METROPOL
METROPOL

04 Kasım 2021

Söylemsel Sınırlara Meydan Okuyan Duruş: Muğlak

Sırların alt üst olduğu bir hattan sesleniyor bize Muğlak. Küratörü Derya Yücel'in aktarımıyla söylemsel sınırlara meydan okuyan üretimlere odaklanıyor. 24 Aralık'a kadar Vision Art Platform Akaretler’de izleyici ile buluşacak sergide Ayşegül Altunok, Sena Başöz, Selim Birsel, Çisil Deniz Delibalta, Ayçesu Duran, Ali Kanal, Gülşah Mursaloğlu, Serkan Özkaya, Ezgi Tok, Deniz Üster, Nil Yalter/Nicole Croiset, Dilek Winchester ve Dream News (Murat Yıldız/Defne Tesal) bir araya geliyor. 

Üretimlerin esnek doğası gereğiyle biçimden çok öze dönülen bakış ile, sıradan nesneleri izleyicilerin farklı biçimlerde tüketimine ve ilişkisine dahil eden, yeni formlar ya da ‘görülecek’ estetik ve steril nesneler değil doğrudan doğruya ‘dünyayla bağlar’ kurarak etkin topluluk biçimleri üretmeye yönelen, alternatif bilgi ya da karşı bellek hamlesi olarak arşivsel itkiyle kayıp ya da bastırılmış bilginin izini süren, bu bilgiyi çeşitli yöntemlerle fiziksel olarak ortaya çıkaran üretimleri bir araya getirmeyi amaçlıyor.

“Muğlak”, sanata güç kazandıranın anlamın açık seçikliğine değil, ne olduğuna dair zaman zaman çelişkili yorumlar doğuran bir olası anlamlar yelpazesinin varlığına işaret ediyor... “Özgürlüğün çıkıp gelivermesinin ve sunar gibi göründüğü olanakların yarattığı boşlukla” ve özgürleşme deneyiminin muğlaklığıyla uğraşmayı seçiyor.

Serginin alt başlığının da işaret ettiği gibi “belirsizliğin bilinemez olanı tümüyle istila etmeyi başardığı an...lar”a dair görsel bir cümle kuran sergi, muğlaklık arayışının özünde bireysel özgürlük arayışı olduğuna, dilin/söylemin baskıcı iktidarını giderek daha fazla hissettiğimiz bugünlerde anlam üretiminin açık uçlu biçimlerinin hem sanat alanını hem de siyaset alanını çaprazlayarak özgürleştirme potansiyeli taşıdığına dikkat çekiyor. Sergi, didaktik ve tanıdık/bilindik olana güven besleyenleri bir muammada bırakan durumlara, olgulara, nesnelere ve imgelere dair geniş bir jenerasyon sanatçının muğlak jestlerini paylaşıyor.

Sergi ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. 

muğlak

AYŞEGÜL ALTUNOK
Rüzgâra Çarpan Papatya / Daisy Hitting The Wind, 2021
Heykel

 

muğlak

SENA BAŞÖZ
Bir Teselli / A Consolation, 2020
Değişken boyutlar
Öğütülmüş arşiv ve video loop

muğlak

ALİ KANAL
Halvet, 2018-21
Buluntu malzeme ile asamblaj

 

ETİKETLER: VİSİON ART PLATFORM , MUĞLAK , DERYA YÜCEL , ALİ KANAL , SELNA BAŞÖZ , AYŞEGÜL ALTUNOK