir rolü olacak:  “Yapımcı Sean Bailey filmle ilgili ilk konuşmamızda hemen punk sahnesinden bahsetti. Film sadece moda açısından değil, müzik açısından da gerçekten güçlü olacak. Blondie, The Clash, Queen… Cruella'da gerçekten güçlü bir müzikal anlatı var.”

ETİKETLER: CRUELLA , EMMA STONE