30 Ocak 2017

Charlotte Collard ile Moda Mutfağa Girdi

Charlotte Collard 3 çocuk annesi bir yemeksever. "In the kitchen" adındaki moda ve yemeğin iç içe olduğu Instagram sayfasında, yemek tüyoları ve Charlotte'un günlük hayatından kesitler yer alıyor. Yemek ve modayı mutfağında buluşturan eski model yeni şef Charlotte Collard, her güne ilham veren bir tarifiyle, Şubat’ın ilk haftası Bugün Ne Yedim’e konuk oluyor. Charlotte ile girişim hikayesini konuştuk. 

Charlotte CollardFotoğraf: Charlotte Collard arşivinden 

- Charlotte Collard model mi, girişimci mi yoksa yemeksever midir? En çok hangisidir?

Kendimi yemeksever, fenomen ve eski modelden çok, girişimci olarak tanımlamayı seviyorum.

- Yemek ve modayı bir arada sunmak nasıl aklınıza geldi?

Bazı iş fikirleri, kendimle ilgili neler yapmak istediğimi düşünürken ortaya çıktı. Geçen yıl 3 kızımla birlikte, tüm gün yaptığım işleri yaparken biraz ara verme ve deneyimlerimi düşünme fırsatı buldum. Moda 17 yıldır hayatımın bir parçasıydı ve bir anda moda dünyasından kendimi çıkarmak istemiyordum. Buna diğer adıyla “Kendini Betimleme”(narsist olmadan, yemek yaparak bunu diğer insanlarla paylaşmak gibi) projesi diyebiliriz. Bu proje benim şu anda olduğum yeri ve yapmak, paylaşmak istediklerimi çok güzel tanımlıyor.

- Kendinizi diğer yemek ve moda bloggerlarından nasıl ayırıyorsunuz? Farklılaşma noktalarınız neler?

Blogger olduğumu söylemem. Şu an odağım sosyal medya, ileride de websitemi yayınlamak istiyorum. Diğer moda ve yemek bloggerlarından farklı olarak, yemekleri hem yapıyorum hem de önünde oturup poz veriyorum, üstelik tüm reçeteler bana ait.

charlotte Collard Fotoğraf: Charlotte Collard arşivinden

- Aynı anda 3 çocuk annesi, yemek ve moda önerileri paylaşan biri olmak zor değil mi? Charlotte Collard’ın günü nasıl geçiyor?

En başta düşünmediğim zorlukları her gün yaşıyorum. Örneğin; doğru yemek DNA’ımı bulmak, ardından stil DNA’ımı yaratmak ve yemek stili DNA’sını oturtmak, bunlara yemeğin nasıl servis edilmesi, nasıl fotoğraflanması gerektiği dahil. Şimdilik basitlikten yanayım, gün geçtikçe çekimleri kendim yaparak geliştireceğim. Bunların yanı sıra işin editörlük tarafı var; yemekleri yaptıktan sonra onları yazmak ve önemli gördüğüm noktaları anlatmak. 10 aydır bu konuda kendimi geliştirmeye çalışıyorum, bazı cevapları buldum, gelişmeye devam edeceğim.

Günlerimin nasıl geçtiğine gelince çoğunlukla fiziksel olarak yorucu geçiyor. Sabah 7:30’da kalkıyorum, kızlarımı giydirip onlara kahvaltı hazırlıyorum. Daha sonra eşim onları okula bırakıyor. Onlar gittikten sonra e-postaların ve çekimlerin arasında yemek yapmaya çalışıyorum. Sabahları genellikle ertesi günün ekmeğini hazırlıyorum ve sonrasında yeni tarifler için kafa yoruyorum. Ardından malzemelerimi almak için markete gidiyorum ve eve dönüp yemek yapmaya devam ediyorum. Bunun yanı sıra haftada 3 spora gitmeye özen gösteriyorum. Çünkü sürekli evde yemek yapıp, yiyorum. Instagram fotoğraflarımda fit gözükmek şart. Sonrasında kızları okuldan alıyorum. Ya onlarla yemek yiyoruz ya da arkadaşlarımla yemek yiyorum. Kimi zaman evde yemek organizasyonları yapmaya da bayılıyorum!

Charlotte CollardFotoğraf: @charlotte_collard

- Türk kadınları için tavsiyeleriniz var mı?

İlk olarak herhangi bir diyetten kaçının hatta içinde diyet kelimesi geçen her şeyden uzak durun!

Uzun süre modellik yaptım ve her türlü diyeti denedim. İyi hissetmek ve doğru beslenme dengesini bulmak için diyet kelimesinden kaçınmak gerekiyor. Diyet kafada karışıklığa yol açıyor, bu karışıklıklar size hiç bir yere götürmüyor. Kızgın ve kafanız karışık olduğunuzda daha çok şey yemek istiyorsunuz, ve planınızı bozmuş oluyorsunuz. Bu yüzden en iyisi diyet kelimesinden kaçınmanız ve aklınızı değil vücudunuzu beslemeniz! Fikir tam olarak vücudunuzu ve aklınızı ayırmaktan çıkıyor. Vücudunuzun enerjisini iyi analiz edip, onu doğru beslemeniz gerekiyor.

Sabahları yumurta, kızarmış ekmek gibi basit şeylerle başlıyorum ve şekerden olabildiğince uzak duruyorum. Öğle yemeğinde doğru miktarlarda tüketirseniz karbonhidrat ile kilo almazsanız. Ya da onun yerine protein tercih edebilirsiniz. Ama protein karbonhidrat ile birlikte almayın, çünkü aynı şekilde sindirilemiyor. Akşamları daha hafif yemeye çalışıyorum çünkü uyku için enerjiye ihtiyacım yok. İşlenmiş gıdalardan uzak durmanın en iyi yolu süpermarketler yerine pazar gibi yerlerden alışveriş etmek. Böylelikle yeni güzel paketli ürünlere aklınız kaymamış oluyor.

Son olarak kısa dönemli çözüm önerim de, haftada 1 gün kendinize izin verin! Benimki pazarları oluyor. Pazar yaptığım tatlıları instagramda #charlottecollardSundaySweets etiketi ile paylaşıyorum.

 

Meraklısına not: Charlotte Collard ile Bugün Ne Yedim 1 Şubat'ta başlıyor. 

Charlotte Collard'ı @charlotte_collard hesabından takip edin

 - Buket Güler

ETİKETLER: CHARLOTTE COLLARD , VOGUEGURME , BUGÜN NE GİYDİM , VOGUEİNSTAGRAM