MODA
MODA

30 Kasım 2021

Röportaj: Sıradanlıktan Uzak, İhtişama ve Nostaljiye Yakın

RÖPORTAJ: DİLRUBA KARAKÖSE

21-11/29/portre.JPG

Ahmet Güneş ve Mert Aslan

Çabasız bir şekilde tüm bakışları üzerinde toplamak, her kadının stilinde ulaşmak istediği noktalardan biridir. Bu, yeri geldiğinde bir elbiseyle de yapılabilir, tek başına gücü elinde tutan aksesuarlarla da. İkinci seçenek için devreye giren Ninon, geçmiş yılların ihtişamlı ruhunu günümüze taşırken, Bella Hadid başta olmak üzere pek çok ünlü yıldızın da çoktan radarına girmiş durumda. Markayla daha yakından tanışmanız adına kurucularından Mert Aslan, sorularımızı yanıtlıyor.

21-11/29/the_ninon_256270394_271072721634425_7973943622589987794_n.jpg

 @the_ninon 

Moda dünyasında son derece deneyimli isimler olarak ortak bir marka kurma yolculuğunuzun nasıl başladığından bahsedebilir misiniz? Sahip olduğunuz tecrübeler tasarım aşamasında size nasıl yol gösterdi?

Ninon'u yaratma fikri bir Paris seyahatinde doğdu. Ben bir moda direktörü olarak belli başlı markalar dışında modern, güçlü ve gösterişli costume jewelry parçalar bulmakta zorlanıyordum. Ahmet zaten gerçek bir vintage costume jewelry gurusu. "Neden olmasın?" dedik, güçlerimizi birleştirdik ve Ninon'u kurduk.

Markanızın ismi nereden geliyor?
Ninon ismi 17. yüzyıl'da Paris'te yaşamış olan kozmetik alanında çalışmalar yürüten ve skandallarla dolu hayatıyla ünlenen, Moliere ve Voltaire gibi isimlere yakınlığıyla tanınan Ninon de Lenclos'tan geliyor. Colette'nin meşhur Gigi'si gibi söylenişi muzip ve seksi.
 
Parçalarınızda 70 ve 80’li yılların ihtişamlı ruhunu görmek mümkün. O dönemler sizin için ne ifade ediyor?
Benim için 70'ler, modanın en özgür ve ihtişamlı dönemi. 80'lerde doğan bir ikili olarak o yılların gösterişini ve güçlü tavrını da çok seviyoruz. Zamanın ruhunu koruyarak geçmişten aldığımız referanslarla da Ninon'un DNA'sını oluşturduk.
 
İki ortak olarak çıktığınız bu yolda sizi en çok besleyen şey ne oldu?

İkimiz de sanata, edebiyata, doğaya, parıltıya ve güzel olan her şeye hayranız. Tek bir dokunuşla sıradan olmaktan kurtaracak parçalar yaratmak ve bu fantaziyi tüm Ninonette'lerin yaşaması fikri bizi her an heyecanlandırıyor.

Bu bahsettiğiniz kavrama da değinmek istiyorum. Ninon mücevheriyle boy gösteren kadınları “Ninonette” olarak adlandırıyorsunuz. Geçmişten günümüze sizin için bu tanıma uyan isimler kimler?
Bianca Jagger, Loulou de la Falaise, Jerry Hall, Cher, Nükhet Duru, Nina Simone, Kate Moss, Anita Pallenberg, Dalida, Ornella Vanoni ve Mina Mazzini, Ninonette kavramını besleyen ve güçlendiren ikonlar.

Peki, Ninon kadını nasıl olmalı size göre?
Ninon kadını kendini her an bir yıldız gibi hisseder. Ninon’larını ister sade bir beyaz tişörtle ister gösterişli bir gece kıyafetiyle takabileceğini bilir. Risk alır, cesurdur; ne istediğini bilir, çabasızdır. Doğru tek bir parçanın gücüne güvenir.

