13 Temmuz 2018

Yaratıcı Bir İstanbul Gecesi

18-07/13/img_6164-1531497623.jpg

World Class Presents: One Fine Night ile atmosferiyle büyüleyici, ikramlarıyla yaratıcı bir İstanbul gecesine davetlisiniz. Bu özel gecede İstanbul Boğazı’nın en seçkin yalılarından Hotel Les Ottomans’ın etkileyici manzarasında, canlı müzik ve DJ performanslarını dinleyecek, lezzetli ikramlar tadarken Türkiye’nin en yetenekli bartender’larının hazırladığı lezzetleri deneyimleyeceksiniz. 

18-07/13/img_6758-1531497947.jpg

Dünyanın en prestijli bartender yarışmalarından biri olan World Class Bartender of the Year, 25 Temmuz Çarşamba akşamı “World Class Presents: One Fine Night” ile kokteyl takipçilerini eşsiz bir deneyime davet ediyor. Yarışmanın Türkiye finalinin de sonuçlanacağı gecede 94 yetenekli isim arasından finale kalmayı başaran yedi finalistten biri Türkiye’nin en yaratıcı bartender’ı seçilecek. 3-6 Ekim’de Berlin’de gerçekleştirilecek World Class dünya finalinde Türkiye’yi temsil etmeye hak kazanacak finalisti seçecek jürideyse World Class 2017 Türkiye birincisi ve geçen yılın dünya üçüncüsü Kevin Patnode, İçki Uzmanı ve Viski Mentoru Ertan Engin, Yemek ve İçki Uzmanı Oğul Türkkan, kokteyl ve içecek sektörünün önde gelen isimlerinden Paulo Figueiredo ve Lauren Mote (World Class Global Cocktailian) yer alıyor. 

Dünyaca ünlü bartender’ları ve kokteyl takipçilerini ağırlamaya hazırlanan gece herkese açık. Biletler Mobilet’ten satın alınabiliyor.

 worldclass

Bu yaz hangi kokteyller trend, gustonuzu nasıl geliştirebilirsiniz ve iyi bir bartender olmak için neler gerekir Kevin Patnode ve Ertan Engin'den dinledik. Bu arada hatırlatalım,“World Class Presents: One Fine Night”ta jüri üyeliği yapacak olan Patnode ve Engin'in imza kokteylleri de gecede tadılacak.

Nasıl iyi bir bartender olunur?

Ertan: Bir bartender için en ama en önemli gereklilik iyi bir karakterdir. Gerisi zamanla öğrenilir. World Class hazırlık dönemlerinde yaptığım eğitimlerde hep 'neden?' diye kendinize sorun derim. Neden bu malzemeyi kullanıyorum, neden buzu çok koymalıyım, neden çalkalamak önemli? Tabii özellikle vurguladığım başlıklar var: İyi karakter, bilgi, gusto, teknik, temizlik, hız ve tutku ile aşk. Bu iş bir aşk işi, bunu unutmayın.

worldclass

Kevin Patnode: Amerika’da doğan Kevin, üniversite eğitiminin ardından İstanbul'a taşındı. Beş yıldır Türkiye’de yeme-içme sektöründe çalışıyor. 2015 yılında World Class Türkiye birincisi olduktan sonra Külhanbeyi adlı mekanı açtı. 2017 yılında yeniden World Class Türkiye şampiyonu oldu ve Türkiye’yi temsil ettiği Dünya Finali’nde üçüncülük kazandı. Kariyerine dünyanın çeşitli yerlerindeki barlara danışmanlık vererek ve bartender’lık yaparak devam ediyor. 

İyi bir bartender nelerden ilham alır?

