METROPOL
METROPOL

25 Eylül 2021

Duvar ve Şu An Buradasınız Vision Art Platform’da

Genç sanatçı Ufuk Yılmaz’ın ilk kişisel sergisi Duvar, Ezgi Bakçay küratörlüğünde Vision Art Platform’da izleyiciyle buluşuyor. 

24 Ekim’e kadar Akaretler’de yer alan sergi mekanında gösterimi devam edecek Duvar, sanatçının tuval üzerine uygulanan resim çalışmalarından oluşuyor ve geç modernizmde yaşam, mekan ve mimariye odaklanıyor. Eserlerde yer alan soyut mimari detaylar, galeri mekanı ile iletişim kurarak bir enstalasyon hissi uyandırıyor.

semih zeki, vision art platform
Umut Yılmaz, Katmanlar 16, 2020


“Sanatçının kurduğu evrende, 3D modellenmiş mekanların sonsuz uzayından Hokusai peyzajlarına, toplu konut estetiğinden Escher vari labirentlere, mimari maketlerden Edward Hopper yalnızlığına çıkılıyor. Ufuk Yılmaz zamandan ve anlamdan boşaltmış anestezik eşbiçimciliğin yani kendi çağının kuşatmasının resmini yapıyor ve kuşatmayı yine ressamca yarıyor: Yaşamı çerçeveleyen sayısal bir “duvar” yükseliyor önce; Gölgesiz, eğimsiz, toz tutmaz bir veri yığını. Biçimsel dizgelerin tekrarında ve kayıtsız bir boşlukta akıl hüküm sürüyor. Fakat tam o anda çürüme başlıyor. Ölümün, geçiciliğin ve kırılganlığın yasası tasarımı organikleştiriyor. Boyanın kimyasında, ressamın elinde, tuvalin bezinde 'duvar' doku tuttuğunda canlı ve cansız varlıklar için bir ihtimal beliriyor. Kütle yerçekimine, zaman ufkuna kavuşmanın eşiğine geliyor.”

 

semih zeki, vision art platform

Farklı tekniklerle çalışan 4 sanatçının eserlerini bir araya getiren sergi sınırları, çevreyi, boşlukları ve bütün bunların içindeki insanı, dört sanatçının kişisel perspektifinden izleyiciye sunuyor. Mike Berg, Merve Denizci, Umut Kambak ve Semih Zeki'nin katıldığı Şu An Buradasınız'ın metnini ise küratör ve sanat yazarı Sinan Eren Erk yazdı.

semih zeki, vision art platform

Semih Zeki, DES ASTRUM, 2020


24 Eylül Cuma günü açılan Şu An Buradasınız, 24 Ekim tarihine kadar 11.00 – 18.00 saatleri arasında, Vişnezade mh. Süleyman Seba cd. No.35 Akaretler Beşiktaş adresindeki Vision Art Platform'da izlenebilir.

ETİKETLER: VİSİON ART PLATFORM , UFUK YILMAZ , DUVAR , ŞU AN BURADASINIZ , SEMİH ZEKİ , MİKE BERG , UMUT KAMBAK , MERVE DENİZCİ