20 Kasım 2020

İkinci El Alışverişe Dair 5 Uzman Tavsiyesi

YAZI: EMİLY CHAN

DERLEYEN: DİLRUBA KARAKÖSE

Vestiaire

Fotoğraf: Vestiaire Collective

Bizler daha eko-bilinçli hale geldikçe, ikinci el satın almanın yükselişe geçmesi hiç de şaşırtıcı değil. Bir zamanlar sadece pazarlarda ve vintage mağazalarda dolaşma sabrına sahip olanlar için önemli sayılan The RealReal, Vestiaire Collective ve Gen-Z'nin favorisi Depop sayesinde, ikinci el kıyafetler resmi olarak ana akım haline geldi.

Aslında salgın, daha fazla insanın gardıroplarını boşaltmak ve satın aldıkları ürünler hakkında daha dikkatli düşünmek için zaman ayırmasıyla birlikte ikinci el satışın popülerliğini de artırdı. ThredUp tarafından hazırlanan bir rapora göre, online yeniden satış pazarı 2021 yılına kadar yüzde 69 oranında büyüyecekken, geleneksel perakende sektörünün aynı dönemde yüzde 15 oranında küçülmesi bekleniyor. Vestiaire Collective'in kurucu ortağı ve moda direktörü Sophie Hersan, Paris'ten telefonla yaptığı görüşmede Vogue'a "Yeniden satış kesinlikle popülerlik kazanıyor ve salgın bu noktada bir hız kazandırıcı oldu" derken, "İkinci el satın alarak atıkları, karbon ve su ayak izini azaltmak mümkün. İkinci el kıyafetler, gezegen için çok daha iyidir.” sözleriyle düşüncelerini destekliyor.

Günümüzde o kadar çok seçenek var ki, tam olarak nereden başlayacağınızı bilmeniz zor. Burada stilist Bay Garnett, Elia Vintage kurucusu Amber Glaspie ve Vestiaire Collective'den Sophie Hersan olmak üzere üç moda uzmanından ikinci el alışveriş için en iyi ipuçlarını öğreniyoruz.

Zamansız parçalar bulmaya çalışın

İkinci el dünyasında yeniyseniz, klasik gardırop demirbaşlarına yatırım yapmak çok daha güvenli. Hersan, "Değer kaybetmediği için zamansız parçalarla başlamak iyidir." diyor ve eko-kimlik bilgilerinizi de artıracağını ekliyor. “Burada amaç, gardırobunuzun ömrünü uzatmak. Ne kadar kaliteli olursa o kadar uzun süre saklayabilirsiniz." İster Céline ister vintage Chanel Medallion çantası arıyor olun, uzun zamandır aradığınız o tasarımcı parçasını sonunda elde edebilmenin keyfini hiçbir şey yenemez.

Düzenlenmiş şekilde alışveriş yapın

Arama sonuçlarında çıkan sonsuz sayfalarda gezinerek saatler harcamak yerine, özenle seçilmiş bir ikinci el alışveriş için moda uzmanlarından yardım isteyebilirsiniz. Second Hand September kampanyasının bir parçası olarak Londra'daki Selfridges mağazasında son derece başarılı bir Oxfam pop-up'ının küratörlüğünü yapan Garnett, bu şekilde alışveriş yapmanın müşterinin işini daha kolay hale getirdiğini söylüyor. Bu arada, satış sitesi Dora Maar, model Sahirah Abdur ve mücevher tasarımcısı Deborah Pagani gibi isimlerin parçalarına bakmanıza olanak tanıyor. Yani kıskançlık uyandıran gardıroplarına hiçbir çaba harcamadan bakabilirsiniz.

İlham almak için Instagram'a bakın

Daha fazla ilham almak için, son yıllarda The Zoo Boutique, Retold ve Elia Vintage gibi vintage satıcıların ikinci el alışverişi her zamankinden daha kolay hale getirdiği Instagram'dan başka bir yere ihtiyacınız bile yok. Vintage satıcı Glaspie, "Sizinle benzer estetiğe sahip markaları takip edin," diyerek gözünüze çarpan herhangi bir ürünün stilini nasıl belirleyeceğiniz konusunda size birçok fikir vereceklerini ekliyor. "Mesele sadece parça değil, onu nasıl bir araya getirdiğiniz de önemli.”

Vücut ölçülerinizi bilin

Çoğu ikinci el parçanın hala kendi beden etiketi olmadığından, hayalinizdeki parçaları kaçırmamak için beden ölçülerinizi bilmeniz gerek. Bazı vintage satıcılar, hizmetlerinin bir parçası olarak küçük değişiklikler yapmayı bile teklif edebiliyor. Glaspie, "Parçaların ölçümlerine dikkat edin ve herhangi bir sorunuz varsa sadece satıcıya sorun," diyerek tavsiyede bulunuyor.

Yeni fikirlere açık olun

İkinci el parçalar, üzerinde birkaç ince ayar gerektirse de, bunun sizi vazgeçirmesine izin vermemelisiniz. Parçaların ardındaki hikayeler, ikinci el satın almanın cazibesinin bir parçası ve her parçanın bir defaya mahsus doğası göz önünde bulundurulduğunda, sonunda herkesle aynı görünme tehlikesi de ortadan kalkıyor. Garnett, "Hayal gücünüzü kullanın" diye ekliyor. "Alışverişe farklı bir yoldan başlama zamanı."

ETİKETLER: VİNTAGE KIYAFET , İKİNCİ EL ALIŞVERİŞ , SÜRDÜRÜLEBİLİR MODA