METROPOL
METROPOL

11 Haziran 2022

Yolunuzu Avrupa'ya Düşürecek 5 Sergi

YAZI: ILGAZ GÖKIRMAKLI

Yaz tatili deniz, kum ve parlayan güneş fikrini akıllara getirse de bazılarımız için iyi bir tatilin sırrı farklı kültürlerle tanışmak ve sanat ziyaretleri yapmaktan geçiyor. Üstelik geçtiğimiz iki yılı düşününce Avrupa şehirlerinde ziyaret edilecek sergiler iştahımızı daha da kabartmış durumda. "İmkanınız varsa, bu yıl tatilinizi bu sergilere göre planlayın." dedirten bazı etkinlikleri derledik.

Masquerade (detail). Luis Paret y Alcázar. Oil on panel. Ca. 1767. Madrid, Museo Nacional del PradoMasquerade, Luis Paret y Alcázar. Oil on panel. Ca. 1767. Madrid, Museo Nacional del Prado

Paret

Museo Nacional del Prado Kraliyet Mütevelli Heyeti Başkanı Javier Solana'nın sözleriyle anlatmaya başlayalım bu sergiyi: "Luis Paret, muhtemelen şu anda Museo del Prado'da açılan türden büyük bir sergiyi en çok hak eden 18. yüzyıl İspanyol sanatçısı." Goya ile aynı yılda doğan, ancak en azından birkaç yıl Porto Riko'ya sürgün edilmiş olması nedeniyle, onun cesur çağdaşı tarafından gölgede bırakılan 18. yüzyıl İspanyol ressam Luis Paret'in tüm eserlerinin tadını çıkarmak için nadir bir şans sunan sergi, Paret'in kariyerine ilişkin bu son derece kapsamlı araştırma. Ayrıca sanatçının sanat yaklaşımını ve tekniğinin de derin bir analinizi sunuyor. Yolunuzu Madrid'e düşürmek için bir geçerli bir nedeniniz daha var!

Edvard Munch In Dialogue

Viyana'nın önemli sanat merkezlerinden ALBERTINA Müzesi, 2022'deki en önemli sergilerinden birini Edvard Munch'a (1863-1944) ithaf ediyor. Sergi, Edvard Munch'un, 20. yüzyılın ressamlarından Georg Baselitz, Andy Warhol, Miriam Cahn, Peter Doig, Marlene Dumas, Tracey Emin ve Jasper Johns'un sanatları üzerindeki etkisini inceliyor. Bu kapsamda sergide Munch'un 60'tan fazla eseri sergide yer alırken, onun sanatından etkilenen yedi sanatçının eserleri de diyaloğa davet edecek. Sergi, ALBERTINA Müzesi'nin 2003 ve 2015 yıllarında Munch'ta gerçekleştirdiği sergilerin devamı niteliğinde. Ayrıca, Munch Museet ve Ulusal Sanat, Mimarlık ve Tasarım Müzesi (Oslo) ile çok sayıda diğer uluslararası kurum ve özel koleksiyon tarafından da destekleniyor. 19 Haziran'a kadar Edvard Munch'ı keşfetmek için vaktiniz olacak.

Colour as Language

"Gördüğümü yazarım, neysem onu çizerim." Bu sözler, geçen yıl 96 yaşında hayata gözlerini yuman Lübnanlı Amerikalı ünlü şair ve ressam Etel Adnan'a ait. Bu özel sergi, Etel Adnan'ın Vincent van Gogh'unkilerle birlikte renkli sanat eserlerini keşfetme şansı veriyor. Geleneksel retrospektiflerden farklı olarak sergi, Vincent van Gogh'un 10 tuvalini Adnan'ın 1960'ların ortasından 2021'e kadar uzanan yaklaşık 70 canlı tablosu, kağıt işi ve duvar halısı ile düşünceli bir şekilde bir araya getiriyor. 4 Eylül 2022'ye kadar Amsterdam'daki Van Gogh Müzesi'nde ziyaret edilebilecek sergi, aynı zamanda bu çok yönlü sanatçının Hollanda'daki ilk retrospektifi olma özelliği taşıyor.

Masquerade (detail). Luis Paret y Alcázar. Oil on panel. Ca. 1767. Madrid, Museo Nacional del Prado

Simon Hantaï

Fondation Louis Vuitton az bilinen 20. yüzyıl Macar sanatçısı Simon Hantaï'nin çalışmalarının gelişimi ve sanatçının Simon Hantaï'nin doğumunun (1922-2008) yüzüncü yılını kutlamak için Anne Baldassari'nin küratörlüğünde Hantaï ailesiyle işbirliği içinde eşi görülmemiş bir retrospektif sergi düzenliyor. Sergide Simon Hantaï'nin çoğu daha önce gösterilmemiş 130'dan fazla eseri yer alıyor ve bunların çoğu 1957'den 2000'e kadar geniş formatlı eserler. Sergi 29 Ağustos'a kadar kapılarını açık tutacak.

Pharaoh of the Two Lands

MÖ 8. yüzyılda, Nubian başkenti Napata'nın çevresinde bir krallık büyüdü. MÖ 730'da Nubian kralı Piankhy Mısır'ı fethetti ve Nil Deltası'ndan Beyaz ve Mavi Nil'in birleştiği yere kadar uzanan bir krallıkta elli yıldan fazla hüküm süren 25. Kushite kralları Hanedanlığı'nı kurdu. Bu kralların en ünlüsü firavun Taharka oldu. Louvre Müzesi, Mısır Firavunu Taharqa’ya adanan Pharaoh of the Two Lands adlı sergiyle ziyaretçilerini bugün Sudan’ın merkezinde olan ve Kuş Krallığı olarak bilinen Napata’ya odaklanan bir keşfe çıkaracak. Sergi 25 Haziran'a kadar ziyaret edilebilir.

 

 

 

 

 

ETİKETLER: 2022 SERGİLERİ