03 Ekim 2020

Rihanna’nın Yeni Normal Hayatı

YAZI: JANELLE OKWODU

DERLEYEN: DİLRUBA KARAKÖSE

Eğer merak ediyorsanız, Rihanna tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgınına rağmen çok başarılı işlere imza atmaya devam ediyor. Zaman zaman güzellik kralı, moda tasarımcısı, multi-platin ödüllü bir müzisyen ve ara sıra bir aktris… Bir insanın yapabileceği her şeyi yapmış gibi geliyor. Ancak 2020, ona yeni bir zorluğun üstesinden gelme izni verdi. O da rahatlama…

Los Angeles'tan Zoom üzerinden yapılan röportajda, "En çok takdir ettiğim şey sakin bir ruha sahip olmak" diyor Rihanna. Yeni Savage x Fenty şovunun hazırlıkları için erkenden güne başlamasına rağmen siyah kemerli deri ceketi ve dantelli üstüyle oldukça taze görünmeyi başarıyor. Sahip olduğu duruş büyüleyici ve tartışmasız bu zamana kadar Zoom’da karşılaşılan en şık şey. Bu senenin her şeyi sıfırlamasının sağladığı avantajları tartışmayı tercih ederken, "Sadece ruhumu sessize alıp, Tanrı ve evrenin bana sunduklarını dinliyorum." sözlerini dile getiriyor.

 Rihanna

Fotoğraf: Kevin Mazur

Sükûnet oldukça kıskanılacak bir şey. Rihanna’nın parıltısı ise bir görüntülü sohbetin pikselleştirilmesiyle bile belirgin halde. Ancak daha da etkileyici olan, yıldızın aylarca sessizliğini iyi bir şekilde koruması. İç çamaşırı temalı televizyon etkinliklerinin kalıbını kırıp, geçen yıl yayınlanan ilk Savage x Fenty şovuyla New York Moda Haftası'nı yeniden harekete geçirdikten sonra Rihanna, bunu tekrar yapmaya hazır. Üçüncü defilesi olma özelliği taşıyan Savage x Fenty Show, bu hafta Amazon Prime'da yayınlandığında internette rekorlar kırmayı vaat ediyor. Ancak küresel bir krizin ortasında eğlence çıtasını yükseltmek hiç de küçük bir başarı değil. Rihanna ise "Kesinlikle alışılmadık bir süreç oldu" diyor ve ekliyor: "Şu anda vahşi, keşfedilmemiş zamanlardayız ve hepimiz bunu anlamaya çalışıyoruz çünkü her şey tersine döndü."

Koronavirüs salgınının getirdiği kısıtlamalar moda dünyasındaki herkesi, koleksiyonların sunumu söz konusu olduğunda kutunun dışında düşünmeye zorladı. Mini filmler, interaktif kataloglar ve hatta kuklalar moda haftalarını ele geçirdi. Yine de Rihanna, kadro ve ekip için işleri güvende tutarken canlı yayın deneyiminin heyecanını korumak istedi. Birden fazla set ortamıyla, Travis Scott, Rosalía ve Bad Bunny performansları ve bir dizi dans sekansıyla gösteri, konser ve podyumu sorunsuz bir şekilde birleştiriyor. Los Angeles kongre merkezindeki çekimin lojistiği, uluslararası sanatçıları bir araya getirmek için aylarca plan yapmayı gerektirdi. Normalde Rihanna, her adımı kişisel olarak hallederdi ama Covid-19 bunu imkânsız hale getirdi. Dijitale geçişle ilgili olarak "Ellerimi fiziksel olarak her şeyin üzerinde tutmak istiyorum ve şimdi hepsi e-posta, resimler ve video ile gönderiliyor. Bu yüzden durum farklı" diyor. "Benim gibi bir kontrol manyağı için biraz can sıkıcı!" Geçen yılki etkinliğin planlaması yüz yüze yapılırken, bu sefer tüm ön prodüksiyonlar Zoom ve FaceTime aracılığıyla gerçekleşti. “Provalar ya da yaratıcı ekip, dansçılar ve modellerle yapılacak toplantılar olsun, her şeyin sanal olarak gerçekleşmesi gerekiyordu” diyerek bu durumu açıklıyor Rihanna. “Çok sayıda hareketli bölüm var ve her şeyden önce herkesin sağlıklı olduğundan emin olmak istedik. Küresel salgınla durum epey zor ancak bizler meydan okumaları seviyoruz!”

