14 Ekim 2020

İkonik Dörtlü Tekrar Bir Arada

YAZI: DİLRUBA KARAKÖSE

Supermodels

Sosyal medyanın olmadığı, güçlü bir kariyer için like sayısından ziyade kaliteli işlerin ve duruşun ön planda olduğu yıllar 90’lar… En azından ikonik modeller için durum böyleydi diyebiliriz. Yani moda camiasında gerçek bir yer sahibi olmak, ciddi emek ve sıkı çalışma gerektirirken, bunu kimlerin başardığını az çok tahmin edebilirsiniz sanırım. Sadece defilelere hükmetmekle kalmayarak bulundukları dönemin moda anlayışına yön veren, geleneksel algıları yıkarak kariyerlerini kendi duruşlarıyla şekillendiren Naomi Campbell, Christy Turlington, Cindy Crawford ve Linda Evangelista’dan bahsediyorum elbette.

O zamanlar 10 bin doların altındaki işler için yataktan bile kalkmayacağını belirten Linda Evangelista, nasıl bir üne sahip olduklarını bu sözlerle özetliyor sanki bizlere. Campbell, Turlington ve Evangelista, birlikte dönemin en tanınmış ve talep gören modelleri haline gelirken, bu üçlü zaman içinde "Trinity" lakabını alıyor. Aralarına Cindy Crawford’ın da katıldığı ve 1990 yılında Peter Lindbergh’in fotoğrafçılığını üstlendiği İngiliz Vogue kapağı ise önlenemez yükselişlerine dair ilk adımlardan biri. Ardından George Michael'ın 1990 yılında Freedom! ’90 parçasının klibinde yer almaları, onu takiben Versace’nin 1991 Sonbahar-Kış defilesinde dörtlü olarak boy göstermeleri, yıllar geçse bile ikonik çizgilerinden hiçbir şey kaybetmemelerini garantiliyor.

Supermodels

Fotoğraf: Getty Images Türkiye

Kariyer hayatlarına sığdırdıkları sayısız kapak çekimi, defile anları ve stil ikonu çizgileri, sizce de hatırlanmayı hak etmiyor mu? Bu efsanevi modelleri bir araya getirmeye hazırlanan ve Apple TV+’ta yayınlanacak belgesel ise tam da bu görevi üstleniyor. Yönetmenliğini Barbara Kopple’ın yapacağı “The Supermodels”, detaylı röportajlar ve pek çok arşiv görüntüsüyle birlikte bu dörtlünün kariyerlerini ve 90'ların moda anlayışına nasıl yön verdiklerini gözler önüne serecek. Naomi Campbell, bu belgesel dizisinin dünyanın her yerindeki gençleri cesaretlendireceğini, motive edeceğini ve onlara ilham vereceğini belirtirken, sizce de aralarındaki yakın arkadaşlığın detaylarını keşfedecek olmak heyecan verici değil mi?

ETİKETLER: THE SUPERMODELS , APPLE TV+ , NAOMİ CAMPBELL , CİNDY CRAWFORD