08 Aralık 2021

Çevre Dostu 6 Gelinlik Markası

YAZI: DİLRUBA KARAKÖSE

Sürdürülebilir bir moda anlayışı için olumlu gelişmeler artarak devam ediyor ve aslına bakılırsa gezegenimiz için bundan başka da şansımız yok. Zira çevre tahribatının en büyük sorumlularının başında bu sektör geliyor. Hazır giyim için doğa dostu bir anlayış benimsemek mümkünken aynı şey gelinlikler için de uygulanamaz mı peki? Sizin için derlediğimiz bu 6 marka, cevabı çevreye saygılı bir şekilde veriyor. Özellikle sürdürülebilir bir dünya için elinden geleni yapan gelin adaylarına duyurulur.

Lost in Paris

Şatafatlı modellerle peri masallarını andıran bir düğün tercih edenlerin yerine, çevre bilincine sahip vintage seven yaratıcı ruhlara hitap etme hedefinde olan Lost in Paris, Sidney merkezli bir marka. Gelinliklerde kullanılan dantelleri Paris'teki antika pazarlarından alırken, hiçbir malzemenin de israf edilmemesini sağlıyor. İnsanlara ve gezegene saygı gösterilerek etik bir üretim sürecine sahip olan Lost in Paris, dünyanın her yerine de gönderim yapma avantajına sahip.

Lost in Paris

Anita Dongre

Hindistan'ın başarılı tasarımcılarından biri olan Anita Dongre, kendi adını taşıyan markasıyla sürdürülebilir gelinliklere imza atıyor. Aynı zamanda modanın özgüven ve benlik duygusunu güçlendirmede belirleyici bir rol oynadığına inanıyor. Yaratım sürecinde Hindistan'ın zengin el sanatları mirasını korumaya çalışırken, kırsal zanaatkârları ve özellikle kadınları desteklemeye çalışıyor. Ayrıca doğal fotosentez süreci ile yaratılan, yenilenebilir hammadde olan ahşaptan elde edilen Tencel elyafları kullanılıyor.

Lost in Paris

Indiebride

Londra merkezli marka için trendlerden önce zamansızlık ve klasik silüetler geliyor. Stoklu değil sipariş üzerine özel üretim yapan Indiebride, arta kalan kumaşları duvak ve saç aksesuarları yapmak için kullanırken, geri kalan kısmını tasarım öğrencilerine veya kuruluşlara bağışlıyor. Çevre dostu gelinlikler yaratma sürecinde sürdürülebilir kumaşlar ve dantellere yer veriyor.

Lost in Paris

Leila Hafzi

Nepal'deki kadın zanaatkârları güçlendirme amacıyla 1997’de yolculuğuna başlayan Leila Hafzi tasarımları Norveç, İran, Yunanistan ve Nepal kültürlerinden ilhamını alıyor. Romantik ruhlu modelleriyle ünlü olan markanın kurucusu, etik ve çevre kavramlarını her şeyin önüne koyuyor. Hafzi ayrıca, depreme dayanıklı evler ve okullar inşa ederek gelişmekte olan ekonomileri destekleyen, kar amacı gütmeyen Rebuild Nepal’in de kurucularından biri.

Lost in Paris

Rime Arodaky

2011 yılında klasikleşen gelinlik algısını yıkmak ve bir stil anlayışı geliştirmek için hayata geçen Rime Arodaky, hayvan haklarına son derece saygılı ve onunla çalışacak tedarikçilerin de aynı etik anlayışına sahip olması gerekiyor. Gelinlikler haricinde mini elbiseler, etek ve tulumlar da Rime Arodaky sınırlarını içinde kendine yer buluyor ve Net-a-Porter üzerinden de ulaşmak mümkün.

Lost in Paris

Reformation

Aslında Reformation’ın oldukça geniş bir dünyası var ve gelinlikler de bu dünyanın bir parçası. 2015'ten beri karbon nötr bir şekilde hareket eden ve sürdürülebilirlik hedefleriyle tasarımlarını sunan Reformation, söz konusu gelinlikler olduğunda da bu kimliğini sürdürüyor. Kumaş tercihlerini ise Tencel, Econyl, geri dönüştürülmüş pamuk ve kaşmirden yana kullanıyor.

Lost in Paris

ETİKETLER: SÜRDÜRÜLEBİLİR MODA , DÜĞÜN , GELİNLİK , #VOGUEGOESGREEN