Rihanna

Fotoğraf: Kevin Mazur

Bu zihniyet, yıldızın günlük rutininde de kendini gösteriyor. Evden çalışmanın erdemlerini benimseyebilecek biri varsa o da Rihanna'dan başkası değil. Kaliforniya ile Meksika arasında geçirdiği karantina dönemi için "Sadece uzanıyorum, dışarı çıkıyorum ve bu durumu seviyorum," diyor. Elbette, tembel bir günün Rihanna versiyonu bile çılgınca üretken. 2020'de Fenty Beauty ile cilt bakımına geçti, moda markasının ilk ayakkabı işbirliğini başlattı ve merakla beklenen dokuzuncu stüdyo albümünün çıkacağını duyurdu. Karantina sürecinde elbette Savage x Fenty parçaları giydi ancak olmazsa olmazları beklenenden daha farklı. Gülerek “Sabahlık artık yeni üniformam.” diyen Rihanna, sözlerine "Rahat, esnek ve kolay. İnce ya da kalın olabilir, neden başka bir şey giyesiniz? Evdesin, makyaj ve örgü yok. Takılıyorum ve sadece yapmam gerekeni yapıyorum. Elbette, arada bir Zoom toplantıları için kıyafet giyeceğim. " diyerek devam ediyor.

Rihanna

Fotoğraf: Kevin Mazur

Sabahlıklar şu an için Rihanna’nın önemli parçalarından olabilir, ancak Savage x Fenty’nin daha seksi parçaları hala evdeki gardırobunun https://www.vogue.com/article/rihanna-savage-fenty-2020-interviewdemirbaşlarından. Instagram'da, markanın dantelli üstlerini göstererek veya balkonunda şeffaf iç çamaşırı ve zümrüt kolyeden başka hiçbir şey olmadan poz vererek parçalara dair düzenli olarak güncellemeler yapıyor. Selfie’leri yapmacıklıktan uzak, zahmetsiz duygusallığı yansıtıyor. Bu görüntülere getirdiği kolaylık, tüm kadınların kreasyonlarından birini giyerken deneyimlemesini istediği şeyle bağlantılı. Geçmişte iç çamaşırı pazarlaması tamamen gerçekçi olmayan fantezilerle ilgiliydi. Ancak Rihanna’nın vizyonu, herkesi arzu edilir hissettirmeye odaklanıyordu. "Her zaman toplumun şartlarına ve beklentilerine göre kendini seksi hissedememiş kadınları olaya dahil etmek istiyoruz" diye açıklıyor. "Bunun onların güvenli alanları ve merkezleri olduğunu anlamalarını ve onlarla bir olduğumuzu hissetmelerini istiyoruz." Bu amaçla, bu yılki Savage x Fenty şovunu daha da fazla çeşitlilikle doldurdu ve vücuduyla barışık olan Grammy ödüllü şarkıcı Lizzo ile 57 yaşındaki ikon Demi Moore'u modellik yapmaya davet etti. "Her zaman kucaklayıcı olmakla ilgilidir" diyor. “Oyuncu seçimi, bana hissetmek istediğim şeyi kimin verdiğiyle ilgili. Beden, şekil veya renk umurumda değil; her türden kadını kucaklıyorum. "

Kapsayıcılığı ve cesur tasarımları sayesinde Savage x Fenty’ye hayran olan pek çok insan için bu yeni şov kesinlikle harika olacak. Müzik, dans ve çekicilikle dolu olan bu etkinlik, dizüstü bilgisayarınızda güzel bir moda şovu izlemenin de mükemmel bir yolu. Tüm kusurlarına rağmen 2020, Rihanna’yı bir anda yaratıcılığın ve neşenin dorukta olduğu noktada buldu. "Beni neyin mutlu ettiğine dikkat ediyorum, küçük şeyleri takdir ediyorum ve artık bunları yapmaya zamanım olduğu için onlardan yararlanıyorum. Huzurumu ve mutluluğumu bulmak ilham verici oldu; bundan dolayı her şey güzel bir şekilde akıp gidiyor.” diyor.

 

Röportaj Vogue.com'dan çevrilmiştir. 

ETİKETLER: SAVAGE X FENTY , RİHANNA