22 Ekim 2020

Etik Mücevherlerin Başarılı Temsilcisi: Kimaï

YAZI: EMİLY CHAN

DERLEYEN: DİLRUBA KARAKÖSE

Vintage yüzüklerden etik elmaslara kadar bu yıl nişanlanmak isteyen ve çevre bilincine sahip çiftlerin seçenekleri giderek artıyor. Peki bu listedeki son gelişmeler neler? Cevap laboratuvarda geliştirilen elmaslar…

Meghan Markle ve Emma Watson'ı yüksek profilli hayranları arasına ekleyen Londra merkezli mücevher markası Kimaï, sentetik elmaslardan oluşan ilk nişan yüzüğü koleksiyonunu piyasaya sürüyor. Markanın kurucu ortağı Sidney Neuhaus, Zoom aracılığıyla Vogue'a, "İki yıl önce lansmanımızı yaptığımızdan beri, nişan yüzükleri için çok fazla talep aldık ve salgın başladığından beri bu talep daha da arttı.” diyor.

 

Peki neden laboratuvarda yetiştirilen elmaslar? Kurucu ortak Jessica Warch, "Kalite veya tasarımdan ödün vermek zorunda kalmadan madencilikle çıkarılan elmaslara daha etik ve şeffaf bir alternatif arıyorduk" diye açıklıyor. "Pek çok insan onları hala sahte olarak görüyor ancak laboratuvarda yetiştirilen elmaslar, madenciliğin sosyal ve çevresel etkisi olmadan o yolla çıkarılan elmaslarla kimyasal ve fiziksel olarak aynı.

Bununla birlikte, üretimleri büyük miktarda enerji gerektirebileceğinden laboratuvarda yetiştirilen elmasların çevresel kimlik bilgileri konusunda bazı tartışmalar söz konusu. 2019’da yayınlanan bir rapor, sentetik olarak üretilen elmasların, madencilikle çıkarılan elmaslar gibi sera gazı emisyonlarının üç katına kadar çıkabildiğini bulurken, diğer araştırmalar laboratuvarda yetiştirilen elmasların önemli ölçüde daha az enerji gerektirdiğini öne sürüyor. Kimaï ise elmasların doğrudan İsrail'deki yenilenebilir enerji kullanan bir tedarikçiden temin edildiğini ve laboratuvarda yetiştirilen elmasların birçok açıdan daha bilinçli bir seçim olduğunu sözlerine ekliyor.

Meghan Markle Kimai

Fotoğraf: Getty Images Türkiye

Neuhaus, madenciliğin olumsuz etkileri hakkında "Toprak erozyonu, ormansızlaşma ve tüm ekosistem hakkında endişeliyiz" diyor. "Bu durum aslında insan hakları ihlalleriyle ve işçilere yapılan muameleyle ilgili. Daha basit bir tedarik zincirimiz var, her adımında elmaslara kimin dokunduğunu ve nasıl parçalar yaptığımız biliyoruz. "

Anvers'te geri dönüştürülmüş altın kullanılarak el yapımı bir şekilde hayat bulan koleksiyon, elmasın karatına ve berraklığına bağlı olarak 2.000 ila 15.000 sterlin arasında fiyatlandırılırken, basit tektaş yüzüklerden daha sıra dışı spiral bantlara kadar altı farklı tasarıma sahip olacak. Neuhaus, "Kimaï öncülüğünde daha keskin tasarımların yanı sıra daha geleneksel nişan yüzüklerini de koleksiyona dahil etmek istedik," diyerek markanın tamamen sipariş üzerine bir hizmet başlatacağını da sözlerine ekliyor.

Henüz 30’lu yaşlarına gelmemiş olan ve elmas ticareti yapan ailelerden gelen çocukluk arkadaşları Neuhaus ve Warch, pazardaki bir boşluğu fark ettikten sonra 2018'de Kimaï'yi kurmuşlar. Warch, "Anvers elmas endüstrisinin merkezi konumunda, bu yüzden hayatımız boyunca elmas ve mücevherlerle uğraştık" diye açıklıyor. "Okumak için Londra'ya taşındığımızda, satın alma kararlarımız konusunda daha bilinçli hale geldik ve elmas endüstrisine baktığımızda böyle bir şeffaflık bulmak zordu."

Yatırımcıları arasında Diane von Furstenberg ve Rebecca Minkoff'un yer aldığı marka, Meghan Markle'ın Felicity isimli küpeleri lansmanından sadece iki ay sonra, Ocak 2019'da takmasıyla büyük bir çıkış yakalıyor. Neuhaus ve Warch, yakın çevreleriyle iletişime geçerek Sussex Düşesi’nin radarına girmeyi başarmış. Warch, "Markle’ın genç ve sürdürülebilir markaların büyük bir destekçisi olduğunu, misyonumuz ve değerlerimizle uygun bir duruşu olduğunu biliyoruz," diyor. "Bizim gibi küçük bir marka için çok büyük bir etkisi oldu."

İkili için mücevherlerinin arkasındaki hikaye, en az tasarımlar kadar önemli ve aynı zamanda parçalarının uzun ömürlülüğü için de gerekli. Warch, "İnsanlar hikayemize inanıyor ve bu oldukça anlamlı." diyor Warch. "Her şey sonsuza kadar saklamak ve gelecek nesillere aktarmak isteyeceğiniz parçalar yaratmakla ilgili."

ETİKETLER: MEGHAN MARKLE , ETİK MÜCEVHER