04 Ekim 2020

Chanel’in Moda Manifestosu

YAZI: DİLRUBA KARAKÖSE

CocoChanel

Fotoğraf: André Kertész

Bazı efsanevi tasarımcılar geleneksel çizgilere yönelmeyi tercih ederken bazıları ise bambaşka dünyalardan ilham alıp kalıpları yıkarak kendilerine yepyeni bir yol çizerler. Gabrielle Coco Chanel ise geleneksellikten tamamen vazgeçmedi ancak bunu kendine has bir şekilde yorumladı. Hakkında yazılan kitaplar ya da senaryolar, onun moda dünyasının dâhiyane isimlerinden olduğunu her defasında kanıtlarken, ona adanmış sergiler ise adeta eski zamanları yaşamamıza fırsat tanıyor.

Palais Galliera’nın ev sahipliği yaptığı Gabrielle Chanel. Fashion Manifesto sergisi, tasarımcının imza attığı parçalar doğrultusunda Chanel’in tarihini ve moda ile yarattığı sanatı kutluyor. 350'den fazla tasarımın yer aldığı sergi, Chanel'in çığır açan stil yaklaşımını, moda dünyasını sonsuza dek etkileyecek bir "moda manifestosu" olarak keşfediyor. 

CocoChanel

Fotoğraf: Henry Clarke

İki bölümden oluşan sergi, Chanel'in 1910'lardaki ilk çalışmalarından 1971'deki son koleksiyonuna kadar uzanan tasarım tarihinin kronolojik bir görünümü ile başlıyor. Serginin ikinci bölümü ise tasarımcının vizyonu ve tüvit takımlardan iki renkli topuklu ayakkabılara kadar imzası haline gelen kıyafet kodları etrafında şekilleniyor. Gabrielle Chanel'in on portresinin eşlik ettiği sergide kendine yer bulan her bir parça, onun moda anlayışının temel kavramlarını ortaya koyuyor.

Gabrielle Chanel. Fashion Manifesto, rahatlık ve işlevselliği sofistike bir zarafetle harmanlayabilen, kendi zamanı başta olmak üzere tüm dönemlere damga vuran bir stil efsanesi olan Chanel’i yine ve yeniden kendine hayran bırakıyor. Sergi, 14 Mart 2021'e kadar Paris Palais Galliera'da ziyaretçilerini ağırlıyor olacak.

 

 

ETİKETLER: CHANEL , GABRİELLE CHANEL. FASHİON MANİFESTO , PALAİS GALLİERA , SERGİ , COCO CHANEL , PARİS