MODA
MODA

24 Mayıs 2022

Kraliçe II. Elizabeth’in Platin Jübile’sine Bir Bulgari Tacı

DERLEYEN: ILGAZ GÖKIRMAKLI

bulgari

Bulgari’nin zengin mirasında markadan ilham alan ve markaya ilham veren olağanüstü kadınlar önemli bir yer tutuyor. Bunlar arasında, Grace Kelly, İspanya Kraliçesi Letizia ve Ürdün Kraliçesi Rania gibi onlarca yıldır Bulgari hayranı olan kraliyet üyelerinin yanı sıra özellikle Bulgari’nin zümrüt kreasyonlarına tutkun Elizabeth Taylor, Gina Lollobrigida ve Sophia Loren gibi efsanevi yıldızlar yer alıyor. Bu ünlülerin favori parçaları günümüzde hâlâ markanın tasarımlarını etkiliyor.

Bulgari şimdi de Kraliçe'nin platin jübilesini özel bir tasarımla onurlandırıyor. Kraliçe II. Elizabeth bu sene Platin Jübile’sini kutluyor. 25 yaşında tahta çıkan Kraliçe, yetmiş yıl hizmet verip Platin Jübile’sini yapacak ilk İngiliz hükümdarı olacak. Platin Jübile, hükümdarın tahttaki 70. yılını onurlandırmak üzere gerçekleştirilen bir monarşi geleneği olarak biliniyor. Renkli değerli taşlar ustası Bulgari, Kraliçe II. Elizabeth’in tahttaki 70. yılını türünün tek örneği niteliğindeki Jubilee Emerald Garden (Jübile Zümrüt Bahçesi) Yüksek Mücevhercilik Seti ile kutluyor.

Bulgari, Kraliçe II. Elizabeth’in tahttaki 70 yılının kutlandığı Platin Jübile için yüksek mücevhercilik eseri özel bir taç ve saat tasarladı. Uzman bir mücevher ustası ile birlikte ikisi sadece değerli taşların elde yerleştirilmesine odaklı beş kişilik bir ekibin 1.500 saatten uzun süren çalışmasıyla yaratılan Jubilee Emerald Garden taç gerçek bir zanaatkarlık başyapıtını temsil ediyor.

bulgari

Parça, Kraliçe’nin Platin Jübilesini çağrıştırmak amacıyla platin üzerine yerleştirilen zümrütler ve pırlantalardan oluşuyor. Bir çiçek buketini andıran benzersiz tacın ortasında yer alan 63,44 karat değerindeki Zambiya zümrüdü bu değerli taşı güzelleştiren ve yücelten bir lotus tomurcuğu şeklinde oyulmuş bir tasarımla görülüyor. Bulgari Yüksek Mücevhercilik Kreatif Direktörü Lucia Silvestri tasarım konusundaki düşüncelerini, “Bu yüksek mücevhercilik tasarımları, Kraliçe II. Elizabeth’in tahttaki 70. yılını kutlama ve ona saygı duruşunda bulunma niteliğinde. Bu parçayı tasarlarken güçlü ve kudretli bir kadın ve zamanımızın ikonlarından biri olan Kraliçe’den ve onun her zaman zümrütlere hayranlığından ilham aldım. Değerli taşın çarpıcı oyma işçiliği de Bulgari’nin zanaatkarlık ve yaratıcılık alanındaki ustalığını gözler önüne seriyor” sözleriyle dile getiriyor.

Bulgari parçanın konstrüksiyonunda da sınırsız yaratıcılığını ortaya koyuyor. Tümüyle dönüştürülebilen tasarım, taç ya da gerdanlık olarak kullanma imkanı sunuyor. Marka kimliğinin derin köklerine uzanan çok yönlülük, Bulgari Başkan Yardımcısı Nicola Bulgari’nin sözleriyle de vurgulanıyor: “Aynı mücevher hem piknikte hem de baloda kullanılabilmelidir.” 

Bu seçkin parça, Bulgari’nin muhteşem tasarımlarla sanat eserlerine dönüştürdüğü kreasyonlar arasında olağanüstü zümrütlerle yerini alacak. Tasarım, yakında sunulacak yeni Yüksek Mücevhercilik Koleksiyonu hakkında da ipuçları veriyor. 

Bulgari ayrıca tacı bütünlemek amacıyla sekiz Zambiya zümrüdü (~18,4 karat), yuvarlak parlak kesim pırlantalar, beyaz altın kasa ve bilezikte pavé yerleştirme pırlantalar ve kadranda düz yerleştirme pırlantalar (~11,4 karat) ile bir özel edisyon Divas’ Dream mücevher saat üretti. Bu özel kreasyon, beş zanaatkarın ellerinde 1.000 saatlik çalışma sonucu ortaya çıktı. Hipnotize edici zümrütler, Bulgari’nin renkli değerli taşlar alanındaki uzmanlığını gösteren nadide bir yelpaze şeklinde kesilirken içerdikleri izler ya da ‘bahçeler’ ile her taşın farklı, canlı ve etkileyici olması sağlandı. 

Olağanüstü kadınları onurlandırmasıyla tanınan Bulgari’nin Jubilee Emerald Garden Yüksek Mücevhercilik seti için ilham perisi ve kaynağı Kraliçe II. Elizabeth oldu. Marka, Kraliçe’nin sürekli gelişen ve iz bırakan mirasını benzersiz yaratıcılık ve sembolik çiçek oymalı zümrütlerle oluşturulan bir setle onurlandırıyor. Bulgari’nin zengin mirasında markadan ilham alan ve markaya ilham veren olağanüstü kadınlar önemli bir yer tutuyor. 

 

 

 

ETİKETLER: BULGARİ