METROPOL
METROPOL

12 Mayıs 2021

2022 Altın Küre Ödül Töreni NBC’de Yayınlanmayacak

YAZI: DİLRUBA KARAKÖSE

Golden Globe

Getty Images

Her şey, geçtiğimiz Şubat ayında HFPA yani Hollywood Yabancı Basın Birliği’nin bünyesinde bulunan 87 üyeden hiçbirinin siyahi olmamasıyla başladı aslında. Hatta Time’s Up, bu konuda bir kampanya başlatarak organizasyonun reform yapması gerektiğine dair eylem çağrısında bulunmuştu. O zamandan beri ise HFPA için sular pek durulmuyor.

Hollywood Yabancı Basın Derneği'nin üyeleri arasında çeşitlilik eksikliği ve etik hatalardan ötürü aylardır eleştirilmesinin ardından gelişen yeni bir olay daha söz konusu. NBCUniversal, tüm bu yaşananlar karşısında seyirci kalmamaya karar vererek bir karara vardı ve 2022 Altın Küre’yi yayınlamayacağını duyurdu. Yapılan açıklama ise şu şekilde; “HFPA'in anlamlı bir reforma kararlı olduğuna inanmaya devam ediyoruz. Ancak bu büyüklükteki bir değişiklik, zaman ve çaba gerektirir. HFPA'in bunu doğru yapmak için zamana ihtiyacı olduğunu hissediyoruz. Bu nedenle 2022 Altın Küre, NBC’de yayınlamayacak. Organizasyonun planını uyguladığını varsayarsak, töreni Ocak 2023'te yayınlayacağımızı umuyoruz.”

Bu kararın ardından Tom Cruise da sahip olduğu üç Altın Küre Ödülü’nü iade ederek destekte bulundu. İlerleyen günlerde başka Hollywood yıldızlarının da seslerini yükseltip yükseltmeyeceğini göreceğiz ancak HFPA’in olaylar karşısında beklenen reformları gerçekleştirmesi artık kaçınılmaz gibi duruyor.

 

ETİKETLER: ALTIN KÜRE , GOLDEN GLOBE , NBC , HFPA