26 Kasım 2017

Viyana'da Noel Ruhu: Şehrin En İyi Noel Pazarları

YAZI: ASLI GÖKSAN

17-11/24/gettyimages-670836302.jpg

Fotoğraf: Getty Images Turkey

Klasik müziğin, sanatın, valsin, operanın zarif şehri Viyana…

Mozart, Mahler, Beethoven, Bach, Musil, Freud, Schiele, Schönberg, Brahms, Haydn ve daha nice sanatçıya, ressama, filozofa, mimara ev sahipliği yapmış modernizmin başkenti Viyana…

Sokakları buram buram kahve kokan, asil insanların aheste ama disiplinli yaşantılarının keyfini sürdüğü, her sene Avrupa’nın en yaşanılası şehri seçilen Viyana…

Parkları, düzenli şehir planı, ferah caddeleri ve meydanları, şık giyimli yerlileri ile her bakışta ayrı bir keyif yaşatan Viyana...

17-11/24/gettyimages-156412926.jpg

Fotoğraf: Getty Images Turkey

Bana kalırsa; Noel zamanı Viyana’yı ziyaret etmek için en uygun zaman. Kasım ortası başlayan ve yeni yıla kadar süren bu zaman diliminde kurulan, sayısı 20’yi aşkın ve 13.yüzyıla dayanan bir gelenek olan noel pazarları buna sebep. Son derece özel el yapımı objelerin, çam ağacı süslerinin, giysilerin ve aklınıza gelebilecek her türlü hediyelik eşyanın yanı sıra pazarlar sadece atmosferini solumak için bile gitmeye değer. Standların arasında gezerken sıcacık çorbaların, ev yapımı zencefilli kurabiyelerin, tatlıların, kestanelerin, sosisli sandviçlerin, meyveli punchların ve glühwein yani sıcak şarapların tadına varabilirsiniz.

Viyana’nın En Meşhur Noel Pazarları

17-11/24/gettyimages-674926735.jpg

Fotoğraf: Getty Images Turkey

Wiener Weihnachtstraum Christkindlmarkt: Belediye binasının önünde kurulan pazar şehrin en büyüğü. 18 Kasım ile 30 Aralık tarihleri arasında açık. Çocuklar için etkinlik atölyeleri bulunuyor.

Christkindlmarkt Schloss Belvedere: 24 Kasım’dan 26 Aralık tarihine kadar açık kalacak olan Pazar Belvedere sarayının önünde kurulan bir diğer önemli noel pazarı.

Kultur und Wiehnachtsmarkt: Her sene 18 Kasım’da Schönbrunn şatosunun önünde kuruluyor. Pazartesi ve Cuma günleri 18:00’da Advent konserleri dinleyebileceğiniz diğer bir ünlü pazar.

Haas & Haas Christkindlmarkt: Mahlerstrasse’de bulunan Ringstrassen galerisinin önüne kurulan Pazar daha çok yeme-içme festivali tadında. Sıcak çay, şarap, punch, kahve ve sıcak çikolata içebilir, harika lezzetlerin tadını çıkartabilirsiniz.

Adventmarkt am Hof: Spittelberg’te kurulan pazarda 70’ten fazla tezgah bulunuyor.

Weihnachtsmarkt im Türkenschanzpark: Özellikle el yapımı objelerin satıldığı pazarda, Pazar günleri canlı müzik oluyor.

Kunst & Handwerk am Karlsplatz: 12:00-20:00 saatleri arası açık olan pazardan birbirinden güzel yılbaşı hediyeleri satın alabilirsiniz.

Altwiener Christkindlmarkt: Freyung meydanında kurulan Pazar 18 Kasım-23 Aralık tarihleri arasında açık.

Wilhelminenberg Christkindlmarkt: Wilhelminenberg şatosunun orada kurulan pazardan tüm şehri ayaklarınızın altına alabilirsiniz.

Blumengarten Hirschstetten: Çiçek bahçelerinde kurulan bu pazarda harika çiçek süslemeleri bulunuyor.

Weihnachtsmarkt am Spittelberg: Çocuklar için aktivite atölyesi bulunan bir pazar.

Viyana'da Yer Önerileri

17-11/24/img_4972-1511514584.JPG

Akşam Yemeği

Figlmüller: Klasik ve geleneksel Viyana şnitzelini yerinde yemeden dönmeyin.

Fabios: Keyifli trend bir restoran.

Restaurant Steirereck: Her sene dünyanın en iyi 50 restoranı arasına seçilen, hafta sonları kapalı olan, haftalar öncesinden rezervasyon gerektiren gurme restoran.

Öğlenleri ise kendinizi sokak satıcılarının meşhur sosislilerine (wurst) ve noel pazarlarında bulunan harika ev yapımı lezzetlere emanet edin derim.

Tatlı & Kahve Önerisi

Cafe Mozart: 

Otel Önerisi

Hotel Sacher: Meşhur sacher torte tatlısının orjinalini yiyebileceğiniz, son derece şık ve lüks bir seçenek.

3 günlük bir hafta sonu kaçamağı yaparak Noel zamanı Viyana’nın tadını çıkartabilirsiniz. Schöne Ferien!

ETİKETLER: VİYANA , NOEL