METROPOL
METROPOL

02 Şubat 2021

2021'de Görülecek Sergiler

YAZI: ILGAZ GÖKIRMAKLI

2021 çevrimiçi ve fiziksel ortamlarda kurallara uyularak gezilecek sergilerle sanatseverleri buluşturmaya hazırlanıyor.  Kapsamlı bir Botticelli sergisinden, yaşayan en önemli avant garde sanatçılardan Yayoi Kusama retrospektifine kadar bu yılın öne çıkan sergileri…

V&A Museum
V&A Museum

Epic Iran


Victoria and Albert Museum, Londra/13 Şubat-30 Ağustos 2021

Victoria and Albert Museum’un ev sahipliği yapacağı Epic Iran sergisi ismi ve doğası gereği destansı bir atmosfer yaratmaya hazırlanıyor. 350 obje içeren sergi, üzerinden 5000 yıllık İran tarihini kapsayacak. Pers İmparatorluğu, Sasani dönemi ve Zerdüştlük, İslam'ın ortaya çıkışı ve Kaçar Hanedanı gibi odak noktaları olacak olan sergi; Parviz Tanavoli, Monir Farmanfarmaian ve Shirin Neshat gibi İran’ın önemli sanatçıların çalışmalarını bir araya getirerek senenin öne çıkan sanat etkinliklerinden biri oluyor.

V&A Museum
Musée Jacquemart-André

Botticelli 

Musée Jacquemart-André-Paris/ 10 Eylül 2021-24 Ocak 2022
İtalyan Rönesans sanatçısı Sandro Botticelli sergisi, sanatçının üretimlerine kapsamlı bir bakış sunmayı hedefliyor. Musée du Louvre'dan Madonna ve Child (1467-70) gibi önemli ABD ve Avrupa koleksiyonlarından başyapıtları içerecek Paris merkezli sergi, 10 Eylül 2021-24 Ocak 2022 tarihleri arasında sanatseverleri ağırlayacak. Sergi, sanatçının bir defaya mahsus resim üretimi ile seri halinde, çoğu asistanı tarafından üretilen işler arasında nasıl geçiş yaptığını gösterecek. Ayrıca atölyesinin İtalyan Rönesansının karakteristik bir fikir ve eğitim merkezine nasıl dönüştüğünü yansıtması nedeniyle de heyecanla bekleniyor.

V&A Museum
SCAD FASH Moda ve Film Müzesi

Ruth E. Carter: Kostüm Tasarımında Afrofuturizm

SCAD FASH Moda ve Film Müzesi/21 Eylül 2021’e kadar ziyaret edilebilir

Do the Right Thing, Selma ve Black Panther filmlerinden tanıdığımız Oscar ödüllü Ruth E. Carter,  farklı türlerde çalışan ve becerilerini 60'tan fazla farklı film ve televizyon projesine taşıyan bir kostüm tasarımcısı. Ünlü tasarımcı şimdilerde kariyerini bir sergiyle taçlandırıyor. Georgia, Atlanta'daki SCAD FASH Moda ve Film Müzesi’nin ev sahipliği yaptığı sergi, Carter'ın 60'tan fazla kostümünün yanı sıra, her proje için derinlemesine tarihsel araştırma ve tasarım sürecini gösteren eskizler içeriyor. Sergi 21 Eylül 2021 tarihine kadar ziyaretçilerini ağırlayacak.

V&A Museum
Yayoi Kusama, “Infinity Mirror Room"

Yayoi Kusama Retrospektifİ

Gropius Bau, Berlin, 19 Mart - 1 Ağustos; Tel Aviv Sanat Müzesi/ 2 Kasım-23 Nisan 2022

Çağdaş sanatın en önemli isimlerinden Yayoi Kusama’nın 1952 ve 1983 yılları arasında gerçekleşen en önemli sergilerinden sekizi, bu bahar Berlin'de Japon sanatçının çalışmalarının retrospektif olarak sergilenecek. Yaklaşık 3000 m²'lik bir alanda sergilenecek olan sergi, özel olarak özel olarak yapılmış yepyeni bir Infinity Mirror Odası'nın yanı sıra sanatçının daha az bilinen erken dönem çalışmalarına da bakacak. Sergi önce Berlin’de daha sonra da Tel Aviv’de ziyaretçilerini ağırlayacak.

 V&A MuseumFashion and Textile Museum

“Shoephoria!”

Fashion Museum Bath/İngiltere

29 Mart 2021’de açılıyor

Shoephoria başlıklı sergi, 100 parçalık ayakkabı ve bot koleksiyonunu sergileyerek ayakkabıcılığın büyüleyici tarihini keşfedecek. Kraliyet ailesi için tasarlanan ayakkabılardan günümüzün Converse ve Nike'larına kadar zaman içinde bir yolculuğa çıkaracak. The Fashion Bath’ın ev sahipliği yapacağı sergi 29 Mart 2021’de açılıyor.

V&A Museum
Fashion and Textile Museum

Chintz: Cotton in Bloom

12 Mart 2021 - 15 Ağustos

Moda ve Tekstil Müzesi, bir zamanlar pamuklu kumaş üzerine desen basmanın karmaşık sanatı olan basmalara adanmış ilgi çekici bir sergiye ev sahipliği yapacak. 18. yüzyıl tuhafiyesinden Japon elbiselerine ve Hint masa örtülerine kadar 150'den fazla farklı kumaş sergileneceği etkinlik, 12 Mart 2021 - 15 Ağustos tarihleri arasında ziyarete açık.

 

 

ETİKETLER: VİCTORİA&ALBERT MÜZESİ , YAYOİ KUSAMA , “INFİNİTY MİRROR ROOM