METROPOL
METROPOL

02 Nisan 2022

Not Behind The Scenes Art Weeks Akaretler'de

Vision Art Platform’un ArtweeksAkaretler’e paralel yeni karma sergisi “Not Behind The Scenes”, 10 Nisan 2022'ye kadar Akaretler No:35’te yer alan mekanında ziyaret edilebilir.

vision art platform

Sahnenin önü ya da ardı değil; kenarı, kıyısı. Perdenin kıvrımları arasında, henüz gelmemiş bir şimdinin mekansallaştığı yer: Uç-bucak. Sesler söze dönmemiş. Salon karartılmamış.

Oyuncu gülümseyecek mi yakaracak mı belli değil. Seyircinin üstüne gölgesi düşen, yarı saydam yüzeye dipten yansıyan, kıyıya vuran, eşikte incecik duran hallere bakıyoruz.

vision art platform

Not Behind The Scenes bir mekan ve bir tavır tasvir ediyor. Kavramların kuytusuna sığınmadan akışta ve aralıkta durmayı önemseyen sanatçıları bir araya getiriyor. Hiçbiri bir diğerine benzemiyor fakat canlı ve serin olduğu kadar sert ve yıpratıcı olarak da duyulabilen tecrübelerden tanışık gibi görünüyorlar. İşleri mütevazı, akıl vermeye çalışmıyor, hayrete, dehşete ya da düşe de çağırmıyor. Kulis yapmıyor. İç ve dış arasında gerilmiş ince bir ip üstünde, dengesizliğini yitirmeden durabilmeyi deniyor. Belki de sanatçı, tüm sinirleri uyarılmış ve kasları yay gibi gerilmişken bile, hafif ve zarif kalabilmeyi bir ömür prova eden kişidir. Çağın yabancılığıyla perde arasında randevulaşıp, ışıkları kapatmadan sevişir.

vision art platform

ETİKETLER: VİSİON ART PLATFORM , AKARETLER , ARTWEEKS@AKARETLER