METROPOL
METROPOL

21 Nisan 2021

2021 Akademi Ödülleri Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

YAZI: HAİLEY MAİTLAND

DERLEYEN: ILGAZ GÖKIRMAKLI

oscar

Oscar 2021 ne zaman gerçekleşecek?

Başlangıçta 28 Şubat'ta yapılması planlanan 93. Akademi Ödülleri, pandemi nedeniyle ertelenmişti. Tören, 25 Nisan'da gerçekleşecek. Bu karar, adaylık kriterlerinin de değişmesine neden oldu. Başvuru şartı olarak 31 Aralık son tarihli olması gereken filmler 28 Şubat'a uzatıldı. Bu noktaya kadar yayınlanan tüm filmler adaylığa hak kazanmak için başvurabildi.

2021 Oscar'larına kim ev sahipliği yapıyor?

Aslında hiç kimse. Üst üste üçüncü kez, Oscar'lar ev sahibi olmadan sahiplerini bulacak. Steven Soderbergh törenin işleyişi hakkında bazı ipuçları paylaştı: “Herkes bir karakter olacak. Her aday, ödül veren her kişi bir filmdeki karakterler gibi hissedecek. Ve sonunda, herkesin kim olduğunu ve ne istediğini anlayacaksınız. Bu gösterideki herkesle bir bağlantın olacak. Yapmak istediğimiz şey, bazı ödüllerin verildiği üç saatlik bir film yaratmak.”

Oscar 2021 adayları ne zaman açıklandı?

Oscar adaylıkları 15 Mart 2021'de Priyanka Chopra Jonas ve Nick Jonas tarafından açıklanmıştı.

2021 Oscar'ları için kıyafet kuralı nedir?

Şimdiye kadar ödül sezonu boyunca A-listerleri pijamalarında görmek hoşunuza gitti mi bilmiyoruz ancak bu kez öyle bir şansınız yok. 2021 törenine katılacak konuklar, Oscar organizatörlerinden “komik” bir not alarak, “casual” bir görünümün uygun olmayacağını öğrendiler.

Oscar'larda kabul konuşmaları Zoom üzerinden yapılabilecek mi?

Altın Küre'den sonra Oscar'lar, 2021 törenine Zoom konuşmalarının dahil edilmeyeceğine karar verdi. Yani kazananların ya şahsen katılmaları gerekecek ya da teşekkür konuşmalarını Instagram postlarına saklamaları gerekecek.

Zoom içermeyen bir televizyon yayını olasılığı teoride kulağa iyi gelse de adaylar arasında bazı tartışmaları da beraberinde getirdi çünkü bu kararın Covid-19 nedeniyle ABD'ye uçma şansı olmayan pek çok yeteneği dışlayacağı düşünüldü. İngiltere'de uluslararası seyahatler en erken 17 Mayıs'a kadar yasaklandı, bu nedenle Emerald Fennell (En İyi Yönetmen Adayı) ve Vanessa Kirby ve Carey Mulligan (her ikisi de En İyi Kadın Oyuncu dalında) gibi İngiliz yeteneklerin törene katılmaları imkânsız görünüyor.

2021 Oscar Töreni Nerede Gerçekleşecek?

Bu yılki ana Oscar töreni, elbette Hollywood'da, ancak sadece geleneksel Dolby Tiyatrosu'nda değil, birkaç mekânda gerçekleşecek. Aslında, Soderbergh ve ekibi 25 Nisan'da saat 12:00'den 26 Nisan saat 4'e kadar Union Station'da çekim yapmak için Los Angeles şehir merkezini kapatarak hazırlanacaklar.

ETİKETLER: 2021 OSCARS