04 Temmuz 2022

Bella Hadid, Metaverse'e Yeni Bir NFT Serisiyle Dahil Oluyor

YAZI: ALEX FRANK

DERLEYEN: DİLRUBA KARAKÖSE

22-07/01/screenshot-wwwvoguecom-20220701-16_39_17.png

Fotoğraf: reBASE

Herkes Bella Hadid’ten bir parça istiyor. Şimdi, CY-B3LLA adlı yeni bir NFT platformu sayesinde, modern, biraz garip şekilde de olsa bir tane alabilecekler. Hadid, bir sosyal metaverse sitesi olan reBASE ile işbirliği içinde, kendi imajına dayalı olarak alışveriş yapılabilir çevrimiçi sanat eserlerinden oluşan geniş bir yelpazeyi (tam olarak 11.111 benzersiz eser) yayınlıyor. Bu NFT'ler dijital varlıklar ve esasen siber hatıralar veya koleksiyonlar olarak tanımlanabilir. Ayrıca JPEG'in masaüstünüze kaydedilmesinden daha fazlasını temsil ediyor. Bu özel varlığı yalnızca sizin satın aldığınızı kanıtlayan bir dijital kayıt (esas olarak bir seri numarası veya orijinallik sertifikası) alıyorsunuz. Hadid, animasyonlu bir cyborg kraliçesi gibi yaptığı portreler de dahil olmak üzere 10 farklı yaratıcıdan kendi vücudunun 3D taramalarından sanat yapmalarını istedi. Yarım milyondan fazla insanın çevrimiçi olarak kaydolduğu haftalardır açık bir bekleme listesi vardı ve nihayet şimdi CY-B3LLA çıktığı için herkes başarılı modelden bir parçayı kendi gelen kutularında bulabilecekler.

Hadid, oyun oynamaya ömür boyu ilgi duyması sayesinde fikrin özüne sahipti. Küçük kardeşi Anwar, büyürken World of Warcraft'ı severdi, ancak Hadid'in kendisi her zaman Mario'nun evrenine ilgi duymuş. “18 yaşımdayken, iş için seyahat etmeye başladığımda takma adım Princess Peach’ti." diyor Zoom aracılığıyla yapılan görüşmede. Dünya Covid-19 nedeniyle kapandığında, çevrimiçi hayata olan hayranlığı aşırı hızlandı. “Karantinadan sonra hayalim tam bir oyuncu kız olmak ve başka insanlarla oynamaktı.” diyor. “NFT çılgınlığı geldiğinde, o topluluğun neye benzediğini gerçekten merak ediyordum. Bu harika avatarı yaratmak ve o evrende olmak ve insanlarla bağlantı kurmak isteyen oyunlardan buna dönüştü.”

22-07/01/screenshot-assetsvoguecom-20220701-16_39_41.png

Fotoğraf: reBASE

Doğal olarak Hadid, kendi imgesinden sanat yaratmanın estetik olanaklarıyla heyecanlandı. Sanatçıların daha sonra NFT'leri oluşturmak için kullanabilecekleri bir 3D taramaya gönderdi. “Muhtemelen beni çevreleyen 200 kamera vardı. Ortada durdum ve vücudumun tüm bu farklı kısımlarını, yüz ifadelerimin farklı versiyonlarını, el ve ayak parmaklarımı görüntüleyebilmeleri için şeklimi değiştirdim. Çok gerçekçi olmasını istedik.” diyor. Ancak NFT'lerin görünüşünün ve hissinin ötesinde, bu yeni platformu topluluk bilincine sahip olacak şekilde inşa etti. Bazı ayrıntılar hala belirsiz görünse de, Hadid'in NFT'lerinden birini satın almak, sonunda modelle çevrimiçi ve gerçek hayattaki buluşma ve selamlamalara erişmenizi sağlayacak. “Farklı etkinlikler düzenleyeceğiz. Mesela Tokyo umarım bizim ilk lokasyonlarımızdan birisi olur. Esasen bir uçağın yardımı olurdu. Eğer Tokyo'da kahve içerseniz ve aniden hemen yanınızda olurum. “diye ekliyor. “Sadece sevdiğim farklı yerlere gitmek ve beni destekleyen insanları görmek ve onlara gerçekten sarılmak istiyorum.”

