01 Kasım 2017

Yılın Her Mevsiminde Selanik

yunanistan

Fotoğraf: Haris Kakarouhas 

M.Ö. 4 yüzyılda kuruluşundan bugüne kadar Selanik şehri, istikrarlı olarak karakterini korumuş ve daima büyük ve çok önemli bir anakent olmuştur. Günümüzde Büyük İskender’in memleketi olan Makedonya’nın tarihi ve fiziki başkenti, modern ve oldukça çekici bir anakente dönüşmüştür. Şehrin zengin anıtsal ve kültürel rezervi ile geleneksel yüzü, çağdaş görüntüleri ve yüksek standarttaki modern altyapısı, rahat hali, cömert ruhu ve insanlarının ve özellikle şehrin yaşamının ‘’rengini’’ belirleyen birer unsurdur. Gençlerinin misafirperverliği ve dinamizmi, yoğun sanatsal etkinlikleri, sayısız eğlence seçenekleri, farklı gastronomik geleneği ve denize olan cephesinin kazandırdığı ‘’aura’’ ile kuzeybatıdan esen Vardar rüzgârının tazeliği uyumlu bir şekilde kentte ‘’bir arada yaşamaktadırlar’’.

yunanistan

Fotoğraf: Haris Kakarouhas

Buna paralel olarak, eşsiz tarihi ve doğal zenginliklere sahip bir bölgede bulunmasından dolayı, dünya çapında önemli arkeolojik alanlarını (Antik Pella, Vergina, Dion, Petralona Mağarası), yüksek ekolojik değeri olan tabiat alanlarını (nehirlerin deltaları, göller, Olimpos dağı), Aynaroz manastırlar şehrini ve ünlü turizm beldesi Halkidiki’yi ziyaret etme fırsatı sağlar. Ayrıca spor (yüzme, dağ kayağı, golf, …vs) ile kişisel bakım ve ferahlama turizmi (kaplıcalar, spa) imkânları da vardır.

Kısacası Selanik, yılın her mevsiminde en talepkâr ziyaretçinin bile isteklerini tatmin edebilecek bir şehirdir.

yunanistan

Fotoğraf: Haris Kakarouhas

Selanik, sakinlerinin karakterinin ve ‘’kültürünün’’ en temel özelliklerinden birini teşkil eden gastronomide büyük bir geleneğe sahiptir. Şehrin tarihi açıdan çok kültürlü karakteri, geleneksel mutfağına çok büyük etki etmiştir. Söz konusu mutfak Bizans, Hıristiyanlık, Osmanlı, Anadolu (1920’lerden sonra şehre akan yüksek sayıdaki göçmen nedeniyle), Yahudi ve batı Avrupa özelliklerini bir arada bulundurur ve böylece eşi benzeri olmayan bir lezzet karışımı oluşturur. Şehir merkezinde, Ano Poli’de ve sahildeki semtlerle civar bölgede geleneksel lokantalar, meyhaneler ve lüks restoranlar, çoğu kez gurme lezzetlerle yaratıcı bir şekilde birleşirler ve yerli geleneksel gastronomiyi korurlar.

yunanistan

Fotoğraf: Haris Kakarouhas


Selanik gastronomisinin merkezinde, yaratıcı mezeler, giros ve suvlaki, paça, çorbalar, pideler, Anadolu yemekleri (ciğer sarmaları, sarmalar, gardumba, kebap, …vs) göl veya deniz balıkları ve deniz mezeleri (midyeli pilav, sahanda karides, doldurulmuş kalamar, …vs) yer almaktadır. Ayrıca pastacılığın ayrı özel bir yeri vardır ve meşhur İstanbul şuruplu tatlıları (ekmek kadayıfı, kazandibi, tulumba, …vs), meşhur bugaçalar (peynirli veya kremalı), galaktobureko ve meşhur Panorama üçgenleri ile kendisini göstermektedir. Selaniklilerin günlük yaşamında susamlı Selanik simidinin de özel bir yeri vardır. Bunu özellikle sabah saatlerinde seyyar satıcılardan veya fırınlardan alabilirsiniz. Ayrıca kış aylarında salep de çok meşhurdur.

Daha fazla bilgi için www.visitgreece.gr

Bu bir tanıtımdır 

ETİKETLER: YUNANİSTAN , SELANİK