Kevin: Burnumuz ve dilimiz bize anılarımızı hatırlattığı için önemli duyularımızdır. Bu sebeple de dışarıda olmak, sokakta yürümek, görmek, koklamak, tatmak ve biriktirdiğimiz anılar ilham kaynağı olabilir. Hayattaki ufak detaylara dikkat etmek, elimizdeki malzemelerle elde edeceğimiz sonuçları değiştirebilir. Ben mesela kariyerim boyunca Türkiye’de olduğum için etrafımdaki şeylerden ilham alıyorum. Mesela açık ayrandaki köpüğü görüp benzer dokuyu nasıl yakalayacağımı saatlerce düşünebiliyorum.

Damak tadı nasıl geliştirilir?

Ertan: Koklayın! Yemeden, içmeden önce koklamak çok önemli. İyi bir mutfağı ve şefi, iyi bartender’ları olan mekanlarda farklı tatları keşfedin. Tecrübe, gustonuzun yükselmesini sağlar.

Kokteyl yapmanın olmazsa olmazları nelerdir? 

Kevin: Temel olarak buz çok önemli. Çünkü buz ısı, doku, tat ve görüntünün kontrolünü elinde tutuyor. Bunun dışında narenciye kullanılan kokteyller çalkalanmamalı, sadece alkol kullanılanlar kaşık ile karıştırılarak hazırlanmalı. İyi bir sonuç için taze meyve, kaliteli içecekler ve ev yapımı şuruplar kullanılmalı. Olmazsa olmaz dediğim şey ise tatlar arasında kurulacak ideal denge.

Kokteyl-yiyecek eşleşmesi yapılabilir mi? 

Kevin: Tabii ki! Kokteyl ve yemek, şarap ve yemeğe benzer. İçecekler yemeklerdeki tatları almak için yardımcı görevindedir. Kokteylin şarap karşısında avantajı tat, koku ve sunum olarak yemekle uyumlu ürünlerden hazırlanabilmesidir. Hatta iyi bir içecek, yemek deneyiminin yanı sıra müzikten ya da mekandan aldığınız keyfi bile etkiler.

Ertan: Miksoloji değimiz karışım bilinci, yaratıcılık, araştırma ve tat bilgisi son dört senedir ülkemizde, bartender’lar arasında bilinçli bir şekilde uygulanmaya başlayınca ortaya iyi bir mutfakta olduğu gibi lezzetlerin uyumu ve tat eşleşmeleri çıktı. Aynı şekilde üst düzey gastronomiye ait bilinen sous vide, tütsüleme gibi mutfak tekniklerinin birçoğu artık bar arkasında da kullanılmaya başlandı. Bu sayede yemek yanında kokteylleri de deneyimlemek bugün bir başlangıç olarak görünse de yakında yemeğin bir parçası olacaktır.

worldclass 

Ertan Engin, Eski bartender, içki uzmanı ve viski mentoru, kokteyl viski barı sahibi, yeme-içme danışmanı ve perküsyonist olan Engin, 1990'lı yıllardan beri bu işin içinde. Dünyanın en büyük bartender yarışması World Class’ta global jüri, koç ve elçi olarak görev alıyor. 2008 yılında Türkiye’nin ilk profesyonel okulu Bar Training Center’ı kurdu. Şu anda da International Wine and Spirit Academy’de eğitimlerine devam ediyor. Bir yandan da Bodrum’da mekan işletiyor. 

Kokteyl dünyasındaki son trendler neler? 

Kevin: Bence en önemli iki trend şeker kullanılmayan ya da az şekerli kokteyller ve World Class sayesinde dünyanın dört bir yanını ziyaret ederek farklı tat ve lezzetler sunan misafir bartender’lar. World Class gibi etkinlikler bartender’ları birer sanatçıya dönüştürüyor ve kokteyl kültürünün gelişmesini sağlıyor.

Ertan: Kokteyl dünyası birçok köşede kesişse de maalesef moda gibi değil. Her sene yeni trendlerden bahsetmek ya da trend yaratmaya çalışmak çok güç olsa da dönem dönem farklı rüzgarlara maruz kalabiliyor. Mesela bu sene doğal çaylar ile hazırlanan kokteylleri hem yaz hem kış için öneriyorum.

ETİKETLER: GECE HAYATI , METROPOL