20 Ekim 2020

Livia Firth İle 6 Adımda Sürdürülebilirlik

YAZI: DİLRUBA KARAKÖSE

Firth soyadı bir yerden tanıdık geliyor değil mi? Bir yıl öncesine kadar Colin Firth’ün eşi olan Livia Firth, magazinsel meselelerin dışında sürdürülebilirliğin gerçek bir savunucusu ve bu alanda imza attığı işlerle ön planda. 2009 yılında markalara etik ve sürdürülebilir bir süreç benimsemeleri için destek olan ve çözümler sunan danışmanlık firması Eco Age’i kuran Firth’ün müşterileri arasında Chopard, Diesel ve Reformation gibi markalar bulunuyor. Bununla birlikte Green Carpet Challenge’ı da hayata geçiren Livia Firth, modanın daha da sürdürülebilir olması için var gücüyle çalışıyor ve bu konuda bizlerin de benimseyebileceği bazı yöntemler tavsiye ediyor.

Uzun ömürlü parçalar alın ve uzun süre kullanın

Livia Firth’ün verdiği ilk tavsiye, bir parça satın almadan önce bunu on yıl boyunca giyip giyemeyeceğimizi düşünmek. Ayrıca alışveriş yapmadan nasıl ve hangi kıyafetlerle şekillendirebileceğimizi de planlamamız gerekiyor.

Livia Firth

Fotoğraf: Getty Images Türkiye

İkinci el modayı ve nostaljiyi keşfedin

Vintage parçaların büyük bir çoğunluğu yüksek kaliteye sahip yani uzun yıllar deforme olmadan koruyabilmek mümkün. Eskiye dönüşün sürekli devam ettiği düşünülürse, bir taşla iki kuş vurmak gibi bir şey.

Kıyafet değiştirmeye ya da ödünç almaya alışın

Başka bir yanlış düşüncenin de giydiğimiz şeylere ille de sahip olmamız gerektiğini sanmamız diyor Livia Firth. Arkadaşlar ya da kardeşler arasında kıyafet değiş tokuşu yapmak, sürekli olarak farklı görünümler yaratmanın da harika bir yolu.

Etiketleri okuyun

Markaların hangi materyalleri kullandığına dair etiketleri okumak da, sürdürülebilir moda anlayışını benimsemek için önemli. Bu noktada yeteri kadar açık ve şeffaf olmayan markaları ise sosyal medyanın gücüyle yönlendirmemiz de yapabileceklerimiz arasında.

Kumaşları geri dönüştürmeyi deneyin

Geri dönüştürülmüş malzemelerle hayata geçen parçalar tercih etmenin yanında, Livia Firth’ün bir başka önerisi de yıllardır giyilmeyin kıyafetlerin fermuar, kumaş ya da düğmelerini kullanarak yeni şeylere yaratmayı denemek…

Doğal kumaşlar tercih edin

Mümkün olduğu kadar az kimyasalla hatta hiç toksik madde kullanılmadan üretilmiş parçalar tercih etmek de bir diğer önemli madde. Sık sık yıkamak yerine havalandırarak su ve enerjiden tasarruf etmek adına yünün güzel bir seçenek olduğunu da vurguluyor Livia Firth.

ETİKETLER: SÜRDÜRÜLEBİLİR MODA , LİVİA FİRTH , ECO-AGE , GREEN CARPET CHALLENGE