01 Mayıs 2017

Yunanistan'ın İncisi Kefalonya

yunan adaları

Ilıman iklimi, derin ve serin deniz suları, dağları, yemyeşil bitki örtüsü, kültürel mirası ve yerlilerin neşesi; İyonya Adalarını tatil, dinlenme ve rahatlama için ideal bir yer haline getiriyor. 

Dahası İyonya Adaları'nın nitelikleri kusursuz turizm altyapısı, seçkin otel konaklamaları, restoranlar, dalış merkezleri, deniz sporları, kültürel etkinlikler, tarihi anıtlar, müzeler ve ziyarete değer görülecek çok sayıda yerle mükemmel şekilde birleşiyor.  

yunanistan

Kefalonya

Nefes kesen kumsalları ve yeşilimsi-mavi renklerle kristal berrak suları ile bu yemyeşil adada nutkunuz tutulacak. Kefalonya İyonya Denizi'nde parlar ve kültürel gelenek açısından zengin bir tarihi taşır. En büyük İyonya Adası'dır. Dağlarının yeşili suyun mavisi ile harmanlanmış, eşsiz ve sevilen bir destinasyon haline gelmesine olanak sağlamıştır. Çam, selvi ve zeytin ağaçları Ainos zirvesini çevrelerken, dağın eteklerinde popüler bir şarap çeşidi olan Kefalonya Robola’nın üretildiği üzüm bağlarıyla karşılaşırsınız.

Şnorkel veya dalışı seviyorsanız, o zaman adanın inanılmaz deniz yatakları kesinlikle sizi tatmin edecektir. Hatta burada sığınan deniz kaplumbağalarından nadir bulunan karetta karettaların yanı sıra, özel bir fok balığı türü olan monachus monachusları karşılaşma şansını elde edebilirsiniz. Kefalonya'nın mutfak geleneği, tarihi, pitoresk köyleri, eğlenceli gece hayatı ve tertemiz kumsalları sizi adaya aşık edecek. Bizden söylemesi.

yunanistan

Gastronomi

Kefalonya mutfağı oldukça ünlü ve yaygındır.  Adada kaşar peynirler, beyaz feta peyniri, zeytinyağı, bal ve işlenmiş yerel etler üretiliyor. Ayrıca bünyesinde çok sayıda lezzetli yerel yemek tarifleri barındırır; yerli "formüller" bir kuşaktan diğerine verilen yemek kitabı niteliğindedir. Ünlü etli turtayı, tavşanla pişirilen lagoto ve keçili sofigado yemeğini mutlaka denemelisiniz. Tuzlanmış morina balığı ile doldurularak yapılan morina turtasını velimon veya sirke ilemorina çorbası içerisinde haşlanmış patatesten yapılan skordaliayı (sarımsak sosu) kaçırmamalısınız. 

Ayrıca strapatsada (domateslerle karıştırılmış pişmiş yumurta), tsigaridia (domates sosu ile pişirilmiş yeşillikler), mandoles (badem şekeri ile çeşitlendirilmiş) ve pastokydono (ayva püresinden yapılmış bir tatlı) gibi geleneksel tatlıların tadına mutlaka bakmalısınız. Kolayca tadını çıkarabileceğiniz kuru bir şarap olan ünlü Kefalonya şarabı Robola'yı denemeyi de sakın ihmal etmeyin. 

Daha fazla bilgi için: www.visitgreece.gr/

Bu bir tanıtımdır

ETİKETLER: YUNANİSTAN , İYONYA ADALARI