21-11/29/_bellahadiddaily__258485946_1579063995773280_7347482594154915825_n.jpg

Geçtiğimiz günlerde Bella Hadid’in taktığı “Ayşe” isimli kolyeniz çok beğenildi ve bir hayli konuşulmayı başardı. Bu kolyenin arkasındaki ilhamı ve hikayesini paylaşabilir misiniz?
İkimiz de bu koleksiyonda çok kıymet verdiğimiz anneannelerimize adanmış birer parça olsun istedik. Eye Love İstanbul koleksiyonunda yer alan Ayşe kolye Ahmet'in, Zeynep kolye ise benim anneannemin ismini taşıdıkları için çok kıymetli. Bella Hadid'in kolyeyi uğraşılmış bir görünümle değil de Miami sahilinde jet-ski yaparken takması aslında markanın amacını tam olarak yansıttığı için bizi çok mutlu etti.
 
Dünyaca ünlü isimleri tasarımlarınızla görmek Ninon’un ulaşmasını istediğiniz konuma geldiği hissini veriyor mu?
Bugüne kadar Ninon, Bella Hadid dışında Katy Perry, Issa Rae, Jourdan Dunn, Tina Leung, Tamara Kalinic, Valentina Muntoni, Tiffany Hsu, Natalie Lim Suarez, Gabrielle Caunesil, Jena Coleman, Iggy Azalea gibi dünyaca ünlü isimler tarafından takıldı. Aslına bakarsanız daha yeni başladık!
 
Sizin için bir mücevher tasarlarken ilk sırada hangisi geliyor? Zamansızlık mı yoksa çarpıcılık mı?

Her ikisi de! Zamansız olması tabii ki tercihim ama dikkat çekmesi ve "İşte bir Ninon!" denmesi de beni çok mutlu etmiyor değil.

Koleksiyonlarınız söz konusu olduğunda yeni parçalar ortaya koyarken nelerden ilham alıyorsunuz?
Renkler benim hayatımın başrolünde. Doğadan, sanattan, sokakta gördüğüm insanlardan ve tabii ki moda tarihinden aldığım ilhamla koleksiyonları kurguluyorum.

Tasarım fikrinden üretim aşamasına koleksiyonlarınıza nasıl bir süreç hakim?
Önce bir hayal kuruyorum ve bu hayalin moodboard’unu oluşturuyorum. Renkler ve formlar birlikte ortaya çıkıyor. Sonra numune sürecinde son kararlar veriliyor ve üretim başlıyor. Beni en çok gururlandıran kısmı ise tamamen İstanbul'da üretilmesi.

Tasarladığınız parçalara kendi kültürümüzden detaylar eklemek söz konusu olduğunda sizi en çok ne cezbediyor?
Ben hem bir moda direktörü olarak hem de kendi stilimde çok fazla mücevher seven biriyim. Modern tasarımlardan tutun, etnik takılara kadar her parça radarımdadır. Ninon koleksiyonlarında en önemli amaç, bir kadının stilini değiştirmeden yükseltmek ve güçlendirmektir. Bunu yaparken doğduğumuz toprakların sihrini ve kudretini her an hissediyorum. Örneğin Eye Love İstanbul koleksiyonundaki göz formu kadim Anadolu'nun en bilinen tılsımlarından biri olan nazar boncuğu fikrinden yola çıkarak çizdiğim amorf bir şekil. Kalp formlu Sevda ise Ninon'un zamansız ilham perisi Nükhet Duru'nun unutulmaz şarkısından alıyor ismini.

Aksesuar ve mücevher kullanımı adına hem şık hem de gösterişli olmak için nelere dikkat edilmeli? Verebileceğiniz tavsiyeler var mı?
Kullanılan her aksesuar ve mücevher sizi anlatmalı, özgün olmalı, birbiriyle ahenk içinde olmalı. Ön plana çıkartılmak istenen bir parça varsa diğer parçaların dinginliği onu güçlü kılmalı. Ninon'un alamet-i farikası olan büyük ve gösterişli kristallerin amacı da bu.

Ninon için sırada ne var? İlerleyen zamanlarda farklı markalarla işbirliği yapmak planlarınız arasında bulunuyor mu?
Çok sevdiğim dostum, başarılı tasarımcı Güneş Mutlu Mavituncalılar'ın markası Mehry Mu ile çok keyifli iki koleksiyon yaptık. Şimdilik kendimize odaklandık ama her an her şey olabilir.

ETİKETLER: NİNON , MÜCEVHER , BELLA HADİD , MERT ASLAN , AHMET GENCEHAN GÜNEŞ