METROPOL
METROPOL

01 Haziran 2021

Siyah Beyaz Bir Dostluk: Peter Lindbergh ve Azzedine Alaïa

EDİTÖR: ILGAZ GÖKIRMAKLI

Couture denince akla ilk gelen isimlerden biri olan Tunuslu moda dâhisi Azzedine Alaïa ve yakın dostu fotoğrafçı Peter Lindbergh fotoğraflarda bir araya geliyor.

Peter Lindbergh Vakfı Paris / Taschen

Naomi Campbell, Paris, 1992-Peter Lindbergh Vakfı Paris

Azzedine Alaïa, namı diğer Tanrıçaların Tasarımcısı. Kimler yoktu ki onu "papa" diyerek içselleştiren ve tasarımlarını taşıyan ünlü isimler arasında… Grace Jones, Madonna, Kate Moss, Farida Khelfa, Elaine Irwin, Emma Wiklund ve elbette “kızım” dediği Naomi Campbell. Rihanna’nın 2013 Grammy kırmızı halı töreninde karşımıza çıktığı kırmızı elbisesi ve Campbell’in parlak yeşil elbiseli görünümü aklımıza kazınan tasarımlarından yalnızca bazıları. Tasarımcı 2008 yılında Fransız hükümeti tarafından Légion d'honneur Şövalyelik ödülüne layık görülmüştü.

Peter Lindbergh Vakfı Paris / Taschen

Azzedine Alaïa ve Vanessa Duve, Paris 1989-  Peter Lindbergh Vakfı Paris

2017 yılında 87 yaşında hayatını kaybeden modacının siyah rengine olan tutkusu da en bilinen yönlerinden biriydi. Yakın iş arkadaşı, 2019'da hayata veda eden fotoğrafçı Peter Lindbergh de benzer bir şekilde siyah rengine âşıktı. Ancak ikilinin ortak yönleri ve paylaşımları bununla da sınırlı değildi; bambaşka bir dostlukları vardı. Azzedine Alaïa bir keresinde fotoğrafçı Peter Lindbergh için “Peter ve ben başladığımdan beri birbirimizi tanıyoruz” demişti. "Birbirimizi çok iyi tanıyoruz. Konuşmamıza bile gerek yok. Her şey akıyor.” demişti.

Peter Lindbergh Vakfı Paris / Taschen

Peter Lindbergh Vakfı Paris / Taschen

Bu özel dostluk şimdi bir kere daha onurlandırılıyor. Naomi Campbell, Yasmin Le Bon, Nadja Auermann ve Linda Evangelista gibi bir dizi süper modelin yer aldığı 240 sayfalık “Azzedine Alaïa, Peter Lindbergh” başlıklı kitapta, Peter Lindbergh’un unutulmaz kareleriyle Azzedine Alaïa ve tasarımlarını görüyoruz. Kitapta yer alan fotoğrafların tamamı siyah beyaz olarak karşımıza çıkıyor.

14 Mayıs 2021'de yayımlanan kitaptan öne çıkan fotoğrafları keşfediyoruz.

Peter Lindbergh Vakfı Paris / Taschen

Azzedine Alaïa ve Tina Turner, Paris, 1988- Peter Lindbergh Vakfı Paris

Peter Lindbergh Vakfı Paris / Taschen

Tatjana Patitz, Le Touquet, 1986 Peter Lindbergh Vakfı Paris

ETİKETLER: PETER LİNDBERGH , AZZEDİNE ALAİA , NAOMİ CAMPBELL