19 Mart 2016

Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul: 4. Gün Notları

YAZI: BARIŞ ÇAKMAKÇI

#MBFWI'nin son gününde gösterişli bir açılış yapan Zeynep Tosun, bugüne kadarki en farklı ve güçlü şovlarından birine imza attı. Koray Birand'ın filme aldığı ve annesi Günseli Coşkuner'in styling'i üstlendiği, tüyleri diken diken eden kısa bir filmin ardından sadece basına ve satınalmacılara sunulan koleksiyonda Kars yöre kadınlarının el emeği işçilikleri modern siluetlerle öpüşüyordu. Tel kırma motifler, rengarenk desenler, çoban abalarından ilham alan pelerinler, babush adı verilen boncuk işlemeler koleksiyonu ayağa kaldıran titiz detaylardandı. Tosun, öz kültürümüzün zenginliklerini çok doğru bir zamanda yeniden keşfetmemiz için sıkı bir mesaj veriyordu adeta. 

zeynep tosun

 

Tekstil sektöründe edindiği tecrübeyi 2016 Sonbahar/Kış koleksiyonunda açıkça ortaya koyan Özlem Erkan, titiz işçilikler ve farklı kumaş kombinasyonlarıyla tam bir kış kadını yürüttü podyumda. Gri ve lame tonların ağırlıklı olduğu koleksiyonda el örmelerinin tekno kumaşlarla buluşması cesur bir denemeydi. Defile müziği olarak seçtiği State of Bengal'in Flight IC408 isimli parçası da koleksiyondaki güçlü, gösterişli kadın imajını tamamlıyordu. 

özlem erkan 

Her sezon çok daha iyiye doğru adım atan Başak Cankeş'in markası Bashaques' bu sezonda da yine farklı sanat akımlarını bir araya getirmişti. Giyilebilir sanat mottosu üzerinden kurguladığı 2016 Sonbahar/Kış koleksiyonunda ünlü mimar Gaudi'yi Fırat Neziroğlu'nun tezgahıyla buluşturdu. Taklit edilemeyen ve her biri yegane olan parçaların, dijital dünyaya kafa tutarcasına seri üretiminin mümkün olmaması ise koleksiyonun kavramsal çerçevesini daha artistik bir boyuta taşıyordu. Scala & Kolacny Brothers'ın yorumuyla mankenlerin ağır adımlarına eşlik eden Creep şarkısı ise unutulmaz bir defile atmosferi yarattı. 

özlem erkan 

Ünlü şarkıcı Hadise'nin stylist'i Derya Açıkgöz'ün hazırladığı 2016 Sonbahar/Kış koleksiyonu ilk defilenin getirdiği temkinden olsagerek, fazla risk almadan sınırları çizilmiş bir parçalar bütünüydü. Lateks, kaşe, deri ve krep gibi farklı kumaşların bir arada kullanıldığı koleksiyonda siyah ve kırmızı gibi iddialı renkler vardı. Terzilik anlamında sıkı bir giriş yapsa da, sonlara doğru çözülen bu koleksiyonuyla bakalım Derya Açıkgöz sonraki sezonlarda çıtayı yükseltebilecek mi? 

özlem erkan 

2013 yılında kazandığı Koza Genç Moda Tasarımcıları Yarışması'nın ardından üçüncü kez #MBFWI'de yer alan Salih Balta'nın ilham kaynağı Endonezyalı şarkıcı Fa'velapunk'tı. Genç tasarımcı, marjinal bir kulvara taşımak istediği koleksiyonunda yalnız başına bıraktığı bazı renk ve siluetlerin dışında özellikle denim kullanımıyla #MBFWI podyumuna farklı bir açılım getirdi. Bundan sonra daha fazla couture'e yönelmek istediğini belirten tasarımcının önümüzdeki sezonlarda nasıl bir bakış açısı geliştireceğini bu son koleksiyonundan kestirmek biraz fluydu. 

özlem erkan 

Tuba Ergin'in geçtiğimiz sezon Yerebatan Sarnıcı'nın mistik atmosferinde Şile bezi kumaşlarla sunduğu koleksiyonun ardından bu akşam #MBFWI podyumunda Japon esintileri hakimdi. Kimonoların, hakama pantolonların ve vücudu saran triko elbiselerin yanı sıra, cupro, vejetal deri, yün, taşlanmış ipek gibi kumaş çeşitliliği de dikkate değerdi. Future Imperfect ismini verdiği 45 parçalık koleksiyon için kullandığı mısır nişastasından 3D yosun desenleri de, Ergin'in doğa ve teknoloji arasındaki çetin ceviz duruşunu işaret ediyordu. 

özlem erkan

#MBFWI'nin son gününün son defilesini Beykoz Kundura Fabrikası'nda gerçekleştiren Raisa ve Vanessa Sason kardeşler, yine kendilerine özgü siluetleri koruyarak detaylarda zenginleşen, bol oyuncaklı, ışıltılı bir koleksiyon sundu. Berrak Tüzünataç'ın da podyumda yürüdüğü #RVwarehouse koleksiyonunda gold ve siyah hakim renklerdi. İspanyol paça pantolonlar, derin yırtmaçlar, gösterişli fırfırlar, kocaman kemer tokaları ve mor uzun çizmeler tasarımcı ikilinin 2016 Sonbahar/Kış sezonuna şimdiden çaktığı birer selam mahiyetindeydi. 

ETİKETLER: İSTANBUL MODA HAFTASI , MBFWI , MBFWINOTLARI , 2016 SONBAHAR KIŞ , ZEYNEP TOSUN , RAİSA & VANESSA