METROPOL
METROPOL

05 Ekim 2021

Contemporary Istanbul Tersane İstanbul'da İzleyicilerini Ağırlıyor

Bu yıl 16.’sı düzenlenecek Contemporary Istanbul Çağdaş Sanat Buluşması yeni mekanında izleyicilerini ağırlıyor. Tersane İstanbul’da gerçekleşecek Türkiye’nin en büyük ve prestijli sanat fuarı 7-10 Ekim tarihlerinde genel izleyiciye açık olacak. 

contemporary istanbul 2021Ekin Su Koç, Berlin Summer VI, 50x35cm, Kağıt Üzeri Kolaj, 2021

Yeni sanat mekanı olarak tercih edilen Tersane İstanbul, Haliç’in eski ihtişamına kavuşması ve şehrin yeni kültür sanat merkezi olması için büyük öneme sahip. Sergi mekanına eşlik eden açık alanları ile izleyicilere kapsamlı bir fuar deneyimi sunulması hedefleniyor. Contemporary Istanbul, sanat, teknoloji ve tasarım konularına ek olarak bu yıl 16 edisyonda hedefleri bulunan sürdürülebilirlik konusunda da etkin rol oynuyor; sanatın ve dünyanın sürdürebilirliği adına üzerine düşen görevleri yerine getiriyor. 

Contemporary Istanbul Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli basın toplantısında yaptığı konuşmada “Contemporary Istanbul olarak Haliç’in tarihsel önemini ve kültüre olan katkısını çağdaş sanatla birlikte ifade etmeye hazırlanıyoruz. 16. yılımızda yaptığımız bu mekan değişikliği ile ikinci 15 yılımıza başlıyoruz. Bunu salt bir mekan değişikliği olarak değil, CI olarak kendimize belirlediğimiz hedeflerimizin ilk adımı olarak değerlendirebiliriz. Tarihin her alanda parladığı bu şehirde, Haliç Tersaneleri, yani Tersane İstanbul; Bizans ve Osmanlı döneminde etkin rol oynamıştı ve şimdi, CI olarak yeni mekanında Türkiye’nin çağdaş sanat fuarı olarak, sanatçıları, galerileri ve ziyaretçiyi bu buluşma noktasında kültür ve sanatla bir araya getirmenin gururunu yaşıyoruz. Camialtı ve Taşkızak Tersanelerini kapsayan bölgede çağdaş sanatı açık ve kapalı olmak üzere her alanda ağırlamak bizi çok heyecanlandırıyor.  Burada belirtmek isterim ki Venedik’ten sonra bir çağdaş sanat fuarı tarihi bir yapıda gerçekleştirilecek. Tarihte Altın Boynuz olarak bilinen Haliç’in tekrar eski ihtişamına kavuşturan bu yenileme projesinden sesimizi çağdaş sanatla yükselteceğimiz için ayrıca heyecanlı ve gururluyuz. Ekim ayı İstanbul’da sanatla başlıyor. İstanbul sanatla buluşurken, açılan yeni müzeler ve kültür mekanları şehirde bir festival havası yaratıyor. Yeni dönemde, Contemporary Istanbul’un ülkemiz için öneminin farkındayız ve bunu farklı projelerle sürdürebilirliği içine alan yeniliklerle büyütüyoruz. CI bu yıl 16. edisyonunda çağdaş sanatı, kültür ve sanat yaşamını şehirle birleştirirken, daha aktif ve daha kapsayıcı bakış açısıyla yenilenmiş bir fuar olarak geleceğe bakıyor. Bu noktada öncelikle 16. yılımızda yanımızda olan Akbank’a, ilk projelendirmesini gördüğümde beni çok heyecanlandıran ve fuarı gerçekleştirebilmemiz için Tersane İstanbul’un zamanından sekiz ay önce CI’ın kullanımına açan, bizden her konuda desteğini esirgemeyen Haliç Altınboynuz ekibine teşekkür ederim.” sözleriyle ikinci 15. yılın açılışını yapmış oldu. 

contemporary istanbul 2021Sarp Kerem Yavuz

Bu yıl Contemporary Istanbul’da 30 sanatçının yer aldığı The Yard açık alan yerleştirmesi, sürdürülebilirliği merkezine alan Gelecek için Bayraklar sergisi, 100 yaşını kutlayan İlhan Koman sergisi gibi çok sayıda fuar içi etkinlik de izleyici ile buluşuyor. 

 

Katılımcı galeriler, ziyaret saati ve koşulları ile ilgili detaylı bilgiye Contemporary Istanbul üzerinden ulaşabilirsiniz. 

ETİKETLER: CONTEMPORARY İSTANBUL , 16. CONTEMPORARY İSTANBUL , TERSANE İSTANBUL , HALİÇ