01 Eylül 2017

Yunanistan'ın En Büyük Adası: Girit

Parlak ve kristal berraklığındaki deniz, engebeli ama görkemli dağlar, muhteşem müzeler ve antik yerleşim birimleri, tarih öncesi çağlardan beri bilinen çarpıcı mağaralar ve obruklar, parlak renkli duvar resimleri, ılıman iklim, çağdaş konaklama tesislerinin yer aldığı büyüleyici sahiller, resimsi köylerin yer aldığı nefes kesen iç bölgeler, gelenekler ve sıcak konukseverlik, araştırmaların ortalama yaşam süresini önemli ölçüde uzattığını gösterdiği mükemmel yerel mutfak (et, saf zeytinyağı, meyve sebze ve baklagiller başı çekmektedir)... Benzersiz olmasının yanında 8.330 km² yüzölçümü ve 1.000 km’i aşkın sahilleri ile Yunanistan’ın en büyük adası. Girit, işte tam olarak bu! Girit’in Afrika, Avrupa ve Anadolu arasındaki konumu ve ılıman iklimi adayı Neolitik dönemden bugüne bir medeniyetler merkezi haline getirmiştir. M.Ö. 6.000 civarında Girit’te tarih öncesi yerleşim birimleri bulunmaktaydı. M.Ö. 2600 yıllarında adaya bakır işlemeyi bilen yerleşimciler ulaşır ve onlarla beraber, Minos Uygarlığı’nın şanlı tarihi start alır. M.Ö. 1950 yıllarında Minos Uygarlığı zirveye erişir ve dönemde Knossos, Phaistos ve Malia’da muhteşem saraylar inşa edilir. 

Mitoloji’ye göre Rea yeni doğmuş Zeus’u Girit’te bir mağaraya saklar. Zeus’u orada periler yetiştirir ve Kronos’un ağlamasını duyup bebeği yememesi için, cin Kouritesler kalkanlarına vurarak gürültü çıkarırlar. Zeus, Europa’yı aşkını yaşayabilmek için boğa kılığına bürünerek yine Girit’e getirdi. Oğulları, Girit’e hükümdar olan ve adayı deniz gücü haline getiren Minos’tu. O dönem Attika bile kulluk vergisi ödemekteydi. Ta ki Atinalı Prens Theseus Minotor’u öldürünceye kadar. Efsanenin ardında çok güçlü ve zengin bir krallık ve Avrupa kıtasının en eski medeniyeti yatmaktadır.

girt

Hanya Vilayeti Adanın en batısında yer alan Hanya vilayeti, bölgenin büyük bir bölümünü kaplayan etkileyici «Beyaz Dağlar» (Lefka Ori) ve Milli Park ile ayırt edilmektedir. Görkemli Venedik evleri, çeşmeler ve eşsiz güzellikteki kiliseleri ile Hanya eski şehrinin dolambaçlı yollarında bir gezinti zaman içerisinde bir yolculuğu çağrıştırmaktadır. Şehrin güneyinde Libya Denizi’ne nazır Venedik kalesi Frangokastello yer almaktadır. Girit kırsalının köylerini birleştiren muhteşem patikaları takip ederek Vamos ve Milia gibi bölgenin geleneksel yerleşim birimlerini (kırsal turizm için mükemmel altyapıya sahip) keşfedin. Yemyeşil çayırlarda ve Agia’nın ünlü mandalina bahçelerinde gezinin. Aynı isimli gölü ve nadir ekosistemini bisikletle keşfetmeyi ihmal etmeyin!

girit
Geleneksel yerel spesiyaliteleri denemediğiniz sürece Hanya ziyareti tamamlanamaz : Stáka’lı yumurta, Cretan kalitsoúnia (tatlı mini peynirli turta), dikenli hindiba ile servis edilen kuzu, dácos (domates, mizithra peyniri ve bol miktarda saf Girit yağı eşliğinde geleneksel sert Girit ekmeği), snails boubouristí (kızarmış salyangoz patlaması), haniótiko bouréki (Hanya’dan börek, bir sebze sipesyali), kserotígana düğün kurabiyeleri (bala batırılmış spiral şeklinde hamurişi), kuru ekmek halkaları, yraviéra peyniri (kontrollü menşe ismi taşıyan tam yağlı koyun peyniri), Sfakiá'den tatlı kokulu anthótyros (koyun veya keçi sütü ile hazırlanmış taze, yumuşak beyaz peynir), Girit düğün pilavı (et suyu ile pişirilmiş pirinç) için taze stáka tereyağı (tereyağının kreması), kavrulmuş keçi veya deniz ürünleri lezzetleri, lezzetli deniz kestanesi salatalarıyla veya harika balık çorbalarında harmanlanmış özel içerikler!

Girit’le ilgili daha fazla bilgi için www.visitgreece.gr

Bu bir tanıtımdır

ETİKETLER: YUNANİSTAN , GİRİT , VOGUEİNSTAGRAM