Hadid, çevrimiçi ortamda izleyicilerin dikkatini çekme konusunda kesinlikle bir iki şey biliyor. World Wide Web'de altın olduğunu zaten kanıtladı. Örneğin, Cannes Film Festivali'nde son zamanlarda yapılan kırmızı halı görünümleri için, Tom Ford'un Gucci dönemi, Chanel'den parçalar ve beli hacimli fiyonka sahip 1987'den kalma vintage siyah Versace elbisesi dahil olmak üzere stilist Law Roach ile bir araya geldi ve internette sıkça konuşuldu. “Bütün bu arşiv anlarını gerçekleştirme hayalimi gerçekleştirecek kadar güvende hissetmemi sağlayabilecek tek kişi kim? Benim için Law Roach budur. Konu moda olduğunda onunla çok benzer kafalara sahibiz. Ona klasik eski festival görünümü olmasını istediğimi söyledim.” diyor. “Donatella, Gianni'nin daha önce duyulmamış tüm arşivini bizim için açacak kadar kibardı ve ben çok onur duydum. Gerçekten benim için tam olarak ne istediğini aklında tuttu.”

CY-B3LLA ile ilgili olarak Hadid, ünlü-NFT-endüstriyel kompleksi hakkında haklı bir güvensizlik olduğunu anlıyor. “Bu şüpheciliğin geldiği yer aslında sadece para kapmak isteyen insanlar.” diyor. “Bana göre bundan çok daha büyük. Kolektif olmasını istiyorum. Bu tek duraklı bir mağaza değil - bu gerçek bir tutku. İletişim, saygı ve sevgi için bir araç olarak kullanılmak istiyorum.”

Geçmişte kaygı ile mücadelelerini tartışan Hadid, henüz keşfedilmemiş bu metaverse alanlarının şu anda içinde yaşadığımız çevrimiçi dünyadan daha sağlıklı ve daha mutlu olma potansiyeline sahip olduğunu düşünüyor. “Tüm Twitter ve Instagram dünyası benim için geçerli değil. Artık bildirimlere bakamıyorum.” diyor. “Her bir kişinin bizim hakkımızda ne düşündüğünü çok iyi anlamaya başladığımızda, neye ihtiyacınız olduğunu ve ne istediğinizi kaybetmeye başlıyorsunuz. Hepimizin bu korkunç endişelere sahibiz ve internette dolaşan şeyin bu olduğunu hissediyorum.” Discord sohbet uygulamasında CY-B3LLA üyeleri için özel bir grup olacak ve haftada birkaç kez arkadaşları ve hayranlarıyla benzer düşünen insanlardan oluşan bir ortamda sohbet etmek için ortaya çıktığını hayal ediyor Bella Hadid. Sonunda, metaverse daha eksiksiz bir alana dönüştüğü için, aynı düşüncedeki insanların yaşaması, bir araya gelmesi, fikir alışverişinde bulunması ve kendilerini evinde hissetmesi için daha da fazla yol bulmayı umuyor. “İnternetin korkutucu bir yanı var ama internetin gerçekten güzel bir yanı var ve bu da insanların ait olabilecekleri bir alan bulabilmesini sağlıyor.” diye de ekliyor.

Sonuç olarak, bu NFT ve metaverse konuşmasının henüz bu dünyaya katılmamış insanlara ne kadar garip gelebileceğinin farkında ancak kendisini her şeye teslim etmeye hazır. “Bu sadece bir topluluğa sahip olmamızın güzel bir yolu. Kendimi bir topluluk lideri gibi hissedip hissetmediğimi bilmiyorum. Bu sadece beni insanlara bağlamakla ilgili değil, insanları diğer insanlara bağlamakla da ilgili.”

ETİKETLER: BELLA HADİD , NFT , METAVERSE , CY-B3LLA , REBASE