29 Ekim 2020

Emmanuelle Rienda’dan Vegan Showroom

YAZI: DİLRUBA KARAKÖSE

Benedetti Life

Benedetti Life

Hayvanlara olan sevgisi ve kişisel yaşam yolculuğu, Emmanuelle Rienda’yı vegan bir yaşam tarzı benimsemeye itmiş, insan yaşamına, hayvan haklarına ve çevreye saygı duyulması gerektiğinin üstüne basarak Vegan Moda Haftası’nın da ilk kurucusu olmayı başarıyor. Vegan olmanın sadece hayvanlarla ilgili değil, insanlar da dahil olmak üzere gezegendeki tüm varlıkların iyiliği için olduğunu gösteren bir moda haftası yaratmanın zamanı geldiğin savunan Rienda, Los Angeles’ta gerçekleştirdiği bu atılımına başka bir şekilde devam ediyor.

Los Angeles'ı dünyanın etik moda başkenti yapma umuduyla Paris’ten taşınan Rienda, geçtiğimiz Nisan ayında Vegan Moda Haftası’nın üçüncüsünü gerçekleştirmeyi planlıyordu ancak pandemi sebebiyle ertelemek zorunda kaldı. 2020'de bir organizasyon gerçekleştiremeyeceğini fark ederek, bunun yerine başka bir fikir geliştirmeye başladı. Vegan giyim ve aksesuarlar için showroom ve e-ticaret platformu açan Emmanuelle Rienda, neden Los Angeles sorusunu ise “Eğlence ve modanın kesişme noktası olduğunu düşündüğüm için.” cevabını veriyor.

Benedetti Life

Sylven New York

ENDA başta olmak üzere Julien Esteves Berthier, Benedetti Life, Sylven New York ve The Sweet Travelife gibi Romanya’dan New York’a bambaşka yerlerde doğmuş ancak sürdürülebilirliğe odaklanmış markaları temsil ediyor. Rienda’nın değinmek istediği bir konu daha var aslında. Moda endüstrisinin adeta acı çektiğine, ancak vegan olmayı tercih etmiş markaların sayısının giderek arttığına dikkat çekmek için çalışıyor. Bu konsepti onları desteklemek için hayata geçirdiğini söylerken, pek çok marka ödeme yapmasa dahi onlara bir yatırım yaptığını söylüyor. Çünkü bunun birbirimizi desteklemek, hayvanlara ve gezegene karşı şefkatli olmayı teşvik etmekle ilgili olduğunu sözlerine ekliyor.

ETİKETLER: EMMANUELLE RİENDA , VEGAN MODA HAFTASI , SÜRDÜRÜLEBİLİR MODA